Almanya ve romantizmi yan yana düşünemiyor olabilirsiniz fakat bu şehir fikrinizi değiştirecek. Baden-Württemberg’deki Heidelberg size kendinizi ortaçağda gibi hissettirebilir. Almanya’nın en romantik kenti olarak anılan Heidelberg ayni zamanda en çok turist çeken noktalarından biri. Doğal güzelliğinin yanı sıra köklü de bir geçmişe sahip ve İkinci Dünya Savaşı zamanında büyük yıkıma uğramamış nadir Alman şehirlerinden.

panorama

Şehri betimlemek gerekirse önce şehri ortasından bölen Neckar nehrinden başlamak gerekiyor. Nehrin hemen üstünden geçen Eski Köprü olarak da bilinen Karl-Theodor-Brücke Eski Şehir’e (Altstadt) çıkıyor. Altstadt’ın hemen üstünde yükselen tepede duran, Gotikten Rönesans’a birçok farklı mimari stile sahip Heidelberg Kalesi ise şehre masalsılık katıyor. Neckar kıyısındaki dağlarda bulunan Filozoflar Yolu’ndan Kale’yi ve Altstadt’ı görmek mümkün.  Dünya’daki en güzel manzaralardan birine sahip olan bu yol Filozoflar Yolu adını boşuna almamış. Zamanında bu yolda filozoflar ve üniversite hocaları yürür ve sohbet ederlermiş.

Sonnenuntergang_Schloss_Mende_03

Heidelberg Kalesi

Heidelberg’i bu kadar önemli yapan sadece güzelliği değil tabii ki. 1386 yılında kurulan ve Almanya’nın en eski üniversitesi olma unvanına sahip Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg de bu şehirde.  Günümüzde 20 farklı bölümde eğitim olanağı sunan üniversite özellikle tıp ve eczacılık alanında Avrupa’nın en iyilerinden kabul ediliyor. Üniversitenin 30.000’den fazla öğrencisi de bu şehri bir öğrenci şehri haline getirmeyi başarmış. Hal böyle olunca şehirde birçok öğrenci pubı bulmak mümkün. Bunlar içinden en çok dikkat çekeni Dünyanın en güçlü birasıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmeyi başarmış olan Vetter.

bg_alteuni

Heidelberg Üniversitesi

Bu güzel ve romantik şehir aynı zamanda bir ünlü yuvası diyebiliriz. Almanya’nın ilk başkanı olan Friedrich Ebert bir Heidelbergli. Üstelik doğup beş kardeşiyle birlikte büyüdüğü mütevazı evi de gezmek mümkün. Mark Twain ise bir Heidelbergli olmasa da tam bir Heidelberg aşığı. Heidelberg’de üç ay geçiren Twain şehri o kadar çok sevmiş ki ‘A Tramp Abroad’ adlı eserinde sayfalarca şehirden bahsetmekten kendini alamamış. Siz de eğer Almanya seyahatinizde Berlin ve Hamburg gibi büyük şehirlerden farklı bir rota ararsanız Heidelberg’e gelip hayranları arasına katılabilirsiniz.

61tM+CBbWoL._SY344_BO1,204,203,200_

 

 

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Mualla Betül Özkan

    Bu yaz ben de Heidelberg’e gittim, bu şehre ben de bir başlık koysam bu olurdu herhalde. Ellerinize sağlık. Gidecekler için bir tavsiye de benden Philosophenweg yani Filozof Yolu’na çıkıştaki Schlangenweg çok çok uzun ve yorucu bir yol olsa da mutlaka ama mutlaka çıkılmalı. Heidelbergin en güzel manzarası burada çünkü.

  2. mehmet

    Bende bu yaz nereye gitsem diye dusunuodum cok aciklayici oldu tessekurler