Türkiyeyi Rahatlatacak Yatırım Hamlesi | Volkswagen

Volkswagen, dünyanın en büyük otomotiv şirketlerinden bir tanesi. Elinde bulundurduğu alt şirketler ve markalar ile otomotiv sektöründe adeta başı çekiyor. 1937 yılına Alman İşçi Partisi tarafından kurulan şirket takip eden zamanda gelişmesine ve büyümesine hızla devam etti. Şu anda 11,52 milyar dolar değeri ile Bloomberg HT’nin 2017’de yaptığı habere göre en değerli 9. otomotiv şirketi konumunda. Haliyle bir süredir ülkemizin içine bulunduğu ekonomik kriz ve halkın altında ezildiği vergi dilimi sıkıntılarıyla şirketin mevcut potansiyelini hesaba katınca bu yatırım en azından otomotiv sektörüne bir hava boşluğu açacak ve rahatlatabilecek durumda.

Yatırım Değeri Tam 1 Milyar Euro!

VW’nin Orta Doğu ve Doğu Avrupa bölgesine yeni yatırım kararı almasıyla birlikte içinde Türkiye de dahil birçok ülkenin yatırıma talip olduğu ve bunun için kayda değer çaba sarf ettiği bilinen bir gerçekti. Fakat yatırımın Türkiye’de olacağı da gelen gayriresmi bilgiler arasındaydı. kapalı kapılar ardında yapılan birtakım görüşmelerin ardından fabrika için son seçimin Türkiye’de olacağına resmi bir açıklamada bulunulmamasına rağmen kesin gözüyle bakılıyordu. Türk tarafından gelen bazı açıklamalar ise bunu doğrular nitelikte.

Kurulacak fabrika için en uygun yerin ise Manisa olduğu ortaya çıktı. Manisa OSB’ye kurulacağı iddia edilen fabrika içinse Alman devi bazı taleplerde bulundu. Bu taleplerin en dikkat çekeni ise konut talebi. Bu talebin ardından Yunusemre Belediyesi ve OSB’nin bu konu hakkında görüştüğü söylenmişti.

Sağlanacak İstihdam Heyecan Yarattı

Tabii ki söz konusu yatırım 1.3 milyar Euro bazında olunca kurulacak fabrikanın da gayet büyük bir fabrika olacağını tahmin etmek güç değil. Mevzu bahis istihdam miktarı ise dudak uçuklatır miktarda: tam 5 bin kişi! Bölge halkında da gayet heyecan yaratan yatırımın iş dünyasında da bir heyecan yarattığı açık. Ege İhracatçılar Derneği Başkanı Ayberk Aloğlu’nu verdiği bir röportajda yatırım hakkında şu sözleri kullanıyor:

“Almanya basınından duyduğumuza göre Eylül ayı sonu gibi imzaların atılacağı konuşuluyor. 2015 yılında Polonya’da kendi iş adamları derneğimizle MAGİDER olarak onlara ilk teklifi yapan bizdik. Volkswagen’in Manisa’ya gelmesi hem ülkemiz hem şehrimiz açısından dış yatırımcı olarak uygun ve ekonomiyi hareketlendirecek bir ivme kazandıracağını düşünüyoruz. Bunun yanında sanayimize de yetişmiş eleman konusunda öncelikle yararı olmasını diliyoruz. Zararının olmamasını da istiyoruz. Çünkü yetişmiş elemanlar az yetişiyor, bunun yanında tarım arazilerimizin dikkatle korunması gerekiyor. Bunun yanında meslek liselerimizin gerçekten daha fazla çalışıp ara eleman yetiştirmesi gerekiyor. Manisa’nın ara elemana büyük ihtiyacı olacak. Sadece mavi yakalıların değil, beyaz yakalıların da Manisa’dan olmasını sağlamamız gerekiyor. Bu yerel yöneticilerimizi de ilgilendiren bir konu. Volkswagen’i Suudi Arabistan ve Bulgaristan’ın da istediği söyleniyor. Bunları duyuyoruz. Baktığımızda Türkiye bu iki ülke arasında en iyi yatırım yapılacak yer. Hem konumu itibariyle hem yetişmiş elemanı itibariyle ve Türk milletinin işe duymuş olduğu saygıdan dolayı Türkiye bu ülkeler arasında en muteber ülkedir. Volkswagen’in gelmesiyle hem ülkemizin hem şehrimizin gelecek menfaatleri düşünülmesi gerekiyor. Karşılıklı menfaatler doğrultusunda oluşması gerekiyor. Her iki tarafa da fayda sağlaması gerekiyor. Hayırlı uğurlu olsun.”**

Manisa Her Konuda En İyi Seçim!

Manisa İş Adamları Derneği başkanı Reşit Ürper konuda iddialı:

“Ülkemizin tüm bölgelerinin ve şehirlerinin farklı potansiyeli olduğundan bu potansiyeli kullanmak adına farklı aksiyonları bulunmaktadır. Ege Bölgemizin tarım ve sanayide potansiyel şehri olan Manisa’da ise ülkemizin potansiyeli güçlü şehirlerinden biridir. Bu nedenle Volkswagen fabrikasının Manisa’da gerçekleşmesi halinde yedek parça ve yarı mamul tedariki konusunda hiçbir zorluk yaşanmadan entegre üretimin sıkıntısız bir şekilde gerçekleşeceği açıktır. Bu konuda hem kalıp hem metal hem de elektronik parçaların tedariki hem iş gücü temini hem de dağıtım ağı konusunda tartışmasız en verimli şehrin Manisa olması kendimiz için gurur verici olmakla birlikte kentimizin gelişimi konusunda da bizleri umutlandırmaktadır. Volkswagen yatırımının Manisa’yı tercih etmesi için Manisa’daki tüm siyasileri, oda ve sivil toplum kuruluşlarını, yatırımın Manisa’ya gelmesi için destek olmaya davet ediyorum. Başta Volkswagen’in Türkiye’ye gelmesinde büyük katkısı olan Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve hükümetimize çok teşekkür ediyorum.”**

Manisa OSB

Üretim Maliyetleri Düşük

Üretim maliyetlerinin Doğu Avrupa ülkelerine nazaran düşük olması VW’nin yatırım için Türkiyeyi seçmesinde büyük bir etken olarak göze çarptı. Ayrıca otomotiv firmalarının ülkedeki yatırımlarının da varlığı (Fiat, Renault, Mercedes-Benz, MAN, Otokar, Anadolu Isuzu, Honda, Hyundai, Toyota, Temsa) bir kalifiye eleman havuzu oluşturduğu için de Türkiye cazip bir yatırım alanı haline geldi. Aynı yatırım stratejisini Azerbaycanlı enerji devi Socar’ın da Türkiye’ye yatırım yaparken önce Petkim firmasını satın alıp ardından ülkedeki rafinaj sektöründe tecrübeli personeli işe almasıyla görmüştük.

Ayrıca uzun süredir ülkenin içinde bulunduğu ekonomik durumdan ötürü otomotiv sektörü de büyük sıkıntıdaydı. Yapılan anlaşmalarla vergilendirme ve üretim maliyetlerinde şirkete kolaylık sağlanacağı iddialar arasında. Bu durumun gerçekleşmesi halinde otomotiv sektörünün de bir taze kana kavuşacağı kesin.

 

Kaynakça 

https://wallpapercave.com/vw-logo-wallpapers

https://www.haberturk.com/son-dakika-beklenen-karar-geldi-volkswagen-turkiye-yi-secti-2503759-ekonomi

https://www.internethaber.com/volkswagen-turkiyede-yatirim-karari-aldi-4-aday-il-arasinda-yaris-basladi-2032176h.htm

https://www.log.com.tr/volkswagen-turkiye-yatirimi-icin-aciklama-geldi/

https://tr.euronews.com/2019/07/12/volkswagen-yeni-fabrikas-icin-turkiye-yi-secti

https://tr.sputniknews.com/ekonomi/201906261039479534-volkswagen-grubu-fabrika-yatirimi-icin-turkiyeyi-secti/

https://www.cnnturk.com/ekonomi/sirketler/vw-yatirimi-son-virajda

**https://www.takvim.com.tr/ekonomi/2019/07/26/turkiyeye-yatirim-karari-alan-volkswagenin-ilk-talepleri-belli-oldu

https://businessht.bloomberght.com/otomotiv/haber/1647236-dunyanin-en-degerli-15-otomotiv-markasi

https://www.haberturk.com/son-dakika-reuters-volkswagen-in-turkiye-yi-sececegine-dair-kani-gucleniyor-2519434-ekonomi

Leave a Reply