Ankara’da Ders Çalışmak için Gidilebilecek Mekanlar

Önceki yazım Ankara’da kahve severler için gidilebilecek mekanlar hakkındaydı. İtiraf edelim ki çokta eğlenceli bir şehirde yaşamıyoruz. Belki duymuşsunuzdur Ankara için memur kenti denildiğini e buradan da çıkarılabilecek tek sonuç sıkıcı bir şehir olduğudur maalesef. Bu yüzden bende önceki yazımın devamı niteliğinde bir yazı daha yazmak istedim. Ankara’da yaşayan aynı zamanda öğrenci olan arkadaşlarım için güzel bir yazı olacağını düşünüyorum. Dediğim gibi zaten Ankara’nın gezilebilecek ve gidilebilecek fazla bir yeri olmadığından (avmler dışında tabi ki), en azından açılan yeni cafeler ya da zaten var olup da çoğumuzun henüz keşfetmediği mekanları sizinle paylaşmak çok daha zevkli olacak.
Hepimizin final zamanının yaklaşmakta olduğu gerçeği bir kabus gibi üzerimizdeyken, konu ders çalışmak olacağından sizi ders çalışmaya teşvik edebileceğini düşündüğüm gidilebilecek bir kaç mekan önerisinde bulunacağım. Eğer siz de benim gibi üniversite kütüphaneleri ya da merkezi yerler de bulunan Milli Kütüphane gibi yerlerde ders çalışmaya sizi çok teşvik edeceğini düşünmüyorsanız, aşağıda yazmış olduğum mekanlarda denemenizi tavsiye ediyorum.

Bonapple Cafe
Küçük tatlı bir butik cafe-pastahane tarzı bir mekan. Özellikle küçük olmasından dolayı, Bonapple’ı bu listeye aldım çünkü ders çalışırken çok kalabalık bir mekan olması tercih edilmeyebilir. Anılarla dolu eski bir binanın alt kısmında yer alıyor. İngiliz tarzı ferah ve nezih bir ortam yaratmış sahibi. En son gittiğimde ev yapımı yemekte sunuyorlardı menülerinde fakat hala var mı bilmiyorum. Uzun saatler çalıştıktan sonra acıktıysanız yer değiştirmenize gerekte kalmayabilir gerçekten çok güzel yapıyorlar yemeklerini özellikle tatlıları muazzam nitelikte.
Adres: Kavaklıdere Mahallesi, Bestekar Sokak, No 39/A, Çankaya.

bonapple2

http://www.elvanbasustaoglu.com/

bonapple

http://nerdeneyesek1.blogspot.com.tr/

Cafe des Cafes
Geçenlerde idare hukuku sınavı için arkadaşlarımla hep birlikte ders çalışmaya karar verdik ve bu sefer kütüphaneye değil de hem yemek yiyebileceğimiz, hem de ders çalışabileceğimiz bir mekana gitmek istedik. Arkadaşımın ısrarı üzerine gittiğimiz yer Cafe des cafes oldu. Eski ve tarihi bir ortamı andıran sevimli detaylarla süslenmiş, eski bir radyodan çalıyormuşçasına müzik arşivine sahip güzel bir mekan. İtiraf etmeliyim oraya giderken acaba ders çalışabilecek miyiz diye tereddüt ettim ama hiçte öyle olmadı. Aksine mekanın huzuru bizi çalışmaya teşvik etti. Fakat şöyle bir sorun var akşam 6 dan sonra mekan kalabalıklaşmaya başladığı için mekanın sessiz olması mümkün olmayacaktır çünkü biz o saatlerden sonra dikkatimizi dağıttık ve sohbete daldık bu yüzden daha erken vakitlerde gitmenizi tavsiye ederim.
Adres: Kavaklıdere, Tunalı Hilmi Caddesi, 83/A Çankaya

cafe-des-cafes

http://harbiyiyorum.com/

cafe des cafes

http://www.tripadvisor.com.tr/

Cafe Lab
Bu listeye Cafe Lab’ı almazsam olmazdı çünkü tam da öğrencilerin ders çalışması, veyahut günün stresinden kurtulmak ve kitap okumaya gelmek için mükemmel bir yer. Çok sessiz ve sakin bir yer aynı zamanda da sıcacık. Bu kış günlerinde üşüyerek ders çalışmak bir işkence olurdu tabi ki:) Işıklandırması loş fakat ders çalışmanızı engellemeyecek şekilde ayarlanmış ayrıca koltukları çok rahat. Bütün gün kitaplarınızı masaya yaysanız ve hiç kalkmasanız bile kimse sizi rahatsız etmez. Kendi halinizde ders çalışmaya dalıp zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız bile.
Adres: Ehlibeyt Mahallesi, Ceyhun Kansu Caddesi No:114 Çankaya

cafe lab1

http://nazonundefteri.blogspot.com.tr/

cafe lab

http://radyodepartmani.tumblr.com/

Cafe J’adore
Sabah kalktınız ders çalışmanız gereken bir sürü konu var ve hangi birini yetiştireceksiniz diye merak ediyorsunuz. Üstüne üstlük canınız hiç çalışmak istemediği halde. O halde yatağınızdan kalkın üstünüzü giyinin kahvaltı bile yapmadan yanınıza çalışmanız gereken kitapları alıp evden çıkın. Gideceğiniz yer Cafe J’adore olsun. Kütüphanelerden, bilindik cafelerden sıkıldıysanız burası harika bir yer bence. Kahvaltısı da kahveleri de sizi ders çalışmaya teşvik edebilecek nitelikte üstelik. İç dekorasyonu da insanı mutlu eden cinsten, çiçekli rengarenk bir ortam. Kuğulu Park’tan Cinnah’a doğru çıkarken hemen bir kaç adım yukarıda kalıyor.
Adres: Çankaya Mahallesi, Cinnah caddesi No: 11/A Çankaya.

cafe jadore

http://www.vitringez.com/

cafe jadore2

http://soul-and-style.blogspot.com.tr/

Kafes Fırın

Her yere açılmaya başlamasıyla Kafes Fırın’ı bilmeyen, görmeyen yoktur sanırım. Ankara’da Eskişehir yolu üzerinnde, Next level’da Kızılay’da Filistin Caddesinde açıldı derken epey bilinir bir mekan oldu. Büyük bir mekan olması pek hoşuma gitmedi fakat kendine has küçük kütüphanesi, çalışma masaları, ve masa lambalarıyla önünüzü aydınlatabileceğiniz fikri hoşuma gitti. Kalabalıklaşmaya başlayan saatleri genelde öğle arası saatleri bunun nedeni çıkardıkları tabldot yemek servisleri dolayısıyla çalışan insanların buraya akın etmesi olsa gerek.
Adres: Eskişehir yolu No:122 Söğütözü Çankaya ve Filistin Sokak. No:31, Çankaya

 

Kafes-Firin-Filistin-Sokak1

http://www.gurmerehberi.com/

kafes-firin-coffee-bakery

http://www.tripadvisor.com/

kafes fırın

http://www.vitringez.com/

Cafe Stockholm
Tunalı Hilmi Caddesi’nin tam da göbeğinde bulunan keyifli bir mekan. Sabahları o kadar sakin ve sessiz bir yer oluyor ki çok hoşuma gitmişti. Hatta final zamanımı burada geçirmeyi düşünmüyor değilim. En çokta ders çalışmayı bitirdikten sonra cam kenarında oturup o kalabalığı seyretmek, bir yandan da sıcacık çayımı içmek teşvik ediyor beni.

stockholm

http://www.tunalihilmi.com.tr/

 

Leave a Reply