Moda geçicidir, stil kalıcıdır denir. Trendler geçer doğru, ama stiller de değişebilir. Ancak bir insan kendi formunu tanıyorsa kolay kolay kötü seçimler yapmaz. Tanıdığımız, hiç eskimeyen stil ikonları bunun güzel örneklerini teşkil ediyorlar: Audrey Hepburn, Sophia Loren, Grace Kelly, Prenses Diana…

Ancak hem karakterine hem de stiline yıllardır hayran kaldığım biri var ki, o da en iyi stil dendiğinde herkesin aklına ilk gelen isimlerden biri: Sarah Jessica Parker.

Costume Institute Gala Benefitinde Oscar de la Renta elbisesiyle beyaz eldivenleri kusursuz bir uyum yakalamış.

032015-sjp-memorable-looks-10

 

NYC Bale Galası’nda Prabal Gurung üstü ve Olivier Theyskens eteğiyle:

032015-sjp-memorable-looks-24

Bu yıl 50 yaşını dolduran Parker, güzelliğinden de stilinden de bir şey kaybetmedi. Birçoğumuz onu Sex and the City’deki Carrie Bradshaw rolüyle tanıdık. Kimsenin taşıyamayacağı kıyafetleri özgüvenle taşırken bir taraftan da şirin olmayı başardı.

enhanced-buzz-5175-1382656530-26

New York modanın kalbiydi. New York’a kusursuz uyan kadın da Carrie’ydi. Cosmopolitanı, Marlboro lightları ve en yakın üç arkadaşıyla New York gecelerinde bir taraftan eğlenen, bir taraftan köşe yazıları için malzeme arayan bir karakterdi Carrie Bradshaw.

966x642

 

Yıllarca unutulmayan kıyafetlerin bir kısmını paylaşmak istiyorum.

Carrie Bradshaw tütüyü bale yapmıyorken giyen ilk kişiydi muhtemelen. Şu an alışık olduğumuz stili o dönemde Manolo Blahnik’leriyle tamamlamış.

051210-Carrie-7-400_1

Hiçbir yerde giyilemeyecek bu Versace balo elbisesi Carrie’yi bir prensese dönüştürmüş. Aynı zamanda dizinin stilisti Patricia Field’ın favori parçası.

versace-mille-feuille-dress-gallery

Gökkuşağının tüm renklerini taşıyan eteği, Chanel ceketi ve Nanette Lepore kazağıyla Carrie neşeli ruh haline uyum sağlayan bir kıyafet seçmişe benziyor.

051210-Carrie-9-275_1

Galliano’nun tasarımı bu elbise, Dior için değil de Carrie için yapılmış gibi adeta.

051310-Carrie-42-290_1

Holly Golightly için siyah elbise üzerine beyaz inciler neyse, çiçekli aksesuralar da Carrie Bradshaw için öyleydi.

051210-Carrie-5-400_1

 

051210-Carrie-2-400_1

Alternatif takım elbiseler bu sezon da trendler arasında.

051310-Carrie-39-350_1

 

‘Her yıl New York kadınları geçmişi geride bırakır ve geleceğe döner. Bu zamana “moda haftası” denir.’ demişti Bradshaw.

Moda kocaman bir dünya.  Milyonlarca insana iş imkânı sağlayan, binlerce yetenekli tasarımcı yaratan, estetiği en arzulanır formlara dönüştüren, sanatı günlük hayatta kullanmamızı sağlayan bir dünya. Bence bir insanın stiliyle bu kadar öne çıkıp yıllarca kendinden bahsettirebilmesi de büyük başarı. Parker’ı modada daha uzun yıllar takip etmeye devam edeceğiz gibi görünüyor.

 

 

 

Leave a Reply