Dövmelerin popüler olduğu günümüzde akıllı dövmeler de geliştirilmeye başlandı. Tabii ki bu teknoloji daha günlük kullanıma sunulcak derecede uygun hale gelmedi ama Microsoft, Google gibi şirketlerin ve MIT gibi üniversitelerin bu konuda araştırma ve geliştirmeleri bulunuyor.

Peki akıllı dövme tam olarak nedir? Akıllı dövme kişiselleştirebilen devreler, yapışkanlar, iletkenler ve mikroişlemcilerin deriye yerleştirilmesinden oluşan bir giyilebilir teknoloji. Dokunmayla farklı cihazlara sinyaller yollanabiliyor ve iç organları denetlenmesi de mümkün. Bunun dışında akıllı dövmeler sıcaklık gibi dış etmenlere karşı reaksiyon gösterebilecek.

Şu anki haliyle deride kalıcı olarak durması mümkün olmasa da kıyafetlerle veya protez kollarla daha uzun süre kalma olanağı da bulunabilecek.

2011’de Nature dergisinde yayımlanan bir makalede akıllı dövme benzeri hiç enerji gerektirmeyen, 24 saate kadar dayanabilecek giyilebilir teknolojilerden bahsediliyor. Bu teknolojinin beyni, kasları ve kalbi denetleyebileceğinden de bahsediliyor.

2018’de de L’Oréal My UV Patch adında derinin ne kadar UV ışınına maruz kaldığını ölçen bir giyilebilir sensör geliştirmiş.

En önemli sorulardan biri böyle bir cihaz tehlikeli mi veya potansiyel zararları ne olabilir insan sağlığına? Burada da alerji ve tahriş gibi sorunların elimine edilmesi için belli materyallerin kullanılmaması gerekiyor ve her iki haftada bir rejenere olan bir yüzeyde sabit kalması gerekiyor. Ayrıca, terleme ve yaşlanma gibi faktörlerin de göz önünde bulundurulması gerekiyor. Bu tarz sorunlara rağmen 2017 yılında MIT Media Lab ve Microsoft Research iş birliğinde üretilen DuoSkin dövmeleri New York Moda haftasında modellerin kıyafetleri hakkında izleyicilere bilgi aktarmak için kullanılmış.

Kaynakça

https://www.nature.com/news/2011/110811/full/news.2011.473.html

https://www.thepourquoipas.com/post/smart-tattoos-technology

https://www.microsoft.com/en-us/research/project/smart-tattoos/

https://www.theverge.com/2018/11/14/18094903/loreal-uva-track-la-roche-posay-my-skin-uv-sensor-wearable-exposure-sun-uvb

https://duoskin.media.mit.edu/

Leave a Reply