Euro’ya, Dolar’a Rakip mi Geliyor? Bitcoin

İnsanoğlu var olduğundan beri alış-veriş aksiyonu yapılmıştır. Önceden Barter sistemi ile yapılan alış-veriş aksiyonu günümüz ibitcoin_bigtibariyle kağıt parayla yapılmaktadır. Dünya üzerinde 205 ülke vardır ve yürürlükte olan para birimi sayısı 160’dan fazladır. Bitcoin diye adlandırılan dijital para birimi yürürlükte olan para birimi kategorisine girmemektedir. Belki ileride sayısı 160’dan fazla olan para birimleri tamamıyla ortadan kalkacak ve tüm dünya sadece Bitcoin’i kullanacak.

Peki Bitcoin dediğimiz dijital para birimi ilk kimin aklına gelmiştir, pratiğe aktarılması nasıl olmuştur ?

1998 yılında ortaya atılan dijital paranın fikir babası Wei Dai’dir. “Cypherpunks” e-posta listesinde, merkezi bir sistem yerine kriptografi kullanılarak yaratılan ve işletilen para fikri olarak ortaya atılmıştır. 2009 yılında Satoshi Nakamoto, projeyi hayata geçirmiştir.

Bitcoin’in sahibi veya merkezi bir otoritesi yoktur ve devamlılığını kullanıcılarından sağlar. Bitcoin’i kullanan işletmelerin ve kişilerin sayısı giderek artmaktadır. Ağustos 2013 itibariyle piyasada dönen bitcoinin değeri 1.5 milyar doları geçmiştir. Dünyanın her yerinde, her zaman, anında herhangi bir miktar para gönderip almak mümkündür. Banka tatilleri yok. Zorunlu limitler yok. Bitcoin, kullanıcılarına paralarını tam kontrol etme imkanı sunar. Herhangi bir malı bitcoin karşılığında satın alırken, kendi kişisel bilgilerinizi vermenize gerek yoktur bu durum kimlik hırsızlığını çok büyük oranda engeller. Günümüzde en yaygın kullanılan para ile farkı ise, Bitcoin’in bankada rezerv karşılığının bulunmamasıdır. Sanal para birimi diye adlandırılmasının bir nedeni de budur. Bu durum, Bitcoin’i kurum ve kuruluşlardan bağımsız yapmasındaki en önemli faktörlerden birisidir.

bitcoin-top

Eğer Bitcoin almak istiyorsanız, BTCTURK platformu ile iletişime geçmeniz gerekir. BTCTURK, KKTC’de kurulmuş olup, Temmuz 2013’den bu yana Türkiye’de işlem gören, Türk Lirası tabanlı ilk Bitcoin borsasıdır. Bitcoin’in değeri BTCTurk gibi bağımsız borsalar üzerinde tamamen arz talep ilişkisi ile belirlenir. Alıcı ve satıcıların emirlerini birbiri ile eşleştiren BTCTurk ve benzeri borsalar kullanıcıların yaptığı işlemleri fiyat ve piyasa bilgileri olarak yayınlarlar. Farklı Bitcoin borsaları birbirine ya da bir merkeze bağlı değildir. Her borsa üzerinde Bitcoin fiyatı bağımsız olarak oluşur. Kullanıcıların yaptığı arbitraj işlemleri fiyatın borsalarda birbirine yakın gitmesini sağlar.

Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltma ise BTC‘dir.

Bitcoin, aynı zamanda para transferi yapılırken gönderenin ve alıcının kimlik bilgileri gizli tutulabildiği için her türlü illegal, yasa dışı para transferlerine olanak sağlar.

 

Kaynaklar

https://bitcoin.org/en/

https://www.btcturk.com

bitcoin-tr.com/

Leave a Reply