96 Ülkeyi Vizesiz Gezebileceğinizi Biliyor Muydunuz?

Tayland

Tayland

“Bunları biliyor muydunuz?” tadında bir soruyla başladım fakat sanırım en vurucu başlık bu olacaktır. 96 rastgele yazılmış bir yazı değil gerçekten de 96 ülkeyi o yorucu, uzun bazen de zor vize işlemleriyle uğraşmadan ziyaret edebilirsiniz.

Yurt dışına çıkmak bazılarımız için bir ilk, kimileri için bir korku fakat öyle ki her hafta sonu tekrarlanan bir hobi olabiliyor. Pasaportu olmayanların çoğu bir yerlere gitmeden önce pasaport çıkartmaya ihtiyaç duyuyor. Bana kalırsa pasaport el altında duran, insanın aklına esince cüzdanından çıkarıp kullanacağı ufak bir deftercik olmalı. O yüzden derim ki pasaportu olmayanlarınız varsa aşağıda sayacağım yerler sizlerin de dikkatini cezbedebilir; belki göz atmadan önce yazıya bir kaç günlük bir ara verip pasaport işlemleriyle boğuşabilirsiniz. Böylece benim yaşam felsefem haline gelmesinden çok hoşlanacağım şu fikri sizlere aşılamaktan ziyadesiyle keyif duyarım.

 

“Nereye olduğu fark etmez. Hadi bir yerlere gidelim.”

 

Yurt dışı tek seyahat seçeneği değil tabi ki fakat yolculukların verdiği o özgürlük hissini daha derinden hissetmemiz o pasaport kontrolünden geçtiğimizde gerçekleşiyor. Ülke içinde görülecek binlerce belki daha da fazla güzellik ilginçlik elbette var ama kaybolmuş hissetmek, başka bir yerde yabancı olmak, ayrı diller konuşmak, bambaşka yüzler görmek, okyanusta yüzmek, geçmişin tadına gotik mimarinin penceresinden bakmak ve trafiğin başka yönden akışını izlemek gibi sayılabilecek onca şey işte biz o pasaport kontrolünden geçip başka bir ülkede olduğumuzu fark edince insanı vuruyor. Bu bahsettiklerim ve sizin aklınıza gelen diğer ihtimalleri de düşününce inanın tek seçeneğimiz Amerika ya da İngiltere değil. Amerika dedim ama sanırım Amerika kıtasında vizesiz gidebileceğiniz onlarca ülkenin içinde vize isteyen kocaman bir tanesi sadece. Amerika’ya gitmeyin demiyorum tabi ki gidin ama etrafındaki 30 vizesiz ziyaret edebileceğiniz ülkeyi de rotanıza ekleyin. Ben gitmedim ama vizesiz gidebileceğim onca seçenek olması ve cüzdanımda duran yeşil pasaportuma rağmen beni cezbetti. Şöyle ki “vizesiz” olması seçeneklerin çeşitliliğinin cazibesini herkes için artıyor olacaktır.

Fas

Fas

96 ülke seçeneklerinizi arttırıyor gibi olsa da aslında seçmenizi kolaylaştıracak şekilde sınırlıyor da. Ben şimdi ne demek istedim değil mi? Şunu söylemeye çalışıyorum. “Hadi bir yere gidelim.” Bazen de böyle durumlarda kendi içinizde, yol arkadaşınızla, arkadaşlarınızla rota belirlemekte zorluklar yaşayabilirsiniz. İşte bu 96 ülkelik liste ise sizi seyahate bir adım daha yaklaştırmış oluyor. Vize almanız gereken yerleri eleyip sıra vizesiz gezilebilecek yerler içinden seçmeye itiyor. Böylelikle çoğunlukla hava da kalan bu “Yazın da buraya gidelim.”, şu “Tatili de hep beraber yurt dışında geçirelim.”ler gerçek olmaya bir adım daha yaklaşıyor.

Dergi raflarına bakarken bir derginin Temmuz sayısında küçük bir kitapçık olarak ben bu fikre denk geldim. Biraz karıştırınca bu fikre kapılıp dünyayı gezenler olduğundan da bahsetmeden geçmek istemem. Gezmek hobisi olanlar ayrıca Vizesiz Geziyorum sitesine de göz atabilirler. Kitapçıktaki fikrin gerçeğe dönüşmüş halini okumak da büyük bir keyif.

Son olarak “vizesiz”den anlaşılması gerekeni anlatarak zahmetsiz gezilerin ya da şöyle ifade etmek daha doğru olacaktır, zahmeti geziye başladıktan sonra başlayabilecek gezilerin de olabileceğini vurgulamak istiyorum. Vizesiz gezilecek ülkelerin çoğu belli bir gün, ortalama 3 ay, süre ile vizesiz geçişe olanak sağlıyor.

Kimi ülkelerde bu gün sayısı artabilir ya da azalabilir. Bununla beraber vize alımlarını ülkeye girerken halledebileceğiniz ülkeler de var. Kendi seçimlerinize göre bunlar arasından eleme yapıp kısa ya da uzun tatillerinizi başka yerlerde başka hayatları görerek yaşayabilirsiniz.

 

Yine de aklımıza esince Konya’ya gidip etli ekmek yememizde bir sakınca yok tabi. Sınırsız ihtimallerin güzelliğinde boğulmanız ve keyifli seçimler yapmanız dileğiyle.

 

Vizesiz gidebileceğiniz ülkeleri şu web sitelerinde bulabilirsiniz:

http://www.bosgezeninboskalfasi.com/vize-istemeyen-ulkeler

http://vizesizgeziyorum.com

Leave a Reply