Doğunun ve Tarihin Kalbine Yolculuk: Doğu Ekspresi

Son dönemlerin en popüler seyahat rotası : Doğu Ekspresiyle Karsa yolculuk. Eskiden seferlerini talep azlığından durdurma noktasına gelen Doğu Ekspresinde şimdi yer bulunamıyor. Eskiden çok az insanın ziyaret ettiği Kars’ta otellerin doluluk oranı yüzde 100. Bu tabiki Doğu Ekspresinin başarısı…

Devlet Demir yolları Genel Müdürlüğü resmi verilerine göre Doğu Ekspresi, Ocak ayında yoğun ilgi görüyor. Yılbaşından 15 ocak 2018e kadar Karsa gelen yolcu sayısı 14bin 165kişi. Bu sayı 2017 Ocak ayının tamamında 27bin 442 idi.

 Turizmciler: Kars’a gelen yerli- yabancı misafirlerin eskiden ortalama yaş kategorisinin 40 ile 65 yaşları arasında olduğunu ancak Doğu Ekspresi’nin sosyal medyada yaygın bir şekilde popülerleşmesiyle yaş kategorisinin biraz daha gençleştiğini, yani 20 ve 28 yaşlar arasına düştüğünü söylüyor. Bu durum Doğu Ekspresinin yolcu sayısıyla beraber Karstaki konaklama sayısında da artışı sağladı.Bu da haliyle Kars Turizmini yıllar sonra canlandırdı.

Kars Kültür ve Turizm Müdürü Hakan Doğanay, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan’ın desteğiyle kentin şu anda hak ettiği yere geldiğini belirterek, “Kars’taki turizmi 12 aya yayarak yaz aylarında bu tren olayını canlı tutmak istiyoruz. Şu anda şubat ayına kadar Kars’ta yer yok, otellerimiz doldu dedi. Önceleri sıkıntılı ve hüzünlü geçen Kars yolculukları artık keyfili maceralı ve de bol manzaralı bir seyahet rotası. An itibariyle Şubat ayına kadar Karstaki bütün oteller dolu,Doğu ekspresinde yer bulunamıyor. Peki nedir Karsı bu kadar iyi bir turizm cenneti yapan? Ben bir Karslı olarak şunu söyleyebilirim ki; Kars muhteşem ve el değmemiş doğaya dolayısıyla manzaralara da sahip olmakla beraber yöresel ürünleri ve tarihi yapısıyla da insanlara hiap ediyor.

Ani Harabeleri, Bakireler Manastırı, Selçuk Sarayı, Kars Kalesi gibi yerler tarihi zenginliğini oluştururken, geleneksel eski kars kaşarı, kaz eti, yarma çorbası, hangeli ve -annemin çok iyi bildiği ama benim aklıma gelmeyen- birçok yemeği yöresel ürünlerini oluşturur.

Kars ben bildim bileli hep bu atlamayı bekledi.Turizm potansiyeli bu kadar yüksek bu kent, bu sıçrama için geç bile kaldı. Turizmin gelişmesi yöre halkını ekonomik anlamda ferahlattı ve son zamalarda hayvancılığın gerilemesinin sebebi olan motivasyon yetersizliğini de bir nebze çözdü. Artık insanlar, ürettikleri ürünlerin kalitelerine,az bulunurluklarına rağmen elde kalma riskinden korkmuyor ve eskisi gibi hayvancılığa teşvik oluyor.Yani kars turizmi hem yöre halkını kalkındırdığı gibi ülke ekonomisine de katkı sağlıyor. Karsın potansiyelini daha da geliştimesi ve türkiyenin en iyi turizm mekanlarından bir olması dileğiyle…

Aşağıdaki linklerde tarihsel yapısının ayrıntılarına ve ayrıntılı seyahat önerilerine ulaşabilrsiniz

https://www.bizevdeyokuz.com/dogu-ekspresi-onemli-bilgiler

http://www.tarihiyerlerimiz.net/2012/08/kars-tarihi-yerleri.html

https://kesfetsek.com/kars-gezilecek-yerler/

Kaynakça

http://www.milliyet.com.tr/dogu-ekspresi-ne-yogun-ilgi-ekonomi-2592419/

https://www.sabah.com.tr/yasam/2018/01/17/dogu-ekspresine-yogun-ilgi-yilbasindan-itibaren

http://www.hurriyet.com.tr/ogrenciler-akin-akin-gidiyor-oteller-yuzde-100-doldu-40712367

 

Resimler

https://www.google.com.tr/search?q=do%C4%9Fu+ekspresi+kars

&dcr=0&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwib9q7LpOLYAhWNxaYKHQYlBlYQ_AUICigB&biw=1525&bih=733#imgrc=rGj_c-0GbtHRzM:

https://www.google.com.tr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjP0Lf3pOLYAhVFPFAKHapAA68QjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.cipuratur.com%2Fdetay.asp%3FID%3D210&psig=AOvVaw15xGQM4dX0x_a6ke2igqUD&ust=1516391479165371

Leave a Reply

1 comment

  1. Doğu ekspresi ile Kars yolculuğu gerçekten yaşanması gereken bir deneyim. Ülkemizde, Kars gibi hakettiği ilgiliyi çok geç gören bir çok şehir de vardır eminim.