İtalya’nın yemek kültürü hakkında sürekli bir şeyler duyuyoruz. Pizzalarını, makarnalarını yemeye doyamıyoruz. Bir de İtalyanların evde sık sık yaptıkları, bizlerin pek bilmediği lezzetlerini duymak istemez miydiniz?

13307836411201584207

Insalata di Riso

İtalya’nın ne kadar sıcak bir ülke olduğu malumunuz. İşte bu sıcak yaz günlerinde hem hazırlaması rahat, hem hafif, hem de lezzetli bir yemek “Insalata di Riso” yani soğuk pilav. Aslında bizim için her zaman yediğimiz pilavın soğuğu ve salatayla karıştırılmışı diyebiliriz.

Pilav, makarna gibi haşlanıp süzgece alındığında bir süre soğuk suyla yıkanıyor. Daha sonra istediğiniz gibi bir içerik hazırlayabilirsiniz. Örneğin,  pesto sos, peynir, mısır, domates, biber ve ton balığı ile güzel bir karışım sağlanabilir.

Özellikle yaz aylarında yanınıza bir kap “Insalata di Riso” alıp bulduğunuz en güzel manzaralı yerde piknik tadında yiyebilirsiniz.

caprese-salad

Insalata Caprese

Caprese, çok kolay bir salata olarak algılanabilir, fakat inanın mozzarella peyniri, domates, taze fesleğen ve zeytinyağının eşsiz uyumuyla hazırlanan bu salatanın tadı damağınızda kalacak. Tabi çok önemli bir önceliğimiz var. Gerçekten çok kaliteli ve lezzetli bir mozzarellamız olmalı.

Dilimlenmiş domatesin ve mozzarella peynirinin üstüne, taze fesleğen yaprakları ve zeytinyağı ilave edilerek hazırlanan salataya kara biberin de çok yakıştığını söylemek gerek. Her öğünde yenebilen bu salata türü de İtalyan kültüründe özellikle pikniklerde kolaylığından ötürü çokça tercih edilmekte.

dsc_1182

Risotto

İtalyanların farklı bir pirinç çeşidi ile yaptığı bu yemek eminim hepimiz için tanıdıktır. Her ne kadar herkes için uygun olmasa da İtalyanların söylediklerine göre risotto için en önemli malzeme iyi bir beyaz şarap.  Neredeyse yarım şişe beyaz şarap koyularak hazırlanan bu pilav çeşidi aslında hazırlanması oldukça zahmetli olan yemeklerden biri. Çünkü, pişmesi en az yarım saati buluyor ve sürekli karıştırılması gerekiyor.

Soğan, isteğe bağlı olarak tereyağı veya zeytinyağı, pirinç ve beyaz şarapla hazırlanan risottoya parmesan peyniri de oldukça yakışmakta. Ve pek tabi ki daha birçok farklı malzeme de eklemek mümkün fakat gerçek risotto daha sade yapılmakta.

carbonara-015

Carbonara

İtalyanların “Pasta” diye adlandırdıkları makarnalarını hepimiz çok severek yemekteyiz ama carbonara çokta duyulmuş bir çeşit değil.  Yumurta, jambon ve parmigiano yani parmesan peyniri ile hazırlanan bu makarna çeşidinin apayrı bir tadı var demek sanıyorum hiçte yanlış olmaz.

 

 

Vatika’nın İtalya’da olduğunu düşünürsek, İtalya’nın genel olarak dini geleneklere bağlı bir ülke olduğunu söyleyebiliriz.  Yılbaşı ve bizim Paskalya olarak bildiğimiz zamanlar, Hristiyanlar için önemli bir anlam taşımakta. İşte bu tarihlerde yenen özel iki tane kek bulunmakta:

colomba-large-1038x576milanese-panettone

Paskalya için “Colomba” ve yılbaşı için “Panettone”.

Colomba, İtalyancada güvercin anlamına gelmekte. Bu yüzden de zaten bu kek güvercin şeklinde yapılıyor. Colomba’nın tadına bakmış biri olarak gerçekten çok hoş bir tadı olduğunu ve birçok farklı malzeme koyularak hazırlanıldığını söyleyebilirim.

Spritz1

 

Direkt İtalyanlardan alınmış bilgilerle hazırlanmış bu yazıyı bitirirken, bu yemeklerin yanında da isteğe bağlı olarak İtalyanların meşhur içeceği Spritz’i tada bileceğinizi hatırlatmakta fayda var.

 

Çok sevgili arkadaşlarım Cristina Vaghi ve Anna Ceroni’ye teşekkür ederim.

 

 

 

 

 

 

 

Leave a Reply