1- A Few Good Men

Daniel Kaffee, Amerika’da askeri avukatlık yapmaktadır. Daniel, askeri mahkemenin önüne çıkmaktansa davanın taraflarının anlaşmalarını sağlayarak davalarını sonuçlandırır. Bir gün iki er, adam öldürdükleri iddiasıyla tutuklanır ve bu iki eri savunması için Daniel atanır. Daniel her ne kadar iki erin masumiyetine inansa da karşısına alması gereken Albay vardır. Mahkemede zorlu anlar yaşayan Daniel, akla gelmeyecek yöntemler deneyerek müvekkillerini kurtarmaya çalışır.

2- Knives Out

Ünlü bir roman yazarı ve oldukça zengin olan Harlan Thrombey, 85. yaşına girdiği için evinde doğum günü partisi düzenlemiş ve tüm yakınlarını davet etmiştir. Harlan Thrombey, doğum gününün gecesinde öldürülmüş ve cesedi ertesi sabah bulunmuştur. Doğum gününe gelen tüm yakınları, yani bir başka deyişle tüm mirasçıları cinayet şüphelisi olarak ünlü bir dedektif tarafından sorguya çekilmektedir. Dedektif bu gizemli olayı çözebilmek için elinden geleni yapmaktadır.

3- Ford v Ferrari

1966 yılını konu alan film, 24 Saat Yarışları’na hazırlanan Ford yarış ekibini konu almaktadır. Henry Ford II, en az babası kadar başarılı bir iş adamı olduğunu kanıtlamak için Ford’un satışlarını artırmak istemektedir. Bunun için değişik bir yol izleyen Henry Ford II, araba yarışlarına katılmaya karar verir ve şirketin yöneticilerine talimat verir. Ford yarış ekibi, kısa sürede yeni bir araba yaparak 24 saat yarışlarına katılırlar.

Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

4- Jojo Rabbit

Hitler zamanını komedi tarzında anlatan film, bir Alman ailesi ile Yahudi kızın arasında geçmektedir. Koyu bir Hitler fanı olan Jojo, daha çocuktur ve annesi ile birlikte yaşamaktadır. Jojo’nun en sevdiği yoldaşı, hayali arkadaşı olan Hitler’dir. Jojo ile Yahudi kız arasında geçenlerden sonra Jojo Hitler’i artık eskisi kadar sevebilecek midir?

5- Only The Brave

2013 senesinde Arizona eyaletinde, kısa sürede birçok alanı yok eden bir yangın ortaya çıkmıştır. Granite Mountain Hotshots adlı itfaiye ekibi, yangınla mücadele etmek için bölgeye intikal eder. 19 itfaiyeciden oluşan ekip; yurtlarını, sevdiklerini koruyabilmek için var güçle mücadele ederler.

Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

6- Dark Waters

Robert Bilott, büyük şirketlerin davalarında savunma avukatı olarak kariyerini sürdürmektedir. Ancak, bir gün araya tanıdık girmesi nedeni ile halk tarafından bilinen büyük bir şirkete karşı, yüksek miktarlı tazminat davası açmaya hazırlanır. Önüne çıkan engelleri atlatmaya çalışan Robert Bilott hem fiziksel hem de psikolojik olarak yıpranmıştır. Açtığı davanın çoğu insan için önemini fark eden Robert Bilott, davayı sonuna kadar sürdürmeyi planlamaktadır.

Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

7- Argo

1979 yılında İran Devrimi’nin en çatışmalı günlerinde, militanlar ABD Büyükelçilik Binası’na saldırırlar ve birçok Amerikan vatandaşını rehin alırlar. Saldırıyı gören ve vaktinde kaçabilmeyi başaran 6 Amerikalı günlerini korkuyla geçirirler. Diğer ülkelerin elçiliklerinden sığınma talep eden bu 6 kişiyi militanlar her yerde aramaktadır. CIA uzmanı Tony Mendez, bu grubu kurtarmak için operasyon düzenler.

Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

8- Freedom Writers

İdealist bir öğretmen olan Erin, ilk görev yaptığı okulda zorluklarla karşılaşmıştır. Sınıfında, farklı ırklara mensup öğrenciler arasında çete savaşları vardır. Sınıftaki öğrencilerin, neredeyse hepsinin bir veya birkaç yakını çete savaşları yüzünden hayatını kaybetmiştir. Öğrencilerin birbirinden nefret ettiği böyle bir ortamda, Erin her bir öğrencisi ile yakından ilgilenerek, bu durumu değiştirmeye çalışmaktadır.

Film gerçek bir olaya dayanmaktadır.

Kaynakça:

https://www.imdb.com/title/tt1950186/

https://www.amazon.com/Knives-Out-Blu-ray-Daniel-Craig/dp/B081KR112L

http://www.beyazperde.com/filmler/film-5942/

https://www.amazon.com/Jojo-Rabbit-Taika-Waititi/dp/B081WRZNG8

https://tr.pinterest.com/pin/612911830511209284/

https://www.imdb.com/title/tt9071322/

https://tr.wikipedia.org/wiki/Operasyon:_Argo

https://www.imdb.com/title/tt0463998/

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu