Daha önceden bir yazımda “hukukçuların izlemesi gereken diziler” konusunu ele almıştım. Aslına bakarsanız fakülteye ilk başladığımda sürekli hukuk için izlenmesi faydalı olacak diziler, filmler ile okunması yararlı olacak kitapları araştırıyordum. İnternetten toparladığım bilgileri de elimden geldiğince uygulamaya çalıştım. Sonrasında ise fark ettim ki bölümünüz ya da ilgi alanınızla alakalı olsun olmasın izlediğiniz her filmde, dizide ve okuduğunuz her kitapta kendinize faydalı olacak bir şeyler bulabiliyorsunuz. Bu sebeple burada yazacağım filmleri hukuk ile uğraşanların kesinlikle izlemesi oldukça faydalı olacakken başka herhangi bir uğraşı olanların da bunlardan kendilerine pay çıkarmaları mümkün. Ayrıca bu konuda yazılmış 12 Öfkeli Adam, Şeytan’ın Avukatı gibi filmleri içeren Yılmaz Şahin’in yazısını da okumalısınız.

1- Bridge of Spies (Casuslar Köprüsü) – 2015

Çoğu zaman bir filmi “Spielberg filmi” olarak tanımlamak kalitesini anlatmaya yetiyor da artıyor bile. Senaryosu ise Coen Kardeşler ve Matt Charman tarafından ele alınan filmin başrolünde Tom Hanks var. Film aslında St. James adıyla çekilmiş olsa da gösterime Bridge of Spies olarak girdi. Filmin özellikle avukat olmak isteyenlerin ufkunu açacağından emin olmakla birlikte, aslında savunma nasıl yapılır öğrenmek isteyenlere de güzel bir ders niteliğinde olduğunu söyleyebilirim. Gerçek bir hikayeye dayanan film avukat James Donovon’ın 1960’taki U-2 krizindeki Amerikan pilot Francis Powers ve Amerika’da tutuklu bir KGB ajanı Rudolf Abel’in iki ülke arasında takas edilmesindeki başarısını ele alıyor. (U-2 krizi hakkında bilgi edinmek isteyenler için: https://tr.wikipedia.org/wiki/U-2_Krizi ) Film BAFTA En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü alsa da çok daha fazla ödülü hak ettiğine şüphe yok. Bir avukatın iki büyük ülke arasındaki böylesine önemli bir krizi çözmedeki etkisinin hepinizi büyüleyeceğine eminim.

Fragman: https://www.youtube.com/watch?v=mBBuzHrZBro

casuslar-koprusu-turkce-dublaj-tek-parca-full-hd-720p-izle-285

2- Judgment at Nuremberg (Nüremberg Mahkemesi) – 1961

Oldukça eski bir film olsa da hukukçuların izlemesi gereken filmler dendiğinde ilk akla gelenlerden biri Nüremberg Mahkemesi. Spencer Tracy, Burt Lancaster, Richard Widmark gibi oyuncuların yer aldığı filmde yönetmen koltuğunda Stanley Kramer var. Gerçek olaylara dayanan, ağır savaş sahneleri olmamasına rağmen savaşın etkilerini fazlasıyla yansıtan film “hukukun üstünlüğü” inancına olan saygıyı göstermekle birlikte, insanların aslında ne kadar kötü olabildiklerini de gözler önüne seriyor. Benim gibi iki saatten uzun filmlerde biraz sıkılmaya başlayanlardansanız, bu filmin üç saat olması sizi korkutabilir. Film oldukça etkileyici olsa da ikiye bölerek izlemenizi tavsiye edebilirim.

51X7HW9VZYL

3- …And Justice For All (…Ve Herkes İçin Adalet) – 1979

Hukuk filmlerinde görmeye alışık olduğumuz Al Pacino’nun baş rolde yer aldığı film, en iyi erkek oyuncu ve en iyi senaryo ile Oscar ödülüne adayı gösterilmiş. Hukukçulara hep sorulan “gerçekten suçlu olduğunu bildiğin birini savunur musun,” sorusunun bu sefer Al Pacino’nun canlandırdığı Arthur karakteri tarafından cevaplanmaya çalışıldığını izliyoruz. Norman Jewison tarafından yönetilen filmde Al Pacino’nun “You’re out of order!” diye bağırdığı anlar izleyenlerin eminim aklında yer etmiştir. Siz de hem bu güzel oyunculuğu izlemek hem de biraz kendinizi sorgulamak istiyorsanız bu filmi mutlaka izleyin.

And-Justice-for-All-film-images-757afd12-72f9-4d9a-a5df-54c41f64591

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu