Dikkat Bu Yazı Fazlasıyla Adrenalin İçerir!

Hayatınız fazlasıyla monotonlaşmış, günlerinizi işten eve evden işe ya da okulla ev arası mekik dokuyarak geçiyorsanız bu duruma bir dur demekte çok fazla geç kalmayın. Hayatınıza ekstrem heyecanlar getirebilmeniz mümkünken neden evde oturup, televizyon izleyip, çekirdek çitleyesinz ki? Sizce de ekstrem bir şeyler yapıp hayatınıza renk katmak daha cazip değil mi?

Son bir iki yıldır hayalini kurduğum şeylerden bir tanesi de ölmeden önce ekstrem sporlardan en az üç tanesini yapmak oldu. Bir yanım her ne kadar korksa da diğer yanım bu ekstra heyecanlı sporları hep yapmayı istemiştir. Evet kabul edelim ki bu sporlardan hemen hemen hepsinin büyük ölçüde hayati risk taşıyor olması çoğu insanı denemekten caydırıyor, fakat önemli olan bu riskleri olabildiğince minimuma indirdikten sonra denemeyi bir kez daha düşünmek.

1-Base Jumping

Metrelerce yükseklikten atladıktan sonra karaya varana kadar kendinizi kuş misali özgür hissedebileceğiniz bir spor türü. Fakat atladığınız alan herhangi düzlük bir yer değil tabi ki. Bu sporu yapanlar anten kuleler, yüksek kuleler ve tepelerden atlıyorlar. Bu spora ‘Base’ denmesinin sebebi bir kısaltma olmasıdır. B harfi building (bina), A harfi antenna (anten),  S harfi span(bir yerle bir yer arasındaki mesafe mesela köprü, kemer gibi yerler), E harfi earth( dünya- dünyadaki herhangi doğal şekille oluşmuş bir yer).

 

Base Jumping in Shanghai

Base Jumping in Shanghai

in Fayetteville, West Virginia

in Fayetteville, West Virginia

2- Serbest Kayak

Kış sporu olarak bilinen serbest kayak stili kayak sporuna gönül vermiş olanlar veya bu deneyimi ilk kez yaşamak isteyenler için kaçınılmaz fırsat. Uçsuz bucaksız karların üzerinde Türkiye’mizin eşsiz doğasında eğlence ve adrenalin dolu bir gün geçirmeyi kim istemez ki!

artleo.com-6552800px-Allalinhorn_4027_2007_04_17

3-  Zorbing

Zorbing adı verilen bu spor, 1996 yılında Yeni Zelanda’da kesfedilmiş.Sporun yapıldığı büyük plastik topa zorb deniliyor.  Kişi büyük, plastik bir topun içindeki küçük plastik topa bağlanıyor ve dik yamaçtan aşağı bırakılıyor. Hayati risk oranı oldukça az olan bu spor çok eğleneceli görünüyor. Son zamanlarda ülkemizde tatil yerlerinde ya da avmlerde su üzerinde görüyordum bu topu. Su üzerinde pek zevkli görünmese de sınırları belli olan, gerekli önlemleri alınmış, güvenli bir dik yamaçtan bırakılmak ve yuvarlanmak büyük heyecan verici!

zorbing-1

zorbing (1)

4-Supercross

Motocross’tan türemiş olan bu spor türü motorcross yarışmalarının kapalı alanlarda, engellerle dolu bir parkurda yapılıyor.  Çok tehlikeli olmasına ve yarış tutkunları için kötü sonuçlara sebep olmasına rağmen bu sporun fanları bir hayli çok.offroad-races-2

5- Street Luging

Gerekenler: yokuşlu bir asfalt yol ve bir kızak.  Hız tutkunları için hayır denilemeyecek bir macera.  Tabi ki eğitimin almanız şart. Kaykayın bir değişik seçeneği olsa da oldukça zor bir spor çünkü saatte 100 km ye kadar hız yapabiliyorsunuz. Gerekli ekipmanları edindikten ve tedbirleri aldıktan sonra çılgın bir parkur sizi bekliyor!

56446812

6- Igloo Adventure

Kamp yapmayı bir de kışın soğuğunda etrafınızda kimse olmadan deneyin. Bir eskimo kulübesi inşa edin, yemeğinizi yapabileceğiniz küçük bir tüp ve diğer ihtiyaçlarınızla birlikte kaçınılmaz bir deneyim olacak.  Bu nasıl olacak diye merak ettiyseniz aşağıdaki linke tıklamayı unutmayın.3

 

7-Kite Surfing

Hem paraşüt hem de sörfün birleşimi olan bu spor dalı suyun üzerinde özgürce hareket edebilme olanağı sağlıyor. Büyük bir hızla popüleritesi artmakta olan bu sporda kitesurf tutkunları için araştırmalar yapılıp, gelişmeler edinildi. Bunun için yeni uçurtma tasarımları, güvenlik önlemleri ve verilen kaliteli eğitimler sonucunda yaralanmalar en aza indirgenmeye çalışıldı. Rüzgarı ve dalgaları doyasıya vücudunuzda hissedebileceğiniz, adrenalini su üzerine dans ederek yaşayabileceğiniz, kesinlikle ve kesinlikle denenmesi gereken bir spor türü!

artworks-000108967040-y4yyqo-t500x500

look.com.ua-49450

Leave a Reply