Günlerden bir gün Zeus, Taygetos Dağları’nın eteklerinde yaşayan Leda isimli bir kızı fark eder. Leda, Aretolia Kralı’nın güzeller güzeli kızıdır ve aynı zamanda Sparta Kralı Tyndaros’un da eşidir. Zeus, Leda ile birlikte olmak istediğinden bir gün kuğu şekline bürünür ve Taygetos Dağları’na gider. Leda bu sırada sarayındaki odasında uyumaktadır. Zeus, parlayan bembeyaz kanatlarını çırparak Leda’yı uyandırır. Uzun boynuyla Leda’ya yaklaşır. Aydınlıklar Tanrısı olduğunu, ondan korkmaması gerektiğini söyler ve “İstiyorum ki birbirine eş iki çocuk dünyaya getiresin, onlar, önce ay ve güneş gibi birbirlerini takip ederek yaşasınlar; sonra da insanlara iyilik etsinler ve gemicilerin yardımına koşsunlar.” der. Zeus’un oyunu işe yarar ve Leda ile birlikte olurlar.

Aynı gece Leda, Kral Tyndaros ile de birleşir. Leda iki birliktelikten de hamile kalır ve bir kehanet ortada dolanmaya başlar. Kehanete göre Leda’nın doğacak oğullarından yalnızca bir tanesi hayatta kalacak, diğerinin ise ömür ipliğinin kesilmesiyle birlikte hayatı sonlanacaktır. Kehanetlere kulak asmayan Leda, iki birliktelikten dört çocuk doğurur. Zeus’tan olan çocukları güzeller güzeli Helena ve Polydeukes’tir (Pollux). Tyndaros’tan ise Kastor ve Klytaimestra’yı dünyaya getirir. Pollux ve Kastor ikiz olarak dünyaya gelirler. Zeus’un çocuğu olan Pollux ölümsüz iken, Tyndaros’un çocuğu olan Kastor ölümlüdür.

Zaman geçer, yıllar ilerler. Kastor ve Pollux birbirlerinden ayrılmayan iki kardeş olarak büyürler. Çok iyi savaşan iki kahraman olarak anılırlar. Bu yüzden onlara Dioskur; yani “Zeus’un Delikanlıları” denilmeye başlar. Pek çok savaşta, kahramanlık hikayelerinde Dioskurlar yer alır. Bir gün bu delikanlılar iki kız kardeşi beğenirler: Likya Kralı’nın kızları Phiobe ve Hilaria’yı. Aşık olurlar. Ancak kader oyununu oynamaya başlar. Aşkları karşılıksız değildir ancak imkansızdır. Kızlar, amcaoğulları ile nişanlıdırlar ve yakın zamanda evleneceklerdir. Ancak bu nişan ne kızları ne de delikanlıları tutmaya yeter. Aşıklar kaçmaya karar verir. Kaçarlar da. Ancak amcaoğulları peşlerine düşer. Amcaoğullarının peşlerine düştüklerini anlayan delikanlılar kaçmaktan vazgeçer. Yiğitçe mücadele etmek isterler ve mücadele başlar. 

Bu mücadele oldukça zor olacaktır ve Kastor ölümlüdür. Kardeşi ile sırt sırta uzun bir mücadele verir. Ancak mücadele sonucunda, Kastor hayatını kaybeder. Rivayete göre Pollux babasına kardeşini ondan ayırmaması için yalvarır. Ancak kehanet bellidir, Kastor’un ömür ipliği çoktan kesilmiştir. Pollux, kardeşinin acısı ile kahrolur. Aralarındaki bağ o kadar güçlüdür ki Pollux Kastor’dan vazgeçemez. Ona verilen ölümsüzlük şansını yalnızca Kastor’un da bu şansa kavuşması ile kabul edeceğini söyler. Zeus, Pollux’un acısına son vermek için iki kardeşi sırayla gökyüzüne çıkarmaya karar verir. Buna göre gökyüzünde süresi dolan kardeş yer altına iner ve yer altındaki kardeş de gökyüzüne çıkar. Bir süre sonra Zeus, kardeşlerin bu bağlılığından daha çok etkilenir. Pollux’un ölümsüzlüğünü Kastor’la paylaşmasını ödüllendirmek ve bağlarını sonsuza dek simgelemek için, iki kardeşi de gökyüzüne alır. Onları ikiz yıldızlar olarak, diğer yıldızların yanına yerleştirir. Zeus’un kardeşi Poseidon da, Kastor ve Pollux’u; gemileri fırtınada batmak üzere olan, yollarını şaşıran denizcilerin işaretçileri haline getirir. İkiz yıldızlar Kastor ve Pollux, umudunu yitiren denizcilere yol göstermek için biri sabah, biri gece  gökyüzünde ışıldar.

Zeus’un Leda’ya söylediği “İstiyorum ki birbirine eş olan iki çocuk dünyaya getiresin, onlar ay ve güneş gibi birbirlerini takip ederek yaşasınlar. İnsanlara iyilik etsinler, gemicilerin yardımına koşsunlar.” sözleri aslında delikanlıların kaderi olmuştur. Dioskurlar Pollux ve Kastor, günümüzde Dioscuri Yıldız Kümesi’nden iki yıldızın adıdır. Ölümsüzlüğü paylaşan bu yıldızları, biz daha çok astrolojide ‘ikizler burcu’ olarak duyarız. Temelini bu yıldızlardan alan ikizler burcunun çift kişilikli yapısını belki de ikiz kardeşlerin farklı babalarına borçluyuzdur. O zaman hem ikizler burcu olanlar, hem de eski bir inanışa göre içlerinden biri tanrısal özellikler taşıyan bütün ikizler, kendilerinden bir parçayı gökyüzünde bulabilir, buldukları parçalar da belki bize yol gösterir.

Kaynakça:

https://www.greeklegendsandmyths.com/leda.html

https://pin.it/1pKVvcA

https://pin.it/2NctJV1

http://arkeopolis.com/ikizler-burcunun-kokeni/

https://www.rutanazaraite.com/the-rape-of-the-daughters-of-leucippus

Leave a Reply