Elon Musk, Yapay Zeka ve Tech-noir: Gelişen Yapay Zeka Teknolojisi, Geleceğimizi Nasıl Etkileyecek?

Bu yıl Elon Musk’ın şirketi Neuralink, FDA tarafından hibe almaya başladı. Peki bunun insanlığın geleceğine ne gibi etkileri olacak?

İnsan beyni ve makine arasındaki bağlantıyı kurmak için çalışan Neuralink, Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi’nden hibe aldı. Yine bu yıl, Elon Musk’ı Neuralink’in “beyin-bilgisayar arabirimi” olarak lanse edilen teknolojisinin sunumun da izlemiştik.

Daha önce, Google’ın kurucusu, Larry Page’in tehlikeli sularda yüzdüğünü belirtmişti…

Larry Page’in yapay zeka çalışmalarının, insanlık için tehlikeli olduğunu iddia eden Elon Musk, 2015 yılında, yapay zeka üzerine araştırmalar yapan, OpenAI adlı şirketin kurucuları arasında yer almıştı. OpenAI özellikle, yine Larry Page’in yatırımcıları arasında olduğu, DeepMind şirketinin ve yapay zekanın insanlığın varlığına karşı en büyük tehdit olduğunu belirtmesiyle adını duyurmuştu. (Wired, “ Inside OpenAI, Elon Musk’s Wild Plan to Set Artificial Intelligence Free”.)

OpenAI, bugün yapay zekanın tehlikeleri üzerine araştırma yapan ve insanlığı bu tehdide karşı hazırlıklı kalmasını sağlayan en önemli kuruluş olarak konumunu koruyor.

Terminator (1984)

Gelecekte bizi bekleyenlerin habercisi: Tech-noir!

Bilim kurguya hepimiz aşağı yukarı aşınayız, cyberpunk kültürü ise bir çoğumuzun radarına girmiştir… Peki ya tech-noir nedir?

Altın çağını Blade Runner (1982), Terminator (1984) ve Alien 3 (1992) gibi filmlerle 80’li ve 90’lı yıllarda yaşamış olan Tech-noir, aslında Fransız film eleştirmeni Nino Frank’in tanımladığı (karanlık, siyah-beyaz, suç ve gerilim filmlerini kapsayan) film noir ve Akira (1982) mangasıyla kendi çizgisini çizen cyberpunk türünün karışımı ile ortaya çıktı.

Teknolojinin ilerlemesi ile ortaya çıkan sorunların extrem noktalara ulaştığı distopik dünyalardan bahseden Tech-noir konsepti, 2010’lu yıllarda ise meyvesini bu kültürden ilham alınarak çekilen Ex Machina (2014) filmiyle verdi.

Ex Machina (2014)

OpenAI insanlığı kurtarmayı başaracak mı?

Elon Musk’ın bu iddialı projesi belki imkansız gibi görünebilir, yapay zekanın önlenemez gelişimi karşısında kendimizi ne kadar koruyabiliriz belli değil, ancak elimizden geleni yapmak haricinde pek de bir seçeneğimiz de yok gibi görünüyor…

Elon Musk’ın da belirttiği gibi “5 yıldan daha kısa bir zaman aralığındayız. Bu 5 yıl içerisinde her şeyin cehenneme döneceği anlamına gelmiyor. Bu sadece işlerin dengesiz ve garip bir hale gelebileceği anlamına geliyor.” (Shead, 2020)

Kaynakça

Kelly, Susan. “FDA Breakthrough Devices Program nears 300 designations”. Medtechdive, May 27, 2020.

Shead, Sam. “Elon Musk says DeepMind is his ‘top concern’ when it comes to A.I.”. CNBC, Jule 29, 2020.

Metz, Cade. “Inside OpenAI , Elon Musk’s Wild Plan to Set Artificial Intelligence Free”. Wired, April 27, 2016.

CNET Highlights. “WATCH: Elon Musk’s Neuralink presentation (full working demo)”. Accessed August 28, 2020. https://www.youtube.com/watch?v=sr8hzF3j2fo

Leave a Reply