1920lerde doğmuş, 50li yıllarda star olmuş Hollywood’un vazgeçilmez iki kadını. İkisi de ikon, ikisi de dönemindeki bütün kadınları etkilemiş. Evet, Marilyn Monroe ve Audrey Hepburn’den bahsediyoruz. Bu iki kadın seneler önce yaşamış olsalar da hala en çok beğenilen kadınlar arasındalar. Günümüzde de stil ikonu olmayı sürdüren bu kült isimler her zaman karşılaştırılmışlardır. Kimi kadınlar kendilerini Hepburn olarak görürken kimileri de kendini Monroe’ya yakın hisseder. İşte birbirinin zıttı iki stil ikonun tarzları:

audrey_hepburn_and_marilyn_monroe

marilyn_monroe_beach_08

Çalkantılı yaşamı ve ilişkileriyle gündemden düşmeyen Marilyn Monroe, Hepburn’e göre çok daha cesur ve kışkırtıcı. Sarı dalgalı kısa saçlarıyla iddialı bir görünüm sergileyen Monroe, bir muhabirin “Gece ne giyiyorsunuz?” sorusuna “Chanel No 5” diyerek parfümü bir klasik haline getirmiştir. Kıvrımlı vücuduyla çok beğenilen Monroe’nun tarzı feminendir. Dikkat çekici kırmızı ruju tarzının en önemli unsurlarındandır. Günümüzde en çok Seven Year Itch filminde giydiği derin V yaka elbise ile hatırlansa da günlük hayatında kazak, pantolon gibi rahat kombinleri de tercih ederdi. “Kim icat etti bilmiyorum ama her kadında çokça bulunmalı.” dediği topuklu ayakkabılar vazgeçilmezleri arasındadır. İlham için Some Like It Hot filmi izlenebilir.

audrey-1

Koyu renk kısa saçlarıyla Audrey Hepburn ise zarafetin kadını. İnce ve uzun bedeniyle çağının güzellik anlayışına bir farklılık getiren Hepburn’un tarzı her zaman doğal ve elagandır.  Sade beyaz bir gömlek ya da inci küpe gibi klasikler onun stilinin tamamlayıcısıdır. Hepburn adeta zamansız şıklığı yakalamıştır. Her kadının dolabında bulunması gerektiği söylenen “siyah küçük elbise” aslında Audrey Hepburn ile bütünleşmiş bir parçadır. Unutulmazlar arasına giren Breakfast at Tiffany’s filminde taktığı şapkalarla ve topuzlarıyla dikkat çeker.  Topuklu ayakkabıları çok seven Monroe’nun aksine babetler güzel oyuncunun vazgeçilmezleri arasındadır. İlham için Roman Holiday filmi izlenebilir.

 

Monroe ve Hepburn, hem oyunculuklarıyla hem de güzellikleri ve tarzlarıyla karşılaştırılan çağına damgasını vurmuş iki kadın. Stilleri hala örnek alınan bu yıldızların saltaslide_295617_2410549_freenatları bitecek gibi gözükmüyor. Peki ya siz; Marilyn misiniz, Audrey mi?

ei1

Leave a Reply