Günümüzün Ötesinde Bir Sembol: Dövme

“Only God can judge me”

Hayır hayır, lütfen bunun bir şaka olduğunu belirtmeme izin verin…

Bazen karakterimizi çok iyi anlattığını düşündüğümüz objeleri ya da sözcükleri, bazen sadece çok hoşumuza giden bir şeyi sonsuza kadar bedenimizde görmekten büyük haz duyarız. Vücut süsleme sanatı olarak çoğu insanın hayatına girmiş ve bedenimize eklediğimiz bu görüntü bir moda akımı gibi görünüyor olsa da insanlık kadar eski bir kendini ifade etme sanatıdır.

Dövme yapımında değişik yöntemler kullanılır. Bir tür dövmede sivri uçlu kemik, boynuz ya da çelik iğne insan vücudunun derisine hafifçe batırılır ve açılan delikler özel renk boyalarla deri altına yerleştirilir. Açılan deliklerden özel renk boyaya batırılmış iplik veya iğne geçirilerek de dövme yapılabilir. Günümüzde dövme sanatçıları kendilerini daha da geliştirmiş ve yapılış yöntemleri de bir hayli çeşitlenmiştir.

Aklınıza gelecek her şey bir obje olarak dövme olabilir, çok sevdiğiniz şarkının notaları, ailenizle ilgili bir şey, çok önemli bir tarih, çok sevdiğiniz bir ülke ya da şehrin sembolü, sizde uyandırdığı his özel olan her sıradan şey vücudunuzda size arkadaşlık edebilir.

yazı freedom

 

Eskilerde kullanım amaçları elbette günümüzden biraz daha farklıydı. Bazı Afrika kabilelerinde ve Amerika yerlileri çoğunlukla dövmeyi süs için kullansa da tarihi çok eskilere dayanan dövme eskilerde genellikle bir iletişim şekliydi. Bir kişinin, durumunu, sınıfını ya da kabilesini temsil ediyordu ve insanlar sözlü iletişim kurmadan da karşıdaki hakkında bilgi edinebiliyordu. Bunun yanı sıra, kötü ruhları ve ya felaketleri uzaklaştıracağı düşüncesiyle de eski çağlarda bazı motifler vücuda işleniyordu. Sihanlar olarak adlandırılan bir kabilede ise kadınlar evlenmeden önce dövme yaptırırlarmış, bu yapılması beklenen bir gelenekmiş.

 

orang-ulu-4

Ya da dini inanç amacıyla da yapılan dövmeler vardı, örneğin Günümüzde de bir nevi iletişim şeklidir çünkü dövme kişinin kendisini yansıtır. Kendisinde bir anlam ifade etmeyen, bir önem taşımayan dövme yoktur da diyebiliriz.

image-3533

Aklınıza gelecek her şey bir obje olarak dövme olabilir, çok sevdiğiniz şarkının notaları, ailenizle ilgili bir şey, çok önemli bir tarih, çok sevdiğiniz bir ülke ya da şehrin sembolü, sizde uyandırdığı his özel olan her sıradan şey vücudunuzda size arkadaşlık edebilir.

dovme-islemi

Eğer, dövme helal midir, yaptırsam sıkılır mıyım gibi klişeleşmiş cümleler kurmayı bıraktıysanız ve sizin için anlam ifade eden sembolün vücudunuzda olmasını istiyorsanız günümüz koşullarında en akıllıca şey temiz bir mekan bulmanız olacaktır. Zira dövme artık çok yaygın olarak kullanıldığından çok fazla dövme salonu bulabilirsiniz ancak fiyat karşılaştırması değil temizlik ve güvenilirlik karşılaştırması yapmanızı öneririm.

 

Leave a Reply