THE BLONDE SALAD: Moda Dünyasında Gerçek Bir Başarı Öyküsü

CF

Moda bloggerlığıyla başlayan gerçek bir başarı öyküsüyle neredeyse dünyaca ünlü bir fenomene dönüşen Chiara Ferragni’yi sosyal medyadan eminim ki birçoğumuz duymuştur. Kısa zamanda büyük başarılara imza atan bu genç moda tasarımcısına imrenmemek elde değil doğrusu! Hem güzel, hem de stil sahibi. Sıcacık gülümsemesiyle gerçek bir bayan ve onun başarılarla dolu gerçek hikayesini sizlerle paylaşmak için araştırmak istedim.

İtalya doğumlu, 27 yaşında olan Ferragni, kendi kişisel alanını ilk olarak Ekim 2009’dan itibaren  oluşturmuş. Milano’da bulunan Bocconi Üniversitesi’nde hukuk fakültesinden bir avukat adayı olarak mezun olmuş fakat hayalleri ve hedefleri onu farklı bir alana itmiş. Demem o ki ilk başlarda sadece küçük bir hobi olarak yapılan blogger’lık şimdilerde onun gerçekten bu işi yapmaktan zevk aldığı bir meslek haline dönüşmüş olarak görünüyor. Blogunu popüler olmasına rağmen ihmal etmeyen güzel tasarımcı, 2010 yılında kendi ayakkabı koleksiyonunu oluşturmuş ve istediği satış başarısını elde etmiş. 2013 yılında ise kendine bulduğu nickname ile ‘The Blonde Salad’ adlı bir kitap yayınladı.

3Dnn+9_2B_pic_9788804626817-the-blonde-salad_original

Chiara Ferragni'in kendi ayakkabı tasarımı

Chiara Ferragni’in kendi ayakkabı tasarımı

kendi tasarladığı sırt çantası

kendi tasarladığı sırt çantası

Tüm hayatını moda bloguna sığdırmaya çalışan genç tasarımcı, 2013 yılında birçok markanın tanıtımında modellik yapmış ve birçok ünlü isimle beraber çalışmış; Steve Madden, Guess, Chiristian Dior, Tommy Hilfiger, Calvin Klein markalarından sadece birkaçı olarak biliniyor.

Blond Salad and Steve Madden

Blonde Salad and Steve Madden

 

 

Ferragni Superga markası tanıtımında

Ferragni Superga markası tanıtımında

'In my calvins'

‘In my calvins’

Chiara’nın ününün İtalya sınırlarını aştığını, blogunun ayda  7 milyonu bulan kişi  tarafından görüntülenmesinden, instagramdaki 3 milyonu aşkın takipçi sayısından, Lookbook ve Flicker hesaplarının popülerliğinden çok rahat söyleyebiliriz.

Chiara, 2010 yılında Vogue dergisi ile yaptığı bir röportajda popülerliğini sosyal medyaya her gün yeni fotoğraflar çekip koymasıyla bağdaştırıyor. Ayrıca karelerin yenilikçi ve enerjik olmasına da dikkat ediyormuş. Benim de gözlemlerime göre Chiara sadece dolabını ve kıyafetlerini paylaşmakla kalmıyor, ailesini, arkadaşlarını, gezdiği yerleri, yediği yemekleri de takipçileriyle paylaşıyor. Bu durum da insanların onu merak etmesine, nerelere gittiğini, hangi başarılara imza attığını, yeni tasarımlarını kısacası onun görkemli hayatını sürekli takip etme alışkanlığına yol açıyor.

3U5A8574_RGB-copia

Son olarak, Ferragni 2 gün önce instagramda paylaştığı karelerle, dünyaca bilinen popüler okullardan biri olan Harvard Business School’da başarı yolculuğunun ‘case study’ (örnek olay) olarak derslerde okutulacağı haberini verdi.

The Blond Salad at Harvard

Moda dergilerinde, ünlü markaların reklam kampanyalarında, moda haftalarında sık sık karşımıza çıkan Chiara, benim için blog dünyasında başarıyı yakalamış çalışkan, azimli ve idol olarak gösterilebilecek şahıslardan çünkü o moda dünyasında gerçek bir başarı öyküsüne sahip olan nadir blogger’lardan. Kim bilir daha neler yapacak, hangi fikirleriyle daha çok ünlenecek. Onun şansa ihtiyacı yok çünkü o kendi şansını kendi yaratanlardan.

Leave a Reply