“Cumhurbaşkanını ilk defa halk seçecek.” söylemi Temel fıkralarından daha komiktir. Bir  yanda Ak Parti’nin  adayı Recep Tayyip Erdoğan, diğer yanda CHP, MHP, BBP, BTP, DP ve DSP’nin desteklediği Ekmeleddin İhsanoğlu; bir yanda da HDP’nin adayı Selahattin Demirtaş.

Cumhurbaşkanlığı adaylığı için 20 milletvekilinin imzası gerekiyor. Aday belirlemede ise hiçbir zorunluluk aranmıyor. Önce genel başkan gönlünden geçen, aklına yatan en doğru adayı söylüyor; milletvekilleri imzalıyor. Son olarak da halktan kendi belirlemediği adaya oy vermesi isteniyor. Siz deyin ileri demokrasi, ben diyeyim milli irade. Sistem aslında milletvekili adaylığı ile aynı. Ön seçim yok, halkın isteği veya düşüncesi yok. (bazı illerde genel seçimler öncesi partiler ön seçim yapıyor; fakat halktan en çok oyu alan adayın gösterilmediği de oluyor.) Halk, genel başkanların belirledikleri adaylara seçimlerde oy vererek son işlem olan atama görevini tamamlıyor. Halk seçiyor komikliğini de övüne övüne söylüyoruz. Tabii bir diğer komiklik de adayların, “Herkesin cumhurbaşkanı olacağım.” söylemi. Son cumhurbaşkanı örneği apaçık ortada. Siz 7 yıldır “halkın cumhurbaşkanı”nı mı gördünüz; yoksa bir partinin noterliği nasıl yapılır onu mu? Bu söylemim şimdiki üç aday için de geçerlidir. Seçildikleri takdirde doğal olarak kendilerine destek veren tarafa daha yakın olacaklar.

Recep Tayyip Erdoğan siyasete gençlik yıllarında atılmış, Ekmeleddin İhsanoğlu siyasette yeni. Selahattin Demirtaş ise bebek katilinin askeri. Bu üçlüden en güçlüsü Erdoğan. Her ne kadar medyaya karşı sitemkar olsa da en az 15 televizyon kanalı her konuşmasını canlı yayınlıyor. Başbakan sıfatı ile cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanıyor. İstifa etmedi, etmesi için de bir kanun yok. Eğer istifa etseydi dokunulmazlık kalkanı çıkacak olan Erdoğan’ı, her gün kılıç bileyen Haşim Kılıç hazır kıta bekliyor olacaktı. Seçildiği takdirde Erdoğan’a artık hiçbir yasanın, hiçbir kanunun hatta uçan sineğin bile dokunamayacağını düşünüyorum.  Üstünlerin hukuku devam edecek.

“Ekmek için Ekmeleddin”. Bizim mahallenin muhtar adayları bile daha güzel sloganlar ile seçimlere hazırlandılar. Siyasette yeni olmasına verelim. Çok sakin, rahat ve emin adımlarla ilerliyor. Geçmişinin temiz olması ve polemiğe girmemesi, Erdoğan’ın İhsanoğlu’na yönelik saldırma politikasını engelliyor. 6 parti tarafından destekleniyor olsa da sayının çokluğu yanıltmasın. Son genel seçimlerde bu partilerin aldığı oy oranı Ak Parti’yi geçmeye yetmiyor. Seçildiği takdirde diğer iki adaya oranla daha çok kesimin cumhurbaşkanı olacak gibi.

Selahattin Demirtaş. Halkların temsilcisi olduğunu söylüyor. Ekmeleddin İhsanoğlu’nun adaylığından dolayı,  sosyal demokrat ve halkçılık söylemine bel bağlayan CHP’li bazı kesimler Demirtaş’a oy verecek gibi.  Demirtaş’a vereceğiniz her oy (eğer seçim ikinci tura kalırsa) pazarlıkta onun elini daha da güçlendirecektir. Kaldı ki, savunucusu ve savunduğu PKK’nın önderi bebek katili Abdullah Öcalan’dır. Lütfen diyorum, yangına körükle gitmeyin!

Bu süreç sonunda üç tane adaydan bir tanesi cumhurbaşkanı seçilecek. Seçildiğinde ise  destekleyenlerinin cumhurbaşkanı olacak.

Leave a Reply