Gece Yarışının Kazananı Vettel

Vettel Singapur'da bir zafer daha elde etti.

Vettel Singapur’da bir zafer daha elde etti.

Geçtiğimiz Pazar günü koşulan Singapur Grand Prix’si ile Uzak doğu yarışlarına start verildi. Avrupa yarışlarını İtalya ile geride bırakan Formula 1 dünyasını Singapur’da coşkulu bir atmosfer karşıladı.

Alonso’nun gelecek sezon için takım arkadaşı belli oldu

Yarıştan önce Ferrari’de yaşanan gelişmeler haftasonuna da damgasını vurdu. Massa’nın Ferrari ile olan sözleşmesinin bitmesinin ardından Ferrari yönetimi Kimi Raikkonen ile görüşmelere başlamıştı. Görüşmelerin olumlu sonuçlanmasıyla 2014 sezonundan itibaren Alonso’nun takım arkadaşının Raikkonen olduğu resmen açıklandı. Son iki sezondur takıma çok fazla yardımda bulunamayan Massa ile birlikte Ferrari tek pilota odaklanmış ve şampiyonluk yoluna daha çok Alonso ile devam etmişti. Ferrari’ye geldiğinden beri Massa karşısında istatistiksel anlamda belirgin bir üstünlüğe sahip olan Alonso’nun Raikkonen geldiğinde ne yapacağı F1 dünyasınca merak konusu. İki şampiyon pilotun birbirleriyle kıyasıya mücadele edeceği, Alonso’nun zorlanacağı kesin ama önümüzdeki sezon şampiyonluk yolunda her şey daha da heyecanlı olacağa benziyor.

Startta Vettel Rosberg ile kapışırken Alonso kendisine hemen arkalarında bir yer buldu.

Startta Rosberg ve Vettel  ilk sırayı almak için mücadele etti. Rosberg kısa bir an için liderliği alsa da Vettel  birinciliği kısa sürede ele geçirdi. Yarışın en parlak start alan ismi Alonso oldu.  Alonso,  startta yaptığı atakla sağ taraftan gelerek kendine yer buldu ve 7. sıradan 3.lüğe yükseldi. Massa ve Hamilton ise geçen sene olduğu gibi bu sene de birbirlerine yakın takipte yarışa devam etti.

30 saniye kaybettiren, en uzun pit stop yolunun bulunduğu bu pistte ilk pit stoplar sorunsuz halledildi. Webber sert lastiğe geçti. Alonso da 25. turda sert lastiğe geçerek ilk pit stopu tamamladı. Alonso’nun ardından Rosberg hemen pite çağrıldı ve o da sert lastiğe geçiş yaptı. Alonso  pit stopundan sonra 6. sırada Webber’in önünde piste dönmeyi başardı.  Rosberg’in ardından Mercedes çift pit stop yapmayı tercih etti ve Hamilton da pite çağrıldı. İlk pit stoplar devam ederken Maldonado, Hulkenberg  ve Perez birbirlerine çok yakın şekilde 11.cilik için mücadele verdiler. Maldonado’nun temposu düşmesi ve pite gelerek  Hulkenberg ve Perez’in yolunu açmasıyla, mücadele Perez ve Hulkenberg arasında bir süre daha devam etti. İlk pit stopundan sonra Di Resta’nın  arkasında 4. sırada yarışa devam eden Alonso, lider olarak yarışa devam eden Vettel ve 2. sıradaki Rosberg’e karşı zaman kaybetmeye başladı. Arkasındaki pilotlarla arayı oldukça açan Vettel, 18. turda ilk pit stopunu sorunsuzca tamamladı ve böylece favori pilotların pit stopları tamamlanmış oldu.

Kaza yapan Toro Rosso pilotu Ricciardo hayal kırıklığına engel olamadı.

Kaza yapan Toro Rosso pilotu Ricciardo hayal kırıklığına engel olamadı.

Kazalar Singapur’da yine yarışa damga vurdu

Pit stopların ardından yarış devam ederken beklenmeyen bir olay yarışın seyrini değiştirdi. 18. virajda Ricciardo’nun bariyerlere çarpmış şekilde beklemesi nedeniyle güvenlik aracı içeriye girdi ve durgunlaşan yarışta heyecan tekrar başladı. Ricciardo’nun önden kayma yüzünden blokajlarla bariyerlere gömüldüğü belirtildi. Güvenlik aracından yararlanmak isteyen pilotların ikinci pit stop için pite girmesiyle sıralama oldukça karıştı. Alonso ve Grosjean pite hemen geldi ve zaman kaybetmeden Massa, Button ve Raikkonen de bu ikiliyi takip eden isimler oldu. Pit stopun ardından Alonso, Raikkonen ve Button sert lastikte yarışa devam etti.

Genellikle her sene güvenlik aracının piste girdiği Singapur Grand Prix’sinde, güvenlik aracı periyodundan sonra pite giren ve girmeyenler olarak iki farklı grubun çıkması işleri daha da ilginç kıldı. Pit stoplardan sonra  güvenlik aracı hala pistteyken VET-ROS-WEB-HAM-ALO sıralaması oluştu. 30.turda güvenlik aracının pistten çıkmasıyla Massa, Di Resta’ya baskı uygulamaya başladı. Vettel’in ise arkasındakilerle  8 saniyelik fark avantajı güvenlik aracı yüzünden kayboldu. Buna rağmen Vettel agresif bir tempoyla arayı açtı ve Rosberg’le arasında 16.saniyelik bir fark yarattı.

Güvenlik aracı varken pite girmeyenler 41.turdan itibaren pite başladı. Webber pite girmesiyle olaylar başladı. Hamilton’a telsizden “Zorla” mesajı gelirken Rosberg de pite çağrıldı. Bu sırada, VET-HAM-ALO sıralaması oluştu. Pit çıkışında Webber Rosberg’in önünde kalmayı başardı. Yarışın bu bölümünde Alonso- Hamilton farkı  1.saniye iken lider durumda olan Vettel bu ikiliyle arasında 28. saniye bir fark açtı. Vettel 44.turda 30 saniyelik avantajını kullanarak ikinci pitine girdi ve pitten sonra Hamilton’ın da pite girmesiyle 2. sıraya yükselen Alonso’nun önünde liderliğini korumaya devam etti. Hemen arkalarında Button ve Raikkonen de bu ikiliye yaklaşmaya başladı.

Gece yarışı görkemli kutlamalara sahne oldu.

Gece yarışı görkemli kutlamalara sahne oldu.

Günün ikinci kazası Force India pilotu Di Resta’dan geldi

Aracını kenara çeken Webber'i Alonso "taksi sürüşü" ile garaja getirdi.

Aracını kenara çeken Webber’i Alonso “taksi sürüşü” ile garaja getirdi.

7. virajda bariyerlere gömülen Di Resta’nın aracı nedeniyle sarı bayraklar dalgalanmaya başladı. Kazadan önce Raikkonen’in geçilmesi  oldukça zor olan bir yerde güzel bir atakla Button’ı  geçmesi  alkışlarla karşılandı. Bu sırada Webber de Button’ı geçti. McLaren araçlarındaki lastik gücü kaybı nedeniyle Perez ve Button’i  sırasıyla Rosberg, Hamilton ve Massa geçti ve Button-Perez ikilisi  8. ve 9. sıraya kadar geriledi.

Yarışın sonunda alışmış şekilde arkadakilerle fark bırakarak sorunsuz şekilde finişe ulaşan Vettel,  havai fişekler altında kutlamalarla bir zafer daha elde etti. Alonso 2. ve Raikkonen 3. sırayı elde ederek Vettel’e podyumda eşlik ettiler. Son turda Webber’in aniden 6-7 saniye yavaşlaması dikkat çekti ve otomobilde güç kalmadığını belirten Webber  motor problemi yüzünden finişe ulaşamadı; kenara çekmek zorunda kaldı. Yarışın ardından Raikkonen’in 13. başladığı yarışta 3. bitirmesi de dikkat çekerken Alonso’nun Webber’i taksi sürüşüyle garaja taşıması da akıllarda kalan son resim oldu.

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu