Yarım Kalan Kırmızı Hayaller

Ferrari ve Sebastian Vettel 2021’den itibaren yollarını ayıracaklarını açıkladılar. Ferrari fanlarını hayal kırıklığına uğratan bu haber, birçoğumuza Vettel’e haksızlık yapıldı yorumunu yaptırdı. Tarih yazmaya geldiği Ferrari, Vettel’den resmi olarak 2. pilot olmasını istemişti, hem de henüz çaylak bir pilot için. Çaylak dediğimiz pilot Charles Leclerc, kuşkusuz nadir yeteneklerden biri ve henüz F1’de 2. Ferrari’de ilk yılında kendisinden beklenenden çok daha fazlasını yaparak tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Bunun üzerine alışıla gelinmemiş bir kontrat imzaladı ve Ferrari’yle sözleşmesini maaşına yüklü bir bonusla beraber 5 yıla kadar uzattı. 2019 sezonu başında 1. pilotlarının Vettel olduğunu belirten Ferrari, bu kontratla resmi bir biçimde değişimin sinyalini vermişti.

Şimdi bu ayrılığın nedenine gelelim, daha doğrusu neden rasyonel olduğuna. Öncellikle geçen yıl, ne yazık ki, Vettel’in lakabının Baby Schumi’den Spin Master’a dönüşünü izledik. Leclerc’in başarısı ve Vettel’in artan hataları, özellikle İtalyan medyasının baskısını artırdı ve gelen ağır eleştiriler takımın Vettel’e inancını, desteğini azalttı. Vettelisleri üzen taraf şu ki, yaptığı hatalar, Vettel’in tecrübesini, prestijini, 4 kez dünya şampiyonu olmasını gölgelemiyor. Şu unutulmamalı ki Ferrari, Vettel katıldığından beri Schumacher zamanındaki momentumundan çok uzak kaldı. Buna rağmen Vettel, Ferrari tutkusunu hep sürdürdü ve birlikte şampiyonluğa ulaşamasalar bile büyük başarılara imza attılar. Bu ikili kısa zamanda F1 tarihinin özleşen takım-pilotlarından biri oldular. Bunda Vettel’in başarısına ek en büyük etki, kendisinin en büyük Ferrari fanlarından biri olması ve mühendislerle, mekanikerlerle arası çok iyi olup, araçla ilgili çok tecrübeli geri dönütler vermesiydi . Takımıyla neredeyse romantik anlamda bu kadar ilişkili olan, şampiyonluğa aç, tarih yazmaya hazır bir pilota pisti domine edebilecek bir araç veremezseniz; pilotun zamanla yılması, tükenmesi ve haliyle hata yapması olağandır. Bu kişi tarihin en iyi pilotlarından biri olsa bile. Böyle bir durumda Vettel tarafından baktığımızda, prestijini düşürecek bir teklifi reddetmesi rasyonel gözüküyor. Ferrari tarafından bakıldığında da genç sürücü akademisinden beri destekledikleri, hali hazırda da daha iyi olan genç pilotuna yatırım yapmak, öncelik vermek daha rasyonel geliyor.

Peki şimdi ne olacak? Vettel ortada bitmemiş bir hikaye varken, hayranlarını hüsrana uğratıp emekli mi olacak? 2020 sezonunda yarışlar başlayamayınca, pilot pazarı tüm heyecanı üstlenmişti ve Vettel’in reddettiği teklif domino etkisi yaratmıştı. Fakat Vettel tarafından gelen açıklamada anlaşılan o ki 2021 için tek seçenek Mercedes ya da emeklilik. Mercedes her ne kadar önceliklerinin kendi pilotları olduğunu belirtse de, son anda sürpriz bir anlaşma yapılabilir. Hatta Liberty Media bu anlaşmanın gerçekleşmesi için Mercedes’e maddi destek bile teklif edebilir zira Vettel’in ayrılık haberinden sonra F1 hisselerinde ciddi bir düşüş yaşandı. Ayrıca her ne kadar Vettel’i Mercedes’le özleştirmek zor da olsa, Hamilton’la eşit şartlar altında gerçek bir kapışma tüm F1 severler için büyük bir keyif olacaktır. Tüm Bottas severlerden özür dileyerek, umarız Vettel hikayesini Mercedes’te tamamlama şansını bulur.

Leave a Reply