Meşrubat deyip geçmemek lazım, bugün “Diet Coke” light meşrubatların içinde en çok satanı. Haliyle, şekersiz olması, alışkanlık yapmış bünyeler ve özellikle formuna dikkat eden kadınlar için en büyük tercih sebebi oluyor. Tam da bu sebepten; firma, senelerdir kadınları kalbinden vurarak, onlara moda damarından hitap ediyor: bu yıl 30. yaş gününde de, karşımıza modanın yetenek dolu adamı Marc Jacobs’ın kreatif direktörlüğünde “Sparkling Together for 30 Years” adlı kampanya için tasarlanmış ‘designer bottle’larla çıkıyor karşımıza.

download

‘Designer bottle’lar, 2009 yılında İtalya’nın Abruzzo kentinde yaşanan ve İtalya’nın 1980’den bu yana yaşadığı en kuvvetli deprem olarak kayıtlara geçen, 6.3 şiddetindeki depremin yarattığı hasarın telafisi için bağış toplamak amacıyla planlanıyor. Coca Cola yetkilileri, ‘The Tribute to Fashion” adını verdikleri kampanya çerçevesinde Alberta Ferretti, Missoni, Blumarine, Etro, Moschino ve Versace gibi büyük moda evlerinden sınırlı sayıda çıkartılacak şişeler için tasarımlar istiyorlar.

1 2

Tasarımların büyük ses getirmesi, firmanın ilerleyen senelerde bağış değil, satış için kampanyayı sürdürmek istemesine sebep oluyor. Öyle ki, 2011 yılında ‘designer bottle’ları, Karl Legerfeld’in, 2012 yılında ise Jean-Paul Gaultier’nin tasarımları süslüyor.

 klcoke jpgcoke

Marka, 30. yaşının şerefine Marc Jacobs’la hepimizin koleksiyonuna katmak için can attığı parçalarla karşımıza çıkıyor: Tasarımcının benzersiz görüşünü ve eğlenceli ruh halini yansıttığı koleksiyonun çıkış noktası ise, 80’li yıllardan bu yana kadınların sosyal hayattaki güçlenme süreci oluyor.

11.03.13-DKO-MJ-Bottles 1-marc-jacobs-to-celebrate-sparkling-together-for-30-years-of-diet-coke

Çağımızın hiç şüphesiz en etkileyici tasarımcılarından Marc Jacobs’ın, yılların asla eskitemediği genç ruhu ve provokatif sanatı, ‘Diet Coke’ için adeta biçilmiş kaftan gibi duruyor. Kampanyada bizzat tasarımcının kendisi, 50 yaşı geride bırakmasına inat, yaratıcılığının ve eğlenceli ruhunun birebir yansıması dövmelerini cömertçe sergileyerek yer alırken, ekliyor: “’Diet Coke’un 30. yılında kampanyanın kreatif direktörü olduğum için kendimi çok ayrıcalıklı hissediyorum. ‘Diet Coke’ bir ikon, ve ben ikonlara bayılıyorum”.

Marc-Jacobs-is-Diet-Cokes-Latest-Creative-Director1-833x1024

Leave a Reply