Valizini Omzuna Yükleyenler Dünyası; Backpacers

Filmlerde sıkça karşımıza çıkan ve özellikle son dönemlerde sıkça karşımıza çıkan ve bir çoğunun hayali olan bir gezginlik hali. Hangi gün nerede ne giysem ile hazırladığımız valizlerle çıktığımız tatillerden oldukça farklıdır bu gezginlik hali. Buradaki amaç tatile çıkmak değil gezmek görmek ve dönüşte tatile ihtiyaç duyulacak şekilde yorulacağını bilerek yollara düşmektir. Göründüğü kadar kolay olmamakla beraber bağımlılık yaratabilir ve sırt çantası bir anda en önemli varlığınız haline gelebilir dikkat!
Öncelikle akıllıca ve en öncelikli ihtiyaçlara göre hazırlanması gereken sırt çantanız için üzerine uzun uzun düşünmeli ve seyahat edeceğiniz yerlerin hava durumu ya da gerekliliklerini göz önüne alarak valizinizi omuzlanmalısınız. Örneğin, benim gibi şuursuz ve yeni bir gezginseniz ve Haziran Temmuz aylarında seyahat ediyorsanız dikkat! Uzun ve yorucu fakat bir o kadar da zevkli seyahatinizin duraklarından birisi Hollanda ise zihnen rahatlamaya gittiğiniz yerde üşümekten helak olabilirsiniz. Bakınız, hırkayla seyahate çıktığımız ben ve arkadaşım gibi çene titremesinden konuşamaz hale gelebilirsiniz.

11873915_10153530504848486_1894438368_n
Backpaker olma halini az paralı gezmek olarak nitelendirmemelisiniz zira iki türlü de yapılabilir. En ucuz hosteller yerine daha makul yerlerde kalınarak ve kısmen daha rahat bir seyahat geçirebileceğiniz gibi aynı parayla daha çok yer gezerek çapulcu bir tatil de yapabilirsiniz. Ben çapulcu seçeneğine bastım ve ve daha çok yer gezme biraz da macera olsun diye çıktım yollara. Kolay değilmiş, benim ve arkadaşımın sinirleri bozulmuştu ve sokakta bile kaldık ancak pişman mıyız HAYIR!

11908204_10153530504978486_677641501_n

Daha az parayla, daha zevkli bir macera “Backpackers”

Gideceğiniz yerlerde kalacağınız yerde edinebileceğiniz arkadaşlıklara gelince, sanıyorum backpaker olmanın en keyif verdiği olaylardan biri de budur. Elbette diğer seyahat şekillerinde de arkadaş edinebilirsiniz ancak backpacersanız diğer gezginlerle kuracağınız iletişim ve onların gezip deneyimlediği yerleri dinlemenin keyfi bir başka sanıyorum. Kalacak yerlerdeki seçiminizi hostel olarak belirlemenin yanı sıra couchsurfing adlı bir siteden de sağlayabilirsiniz. Çoğunuz biliyorsunuzdur bu olayı. Gideceğiniz şehirde size ev sahipliği edip arkadaş edinmeyi seven insanların evinde kalma seçeneği açar bu site size. Dinlediğim kadarıyla çok iyi arkadaşlıklar kurarak o evlerden ayrılanlar da var bizim gibi ciddi sıkıntılı tiplere denk gelme olasılığınız da var. Ayrıca sanıldığının aksine bu siteden ev bulmak çok da kolay değil zira aşırı bir yoğunluğu var ve herkes bu seçeneği değerlendirmek istiyor. Biz İtalya’da bize zorla playstation oynatan ve kapıyı açar açmaz ne getirdiniz bana sorusunu soran 5 kişilik arızalar evinde kalmıştık. Getirdiğimiz hediye yanında keşke kebap olsaydı diye de biraz bozmuştu arkadaş.
Seyahatiniz sırasında omzunuz çok ağrıyacak, her şey dahil bir otelde olup içeceğinizi yudumlamayı dileyeceksiniz ancak geziniz bitip eve döndüğünüzde diğer rotalarınızı belirlerken bulacaksınız kendinizi.

11923298_10153530504953486_1613700207_n

Hostel’den ziyade “couchsurfing” sitesinde diğer seçenekleri de görebilirsiniz.

Ne diyeyim, bağımlılık yapıyor ve orada canınızı sıkan her durum harika birer anı olarak kalıyor. Bir diğer geziniz için sabırsızlanmaya başlıyorsunuz. Elbette tek çıkmıyorsanız seyahate çıkacağınız arkadaşınız da çok önemli, ben bu konuda çok şanslıydım her anımız sinir bozucu şeylere gülerek geçti. Umarım sizler için de böyle olur.

Siz de böyle bir seyahat seçeneğini değerlendirmek istiyorsanız bir kere de olsa size keyifli tatiller dilerim. Sizin için de en önemlisi gezip görmekse de şiddetle tavsiye ederim…

Leave a Reply