Geldim, Gördüm, Yedim // Amsterdam Yemek Rehberi

Her sene, özellikle de yaz aylarında, milyonlarca turistin akınıyla dolup taşan Hollanda’nın baş tacı ÖZGÜRLÜKLER ŞEHRİNE gitmek için herkesin bir sebebi var. Çoğu insanın ilk aklına gelen, devlet kontrolündeki esrar satışı ya da o meşhur sokak olsa da aslında Amsterdam ve Hollanda bunların çok daha ötesinde kanallarıyla, evleriyle, bisikletleriyle, refah seviyesiyle, hoşgörüsüyle ama en çok da zengin kültürel mirasıyla Avrupa’da kesinlikle görülmesi gereken bir şehir.

Rembrandt & Van Gogh gibi usta ressamları yetiştiren, Rijkmuseum & Stedelijk gibi dünyadaki sayılı müzelere ev sahipliği yapan, LGBT haklarına karşı duruşu ve eş cinsel evliliğini yasalar ile güvence altına alan ilk ülke olmasıyla da bilinen Hollanda’da, özellikle de Amsterdam’da, görülmesi gereken çok şey var. Fakat Hollanda mutfağının Türk mutfağı kadar zengin olmadığı da bir gerçek. Kaliteli bir gezi için de karınların doyması şart, bu nedenle benim Amsterdam favorilerimi sizler için derledim…

 

Mannekenpis

Hollanda’da patates kızartması en popüler yiyeceklerin başında geliyor. Tren istasyonlarından sokak aralarına kadar her yerde bir patatesçiye rastlamak mümkün. Tat, sos çeşitleri ve fiyatlar üç aşağı beş yukarı her yerde aynı fakat adını Jerôme Duquesnoy tarafından yapılan, Brüksel’in simgesi haline gelmiş heykelden alan Mannekenpis, patatesçilerin en ünlüsü. 5 Euro’dan daha az bir fiyata mükemmel bir öğün olmasına karşın Mannekenpis’te uzun kuyruklar bekleyebilirsiniz ya da başka bir patatesçi de bulabilirsiniz!

 

 

Pancakes Amsterdam

‘Pancake’ ya da krep Hollanda’da bir hayli popüler. Amerikan krepinden farklı olarak ince ve daha geniş yapılan Hollanda krepi, kahvaltıdan ziyade daha çok öğle ve akşam yemeklerinde tüketiliyor. Pancakes Amsterdam, bir sürü farklı konseptteki krep evinden sadece bir tanesi. Hollanda mavisinin dekorasyonda hakim olduğu restoranda, klasik Hollanda lezzetleriyle yapılan veya kendi oluşturduğunuz krepi yiyebilirsiniz. Sadece kredi kartıyla ödeme yapılması bir eksi fakat turist olduğunuzu anlarlarsa size üzerinde logolarının bulunduğu bir anahtarlık hediye edebilirler.

                                                       

 

Stroopwafel

Starbucks’ta kasada görmeye alışkın olduğumuz bir lezzet “Stroopwafel”ın ana vatanı Hollanda. Herhangi bir kahve evinde de ikram olarak alabileceğiniz bu lezzeti yemek için en ideal yer sokaklar! İnce daire şeklindeki iki hamurun  ısıtılıp arasına sürülen tarçınlı şurup ile birleştirildiği mükemmel bir tatlı. Farklı boyutlarla ve aromalarla da servis edilmekte.

        

 

Heineken

Yeşil rengi ve yıldızıyla neredeyse bir Hollanda simgesi haline geldiğini söylemenin hiç de yanlış olmayacağı, 1864 yılından bu yana bira üretimi yapan ve dünya bira pazarında önemli bir yer kaplayan milyar dolarlık bir imparatorluk… Hollanda’da her sokaktan hatta otomatlardan bile satın alabileceğiniz Heineken’i bir de ana vatanında denemek lazım. Daha büyük çaplı bir tecrübe yaşamak için Heineken Experience turuna da katılabilirsiniz.

 

Hollanda Peyniri

Gouda, Edam, Leyden, Maasdam ve daha saymakla bitmeyecek bir sürü çeşit peynir… İlk kurulduğunda yerde toprağın bile olmadığı, suyun üzerine inşa edilmiş ve Dünyadaki çoğu şehirle aynı büyüklükte olan bu ülkeyle ilgili söylenmiş doğru bir söz varsa o da, “Tanrı Dünya’yı, Hollandalılar Hollanda’yı yarattı” sözü olmalı. Küçük yüz ölçümüne rağmen üretimde ve tarımda göz ardı edilemeyecek bir başarıya sahip olan bu ülkede, peynirin yeri ise bir ayrı. Hepsini denemeye şansınız olmasa bile en azından Gouda ve Edam denenmeli. Hediye dükkanlarında bile tadımlık satılabilen peynirlere ek olarak damak tadınıza göre peynirli krakerler de satın alabilirsiniz.

 

Winkel 43 

Elmalı turta severler için en doğru adres Dam Meydanına 15 dakikalık mesafedeki bu turta dükkanı. Gecenin ilerleyen saatlerine kadar açık olan Winkel 43’te sabahın erken saatlerinde bile yer bulmak çok zor fakat hayatta bir kere yaşanacak efsanevi bir kremalı elmalı turta deneyimi için değer mi değmez mi onu sizlere bırakıyorum.

   

 

 

 

 

 

 

 

Kırmızı Kadife Keki 

De Drie Graefjes, kırmızı kadife keki ya da orijinal adıyla “Red Velvet Cake” için Amsterdam’daki en doğru adres. Kendilerini bir öğle yemeği ve 5 Çayı evi olarak tanımlayan Amerikan Fırını; cheesecake, sandviç ve kek çeşitleriyle ön plana çıkmakta. Tabii ki kırmızı kadife kekini bir kenara koyarsak! 4.50 Euro’ya büyük porsiyonlu, bol krema ve Mascarpone peynirli, yumuşacık bir keke kimse hayır diyemez herhalde.

 

 

Diğer Seçenekler

Çok fazla göçmen alan bu ülkede, sadece Amsterdam’da değil, tüm Hollanda’da farklı etnik grupların kendi restoranlarında da benzersiz deneyimler yaşayabilirsiniz. Özellikle Endonezya Mutfağı, Hollanda’nın büyük bir parçası. Endonezya’ya ek olarak Çin, Fas ve Türk mutfaklarının örneklerine fazlasıyla rastlayabilirsiniz. Türk nüfusun bir hayli fazla olduğu ülkede, her köşede bir kebapçıya, dürümcüye ve dönerciye rastlamak fazlasıyla olası. Eğer daha geleneksel bir damak zevkiniz varsa Türk yemekleri de rahatlıkla tüketilebilir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kaynakça:

www.dedriegraefjes.nl

www.flickr.com/photos/appaloosa/2757700283

www.businessinsider.com/10-biggest-selling-beer-brands-globally-2016-5#10-coors-light-global-beer-volume-market-share-13-1

restaurantadvisor.amsterdam/restaurant/febo-leidsestraat-94/  heavenly-holland.com/cheese-consumption/

www.iaminamsterdam.com/wp-content/uploads/2013/08/world-of-heineken.jpg

www.drstroopwafel.nl/geschiedenis/

www.msflourgirl.com/wp-content/uploads/2010/07/recipe-pix-2312-1024×518.jpg

media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/01/84/e6/b2/pancakes.jpg

media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/11/d8/60/ea/20180112-170023-largejpg.jpg

media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/02/55/f1/de/applepie.jpg

www.tripadvisor.com.tr/Restaurant_Review-g188590-d1728791-Reviews-Winkel_43-Amsterdam_North_Holland_Province.html

media-cdn.tripadvisor.com/media/photo-s/09/2f/4b/80/winkel-43.jpg

www.wiki-zero.com/index.php?q=aHR0cHM6Ly9lbi53aWtpcGVkaWEub3JnL3dpa2kvSGVpbmVrZW5fSW50ZXJuYXRpb25hbA

www.schoenow.com/wp-content/uploads/2017/11/red-velvet-cake-bild-von-de-drie-graefjes-amsterdam-tripadvisor-with-regard-to-whats-red-velvet-cake-1024×683.jpg

www.hccmis.com/_files/img/blog/travel/i-am-amsterdam.jpg

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu