Koronavirüs’ün Araladığı Kapı: Yakın Tarihteki “Kilometre Taşları”

Yakın Tarihte Dünyayı Değiştiren Tarihi Olaylar Listesi

Yağmur Aşık

Başlangıçlar çoğu zaman yenileyicidir. Birçok kitap, dizi ya da filme, yeni gelişmelerin hayatın yönünü değiştirmesine sahne oluşuyla başlarız. Hikâyeyi çoğu zaman baştan bu yenileyici değişim ile yazmaya başlar, bu şekilde de devam ettiririz. Karşımıza çıkan bu başlangıçlar değişim yaratacak olaylardan dolayı “kilometre taşları” olarak adlandırılabilir. Bu kilometre taşları ile hayat çizgimiz tahmin ettiğimizden farklı yönlere sapabilir ve bizi yeni başlangıçlara götürebilir.

Bugünlerde ise hızla oluşan “kilometre taşı” sayılabilecek halihazırda dünyanın 31 Aralık 2019’dan beri dahil olduğu sürece Türkiye olarak ilk Covid-19 vakasının 11 Mart’ta teyit edilmesiyle birlikte biz de ortak olduk. Uluslararası bağlamda birçok konuda birbiriyle iç içe geçmiş ülkelerin ilişkilerini, uluslararası sistemin ve özellikle sağlık sistemlerinin işleyişini, ekonominin dalgalanmaları gibi bir çok alanın tepkilerini bu kilometre taşı çerçevesinde gözlemlemeye de başladık. Hayatımıza oldukça hızlı giriş yapan ve aslında temelde “sağlık” alanıyla ilgili olan bu gelişme birçok alana müdahil oldu ve bu durum henüz kısa süredir hayatımızda olmasına rağmen etki alanı epey geniş.

Aslında birçok insan için sadece bir başlangıç sayılabilen bu günler, kimi için ise sevdiği bir insanı uğurlamaktan ya da ertelenen ve duran hayata ümitsizlikle bakmaktan ibaret oldu diyebiliriz. Fakat bu değişimin dünya üzerindeki neredeyse herkese işlediği gerçeği, bundan sonraki başlangıçta ya da bugünlerde çok fazla zikredildiği gibi “yeni normale geçişte” değişimin ve başlangıcın kaçınılmaz olma durumu acaba tarihte daha önce karşımıza çıktı mı?

Kaynakları aynı olmasa da yakın tarihte de değişim etkisi yaratmış ve hayatımızı etkilemiş birçok olay var diyebiliriz.

20. yüzyıldan itibaren bugüne baktığımızda aslında dünyayı değiştirdiği çoğunluk tarafından kabul edilen birçok olay ile karşılaşıyoruz. Elbette belki birçoğu Corona virüsün günlük hayatımıza müdahale ettiği kadar hızlı ve bariz olmasa da küresel bir etki yarattıkları hissediliyor. Şimdi bu bakış açısıyla 20. yüzyıl ile günümüz arasında küresel değişimlere yol açtığı düşünülen olaylar listesine ve basitçe etkilerine bir göz atalım.

1. I. Dünya Savaşı- 1914-1918

İnsanlar kendilerini yeni ülkeler içinde ve yeni yönetimlerde buldular.

2. Bolşevik İhtilali-1917

Komünizmin getirdiği farklı yaşam tarzı insan hayatına girdi.

3. Büyük Buhran-1929

Ekonomik çöküş insan hayatını ve geleceğe bakışını birçok yönden etkiledi.

4. II. Dünya Savaşı- 1939-1945

Kutuplaşmış bir dünya ve onun kuralları ile tanıştık.

5. Hiroşima’ya Atılan Atom Bombası-1945

Kitle imha silahlarıyla tanışıldı ve bu silahlar ile yaşamın başka bir boyutuna geçildi.

6. Berlin Duvarının Yıkılışı-1989

Gerçekleşmesine çok ihtimal verilmeyen olayların da gerçekleşebileceğine önemli bir örnek oldu.

7. 11 Eylül Saldırıları-2001

Yarattığı korku ile güvenlik kavramına bakış açısı değişti ve insanlar tasniflenmeye başlandı.

8. Covid-19 Pandemisi-2020 ?

Peki ya Covid-19; 11 Eylül, komünizmin çöküşü, ya da dünya savaşları gibi olaylar ile karşılaştırıldığında hayatımızda onlar gibi bir etkiye sahip olacak mı? Bu etki 21.yüzyıl ile mi ilgili olacak, yoksa 3-4 ay önce bunların olacağını öngöremediğimiz gibi birkaç ay sonra da Covid-19 şimdi olduğu kadar hayatımızda olmayacak mı?

Koronavirüsün ileriki hayatımıza yaratacağı etkiler hala belirsiz; ancak bu içinde bulunduğumuz durum, tarihe dönüp baktığımızda yaşanılan başka değişimlere kapı aralayarak inceleme isteği uyandırıyor. Henüz kesin bir şey denilemese de belki de ileride böylesine bir değişim sürecinde de Covid-19 öncesi ve sonrası da incelenecektir.

Umarım insanlığın bu olayın akıbetine sağlıklı bir şekilde tanıklık edeceği günlerde bu sorulara yanıt bulabiliriz.

Leave a Reply