Ankara’da Gerçek Kahve’nin Tadına Varabileceğiniz Mekanlar

Kahve içmek bu sıralar insanların bir hobi olarak benimsemesiyle, orjinal kahve yapan mekanları keşfetmek için biraz araştırma yapmak benim için kaçınılmaz oldu. Cafelerin adeta bir sanata dönüştürerek insanlara hem görsel show hem de ağıza layık enfes bir tad bırakmak için yarışmaları kahvenin, insanlar için hobiye dönüşmesinde çok büyük bir faktör. Bir kahvekolik olarak, günün hangi saati olursa olsun ya da hangi mevsimde olursak olalım o kahvenin içilecek olması benim için büyük bir motivasyon. Hazır kış gününü de bir başlangıç yapıyorken, arkadaşlar veya sevgililer için kapalı mekan aramalarınızı arttırmanızda fayda var. Ben de düşündüm ki; hiç o kadar yorulmayın gelin benim yazımdan, benim gidip tadabildiğim kadarıyla orijinal kahve yapan, sıcacık mekan ve dekorasyonlarıyla birleştiren yerleri bir yazıda anlatayım dedim.

F451 Brew

Oldukça ferah, küçük ve samimi bir ortamı olan cafe F451 Brew’in, ışıl ışıl bir ortamı var. Oturup bir yandan kahvenizi  içerken diğer yandan kitabınızın sayfalarını çevirebileceğiniz bir mekan. Hem de vaktinizin nasıl geçtiğini hiç anlayamadan. Etrafta yüksek sandalyeler, boydan boya camlar, sarılar ve beyazlar hakim. Cold brew’i ve iced mocha’yı içmenizi tavsiye ederim.

Adres: John F. Kennedy Cd. No:31, 06680 Çankaya/Ankara

F451 brew2

F451 brew

Lungo Espresso Bar

Yine küçük bir coffee shop, Etrafı  mis gibi kahve kokusu sarmış ve kahveleri gayet güzel. Tunalı’ya gittiğinizde ayaküstü uğrayıp, yoğun iş ve okul temposuna sıkı bir biçimde hazırlayan, deşarj olabileceğiniz avrupai tarzı bir mekan.  Oldukça uygun fiyata italyan kahvelerine sahip.  Tunalı’daki Elizinn’in yanındaki sokaktan hemen sağa dönün, eminim siz de seveceksiniz.

Adres: Bulten Sokak, Tunali Hilmi Caddesi | No: 26 / B

lungoespressobar2

lungo espresso

Grano Coffee & Sandwiches

Adından da anlaşılacağı üzere kahveleri ve sandiviçleri kendine has güzellikte. Bu butik cafeye gittiğinizde siz de fark ediceksiniz ki buranın sahibi küçük ayrıntılara önem vererek dizayn etmiş.Fotoğrafta da gördüğünüz gibi orada oturanlar sanki oranın bir parçası gibi. Yeri Emek’te Aşti’ye 5 dakikalık uzaklıkta bulunuyor. Chemex demlemesi şu sıralar Türkiye’de yükselişte fakat Türkiye’de her yerde yok. Hazır burada varken bir deneyin derim.

Adres:3. Sokak (Bişkek Caddesi (eski 8. Cadde)), 06490 Ankara

Processed with VSCOcam with s2 preset

grano caffee

Eagles Coffee

2 katlı, terası olan kalabalık bir mekan. Tarzı ve dekorasyonuyla sıradışılık ve canlılık hakim. Diğer yerlere göre biraz pahalı bence ama görülmeye değer, sıkıcı Ankara’ya biraz olsun enerji veren, havayı değiştiren bir cafe.Müşteriye özel ilgi ve alaka varsa o yer benim gözümde ilk sıralarda yer alır. İşte o mekanda bunlardan birisi. Maccihatosunu tavsiye ederim.

Adres: Prof Dr. Ahmet Taner Kışlalı Mh. 2846 Sok Dora Park Villaları No:2, Ankara

eagles coffee

Processed with VSCOcam with a6 preset

Processed with VSCOcam with a6 preset

Coffeemania Boutique

Hem kahve sektöründe hem de dünya mutfağını enfes lezzetiyle sunan müthiş bir yer. Bilkent’e bir başka şubesiyle açılmasıyla gidilecek yerler listesi kabarmaya devam ediyor. Buranın kahve lezzetini ben değil de kahveyi yapan anlatsın o zaman: ‘Sevgili coffeemania boutique takipçileri;”dripper” yada “pour-over” method Türkçe’ye damlatarak demleme tekniği olarak çevrilebilir. Demlemedeki bu farklılık kahvenin makine içerisinde değil, direkt filtrenin üzerindeki kahveye kaynamış suyun belirli aralıklarla damlatılmasıyla gerçekleştiriliyor. Suyun kahve ile her temasında kahve çekirdeklerinden çıkan aromalar daha zenginleşerek filtrenin altındaki bardağa damla damla iniyor.Bu teknik kahve deneyimini daha kişiye özel, daha taze ve lezzetli kılıyor.Biz kahvemizi bugün kahvenin ana Vatanı olan Etiyopya yirgacheffe kahve ile demliyoruz.Bu kahve “coffee farmers union” kooperatif Tarafından üretilmektedir.bu nitelikli kahvemiz 1700 metre yüksekliğinde yetişir Çok belirgin bir tat,ahenkli baharat ve çiçeğimsi aromaya sahiptir.’ (Mekanın facebook sayfasından alıntı yapılmıştır.)

Adres: Bilkent Center no:44 E

coffeemania boutique

 

Mekanların resimleri aşağıdaki sayfalardan alınmıştır. Bu güzel kareler için, objektif sahiplerine de teşekkürler:

F451 Brew: radyodepartmani.blogspot.com.tr

Lungo Espresso: nazonundefteri.blogspot.com.tr

Grano Coffee: radyodepartmani.tumblr.com

Eagles Coffee: radyodepartmani.tumblr.com

 

Leave a Reply

2 comments

  1. Veysel

    Fotograflarin neredeyse tamami radyodepartmani.blogspot.com.tr’den (c)alinmis. Hatta blog sahibinin ayaklarinin oldugu fotograf bile alinmis. Kaynak gostermeden kendi cekiminizmis gibi kullanmanizi da tebrik ediyorum(!)

  2. Oğuz Kaan Karakoyun

    Merhaba Veysel Bey,

    Yorumunuz sonrasında gereken araştırma yapılmış olup, resimlerin kaynakları yazının altında link konularak belirtilmiştir. Konuyla ilgili olarak mail adresinize daha ayrıntılı bir mail tarafımızdan ulaşacaktır.

    İlginiz için teşekkür eder, yaşanan bu aksaklık için de GazeteBilkent olarak özür dileriz.