Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 23 Kasım Çarşamba günü Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü’nün “Küresel Belirsizlik Ortamında Türk Dış Politikası” başlığı altında düzenlemiş olduğu söyleşiye katıldı. Söyleşi sonrasında öğrencilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu konuşmasında, Balkanlar’dan Orta Asya’ya, Latin Amerika’dan Rusya’ya kadar birçok bölgesel konuya değindi. Ayrıca, konuşmasında sık sık “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” ve “Girişimci ve İnsani Dış Politika” ilkeleri çerçevesinde görev yaptıklarını belirtti.

Programın ilk bölümünde kendisinin de doktora eğitimine Bilkent Üniversitesi’nde başladığını belirten Mevlüt Çavuşoğlu, kurum içerisinde birçok Bilkentli diplomat bulunduğuna değindi. Hemen ardından Türk dış politikasına dair genel bilgiler içeren konuşmasına başladı. Bu bölümde ise milli çıkarlar gereğince Türkiye’nin bölgesel bir güç olduğuna değinerek bakanlık tarafından yürütülen “Yeniden Asya”, “Afrika” ve “Latin Amerika” açılımlarının önemine vurgu yaptı. Tüm bu açılımlarla beraber Türkiye’nin aynı zamanda küresel bir güç olduğunu belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin yapmış olduğu arabuluculuk misyonun bölgesel ve küresel dengeler için etkisinin yadsınamaz bir gerçek oluşuna dikkat çekti. Özellikle tahıl krizinin önüne geçilmesi için yürütülen çalışmaları da örnek olarak gösteren Çavuşoğlu, bölgede Türkiye’nin önemli bir aktör olduğunu belirtti.

Görsel, Twitter’dan alınmıştır.

            Sihirli Eller!

 Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yapmış olduğu konuşmada dikkat çeken bir başka husus ise Rusya-Ukrayna arasındaki çatışmaların son bulması için Türkiye’nin çabalarına yönelik açıklamalarıydı. Aynı zamanda bu bölümde Antalya Diplomasi Forumu’nun önemine değinen Çavuşoğlu, tarafların birçok konuda anlaştığını ve eğer “Sihirli Eller” olmasaydı ateşkese çok yakın olunduğunu belirtti.

            Yürütülen Çalışmalar

Dijital diplomasinin gün geçtikçe öneminin arttığını belirten dışişleri bakanı, hem yapay zeka alanında hem de vatandaşlara yönelik konsolosluk işlemlerinde önemli adımlar atmaya başladıklarını belirtti. Aynı zamanda “İslamofobi” nin önüne geçmek adına çok önemli çalışmalara imza attıklarını belirten Çavuşoğlu, 15 Mart’ın Uluslararası İslamofobi ile Mücadele Günü” olmasındaki katkılarından bahsetti.

 “Yeniden Asya” açılımına yönelik düşüncelerini ifade eden Mevlüt Çavuşoğlu, Türk Devletleri Teşkilatı’nın gerçekleştirmiş olduğu çalışmalardan ve son zirvede Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin de gözlemci olarak yer almasından son derece mutlu olduklarını belirtti. Her alanda hedeflerine yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirten Çavuşoğlu, Türkiye’nin gerektiği ve uygun olduğu kadar her türlü alanda hem yumuşak hem de yeri geldiğinde askeri güçlerini kullanacaklarını belirtti. Ayrıca özellikle bu alanda TİKA, Yunus Emre Enstitüsü, YTB, AFAD, Kızılay gibi kurumlarının çalışmalarını örnek gösterdi.

            100. Yıl

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, cumhuriyetimizin 100. Yılına yönelik bazı başlıkların önemine dikkat çekti. Sistemsel reformasyonların gerekli olduğunu savunan bakan, arabuluculuğun öneminin küresel anlamda daha da arttığını belirtti. Aynı zamanda kültür ve sanat çalışmalarının arttırılmasıyla birlikte barış ve huzur ortamının sağlanmasının öncelikli hedefleri olduğunu belirtti.

Programdan kalan son bir anekdot ise ülkedeki doğalgaz fiyatlarının pahalı olduğunu bildiklerini fakat diğer ülkeler gibi gaz endişelerinin olmadığını belirtti.  Bu durumun temel sebebini ise dış politika anlamında yüzlerine tek bir tarafa dönerek ilişki kurmadıkları için böyle bir tehdit ile karşı karşıya kalmadıklarını belirtti.

Konuşmalarının ardından öğrencilerin birçok sorusunu yanıtlayan Çavuşoğlu, Türkiye-ABD ilişkisine yönelik sorusu üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nin müttefikleri olduğunu fakat FETÖ lideri Fetullah Gülen’in ABD’de olması ile ilgili ve ABD’nin PKK-PYD terör örgütlerini desteklemesine yönelik çekincelerini belirtti.

Leave a Reply