Chanel, Yves Saint Laurent, Comme des Garçons, Chloé…

Dünya modasına yön veren başlıca şehirlerden biri olan modanın başkenti Paris, 2013 İlkbahar-Yaz sezonunun temasını belirledi: Sokak modası!

“Zarafetin özü sadeliktir.” (Coco Chanel). Bir moda devrimcisi olan fransız modacı Coco Chanel, kadınlara, tasarladığı maskülen giyim tarzıyla yaşam ve moda hakkında farklı bir yön çizmiştir. Günümüz modern ve şık kadınının kullandığı rahat pantolon, şort vb. tasarımların şıklığında Chanel modasının sadeliği yatar. Hem feminen hem maskülen unsurları birleştirip yarattığı Chanel modası günümüze kadar gelmiş ve bir çok modacıya da ilham kaynağı olmuştur. Günümüze kadar yansıyan Coco Chanel’in konfor üzerine yarattığı modası 2013 İlkbahar-Yaz sezonunun da belirleyici unsuru olmuştur.

paris-street-7-22b_154433405479

 

Şıklık ve aynı zamanda rahatlığın ön planda tutulduğu bu sezonda, akıllarda kalan tek bir soru oldu modada cinsiyetin rolü nedir? Ayrıca kadınlar şıklığını, güzelliğini göstermek için gerçektende onu rahatsız eden kıyafetler giymek zorunda mı ? Şıklık bir kadın için sadece güzel gözükmek mi ? Yoksa rahatlıkla gelen şıklık mı önemli ?

paris-street-8-22_115545252693

 

Paris’te geçen bu hafta da biz bir şeyin farkına vardıysak o da şudur ki: kadınlar da erkekler gibi giyinip şık olabiliyor. Bu haftanın öne çıkan başka bir özelliği ise renkler. Renk kombinlerinin uyumu Paris’in eşsiz manzarasıyla birleşince uzaktan izleyen biri için 2013 Paris Moda Haftası tam bir festival gibiydi. Bunun yanısıra ağırlıkla kullanılan blazerler, zımbalar, geniş kenarlı şapkalar, erkek spor giyim vb. tasarımlar dikkat çekti. Comme des Garçons markasının belçikalı modeli Hanne Gaby Odiele de sokak modası temasıyla giydirilen isimlerden oldu.

Leave a Reply