Sanatın ve Aşkın Kokusunu İçinize Çekin; Praha

indir

Hayat sıradanlaşmaya başladıysa ve bir tatile ihtiyacınız varsa size hem bütçenizi çok zorlamayacak hem de sizi ruhsal olarak bir hayli doyuracak bir yer önerim var, Avrupa’nın kalbi; Prag, Çekçesi Praha. Özellikle burayı önermemin sebeplerini ise birazdan sayacağım ancak en baştan belirtmeliyim eğer tercihinizi bu Masal Şehri’nden yana kullanırsanız, hayatınız bir döneminde rotanızı tekrar oraya çevirmek için can atacaksınız, doyamayacaksınız.

“Masal şehri” ve ya “Altın Şehir” olarak anılan bu şehir tarihi, sanatsal ve eğlence bakımından misafirlerini bir hayli güzel ağırlar. 2. Dünya Savaş’ı sırasında büyük bir yıkımla karşılaşmamış olması orada bulabileceğiniz Sovyet, Nazi ve Çekoslovakya tarihini kısa bir sürede hafızanıza kazıyacak, örneğin St. Vitus Katedrali görmeye değer tarihi yerlerden biridir.

St-Vitus-Cathedral-123

Keza Eski Belediye Binası’nda yer alan Astronomik Saat’i görüp hikayesini dinledikten sonra zihninizde bir şeyler değişebilir. Hikayeden biraz bahsetmek isterim; Her saat başı dünyaya bir mesajı vardır saatin; saatteki iskelet ölümü simgeler ve her saat başında çalarak ölümün her saniye gelebileceğini hatırlatmaya çalışır, Osmanlı figürü diye düşünülen kukla şehveti simgeliyor, elinde ayna olan kukla kendini beğenmişliği ve elinde para kesesi tutan kukla ise cimriliği simgeliyor. Ölüm çanı çaldıkça diğerleri kafasını sağa sola sallayarak hayır derler.

İzlemek isteyenler için;

Dancing House ise sanatsal açıdan görülmeye değer yerlerden bir tanesidir; burada neler oluyor da bu sanat böyle diye serzenişte bulunabilirsiniz ama fotoğraf çekmeyi sakın unutmayın! Dancing House’la bir selfie çektikten sonra yolunuz Charles Köprüsünden geçecek ve büyüleneceksiniz.

indir (1)

O büyüleyici köprü sizi daha sonra bambaşka bir dünyaya çıkaracak; John Lennon duvarına. Yolu Prag’a düşen herkes bu duvara uğramadan dönmez ki zaten uğramamak Prag gezinize hakaret olur. Duvarın önünde genellikle Lennon şarkılaaı çalan bir grup vardır ki “Barış” çağrıları yapan şarkılarda her milletten ve her dilden bir parça bulursunuz. Duvar, barışı, savaşı, özgürlüğü ve baskıcılığı bir arada simgeler.

lennon-duvarı1-540x405 (1)

John Lennon duvarından sonra ise size tavsiyem bana çok farklı gelen Franz Kafka müzesinin bahçesinde yer alan işeyen heykelleri görmenizdir. Neyi simgelediğini bilemiyorum ama işemek önemli gibi bir mesajı olabilir.

praga_franz-kafka-museum_202

Hava kararmaya başladıysa ve artık susadığınızı hissediyorsanız şayet Charles Köprüsü’nün yanında yer alan Avrupa’nın meşhur gece kulübü Karlovy Lazne. Burası 5 katlı ve her bir katında farklı bir konsepti barındıran bir gece kulübüdür ki sabaha kadar sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

procedury

 

Yeşil perininiz ilham kaynağınız olacaktır elbette ama çok fazla içmemenizi öneririm zira alkol oranı hayli yüksek. Çeşitleri vardır ve en düşüğü %60 oranındadır. Periniz bol olsun, Çek Cumhuriyeti’nde yasal bir içkidir.

absinthe-verdoyante

Ayrıca Çek Cumhuriyeti’nin para birimi olarak Çek Koruna’sı kullanılır ve ülke diğer Avrupa ülkelerine nazaran her bakımdan daha uygundur. Kalacak yer, yiyecek içecek, eğlence hayatı ve ulaşım ağzınızı açık bıraktıracak kadar ucuzdur. Bu şehre aşık olabilirsiniz, iyi eğlenceler dilerim…

 

Leave a Reply