“Lolita, hayatımın ışığı, kasıklarımın ateşi. Günahım, ruhum, Lo-Li-Ta; dilin ucu damaktan dişlere doğru üç basamaklık bir yol alır, üçüncüsünde gelir dişlere dayanır. Lo-Li-Ta”lolita lolita-2-1-g

Nobel ödüllü yazar Vladimir Nabokov’un ciddi tartışmalara yol açan kitabı “Lolita” veya daha az bilinen ismiyle “Beyaz Irktan Dul Bir Erkeğin İtirafları” 1955’te yayınlanmıştır. Humbert isimli başkarakter orta yaşlarda bir dil profesörüdür. Hayatının erken dönemlerinde çocukluk aşkının ölümüyle sarsılır. Bu da 9-14 yaşları arasındaki çocuklara aşırı bir cinsel ilgi duymasına sebep olur. Kitap, Humbert’ın, eşinin 12 yaşındaki kızına duyduğu aşkı anlatırken sağlıksız insan zihninin muhteşem bir betimlemesini yapar.

Emmanuel Polanco- Lolita 2

Kendi ruhunun ve geçmişinin karanlığında boğulurken Lolita’ya duyduğu aşk, Humber’ı saplantılı hale getirir. Dünyadaki en etkileyici kitaplardan biri kabul edilen Lolita 1962’de Stanley Kubrick tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

lolita_04

Prada’nın 2015-2016 Sohbahar-Kış koleksiyonunda film, podyuma dökülmüş ve görsel bir şenliğe çevrilmiş. Modellerin yüzlerindeki çocuksu ifade, Barbie bebeğe benzeyen tarzları dünyaya Lolita’yı anımsatıyor.

prada-fall-winter-2015-2016-collection-milan-fashion-week-6

Yumuşak renkler, pembe farlar ve çiçek desenlerleri defilede dikkat çekti. Tek parça, kısa, formu belli etmeyen elbiseler pembe eldivenlerle birleştirilmiş. Pastel renkte mini etekler, gömleklerle tamamlanmış.

PradaFW1516w-4

“Sabahları ayağında çorabının teki, bir elli boyu ile Lo idi, sadece Lo. Ayağında bol gündelik pantolonu ile Lola. Okulda Dolly. Kayıtlardaki noktalı çizgilerde Dolores. Ama benim kollarımda hep Lolita idi.”

Tasarımcıların Humbert’ın fantezisini podyuma dökmekte başarılı olduklarını söyleyebilliriz.

PradaFW1516w-16

PradaFW1516w-2_l

Prada-fall-2015-shoes-milan-fashion-week

Mary Jane ayakkabıların modern yorumu da oldukça dikkat çekti.

Prada koleksiyonun üç başlığı olduğunu söylüyor: soft pop, güzelliğin varyasyonları ve bir fanteziyi doldurmaktansa düşüncenin ürünü gibi görünmek. Defile, gerçeğe ve sahteye dair atıflarla doluydu. Podyumun prenseslerini kullanarak bir ironi yaratmaya çalışmış Prada.

PradaFW1516w-11

PradaFW1516w-13

New York Times’da bir kitap eleştirisinde Elizabeth Janeway, Humbert’ın yalnızca tutkuyla yönetilen her erkeğe benzediğini söyler. Humbert, Lolita’yı o kadar çok istemiştir ki, onun da bir insan olduğu, bir kız çocuğu olduğu aklına bile gelmemiştir. Hem içerdiği erotik tasvirlerden, hem de küçük çocukları seks konusu haline getirdiğinden dolayı kitap birçok eleştiri almıştır. Ancak Prada’nın Lolita’dan esinlenerek yarattığı koleksiyonun orijinal ve çok güzel olduğu da bir gerçek. Sanırım Lolita tavrını kendimizce yorumlayıp eğlenmek de bize kalıyor. Çocukken Barbie bebeklerin kıyafetleri çoğu kızı kıskandırmıştır. Çocukluktan kalan bir özlem, yetişkinler için yeniden yaratılmış. Hem, hangi kadın Barbie bebek kıyafetlerine bürünmek istemez ki?

 

 

 

 

Leave a Reply