Moda dünyası kusursuz yüzler ve vücutlar ile doludur. Ya da en azından bize öyle gösterilir. Modanın bize sunduğu ulaşılması hayli güç bir güzellik algısıdır. Ve bu algı birçok insanın, özellikle de genç kadınların, kendileri hakkında mutsuz hissetmesine neden olur. Modanın en çok aldığı eleştiri budur. Son zamanlarda ise moda dünyası heyecan verici yeni gelişmelere açık. Ünlü markalar ve moda dergileri kafamızdaki güzel kadın imajını değiştirmek ve herkesin güzel olabileceğini bize tekrar hatırlatmak için harekete geçtiler bile.

Myla Dalbesiomyla 1.80 boyunda 38 beden bir manken. En son Calvin Klein markasının iç çamaşırı reklamlarında görüldü. Dalbesio markanın diğer modellerine göre daha kilolu. Ünlü manken kendini büyük beden mankenleri ve normal mankenlerin arasında bir yerde gördüğünü söylüyor. Hatta diğer Calvin Klein modellerinden kilolu olmak biraz gözünü korkutmuş. Ancak fotoğraflardan görüldüğü gibi Myla Dalbesio son derece sağlıklı bir kadın. Tartışma yaratan ise ünlü moda dergisi Elle’nin Dalbesio’dan büyük beden olarak bahsetmesi oldu. Twitter’dan dergiye tepki yağdı. 38 beden bir kadının büyük beden olarak tanımlanması toplumda haklı bir tepki çekmişti.

Vogue Amerika da konuya tepkisini kendi tarzıyla dile getirdi. ‘Normal’ beden mankenlerle bir iç çamaşırı çekimi gerçekleştiren Vogue dergisi bütün beden ve vücut tiplerini kutladığını ilan etti. İnternetten son derece olumlu tepkiler alan fotoğraflar son derece hoş. “Give me a D! Give me an F!” Because Gorgeous Bras Come in All Shapes and Sizes” başlığıyla yayınlanan fotoğraflar gerçekten de bir kadının güzel olmak için 34 beden olmak zorunda olmadığını kanıtlıyor. Umarız ki moda dünyasında Vogue dergisinin tutumu daha çok benimsenir ve ‘ne pahasına olursa olsun zayıf kadın’ imajı yerini sağlıklı kadın imajına bırakır.

vogue7

 

Leave a Reply