700x255410_003_2Birbirinden güzel ve bir o kadar da farklı olan Türkiye’nin ilginçliklerine bir yenisi daha eklendi. Geçenlerde açıklanan mart ayı TÜFE rakamlarında her zamanki gibi gıda ve alkolsüz içecekler en çok artış gösteren kategori oldu. Fakat patates ve kuru bakliyatta olan yüksek orandaki artış herkesi şaşırttı. Geçen sene pazardan kilosunu 50 Kuruşa aldığımız patatesin kilosu 4 TL’ye yükselirken  kuru bakliyat fiyatları %100’e yakın bir artışla 6,50 TL seviyesine geldi. Bu tür yüksek fiyat artışları ülkemizde her ay karşımıza çıkmakta ve gerek iklimsel sebepler gerekse ekonomik sebeplerden ötürü garip karşılanmamakta idi. Ama patatesteki ve bakliyattaki fiyat artışı ilginç olaylara sebep oldu.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker “Kurtlar puslu havayı sever. Bugünlerde yağmur yok ama hava biraz puslu. Birileri, resmen bunları uydurdu. Fiyatlar söylendiği gibi gerçek değil. Ortalama fiyatları yansıtmıyor. Birileri, ‘Acaba buradan da bir şey çıkartabilir miyiz’ telaşındalar. Bu resmen ‘kaos lobisi’. Onlar iş başında. Ne patates, ne pirinç, ne de fasulye bunların hiçbirinde ne üretim eksikliği var, ne mal sıkıntısı var” ifadesini kullandı ve bununla birlikte Faiz Lobisinden sonra yeni bir tartışma daha başladı; kaos lobisi yani “Patates Lobisi”.

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker

Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker

Nevşehir’de piyasaya sürülmeyen ve stoklanan 110 bin ton patates Bakanlık tarafından özel olarak kurulan Patates Timi tarafından ele geçirildi. Bu cümleyi garipsememek elde değil. Çünkü bu cümle bize gerçekten de piyasada bir patates lobisi olduğunu gösteriyor. – Bunun için özel tim kurulduğu kısmını geçiyorum.- Fiyatların yükselmesinde yağış azlığının da büyük bir etkisi olmasına karşın asıl fiyatlanmaya bu lobi sebep oldu diyebiliriz.

Fakat patatesteki bu fiyatlanmayı ithalat ile çözebiliriz açıklaması üzerine, Patates Lobisi elindeki patates stokunun bir kısmını piyasaya sürmeye başladı. Bu hamle üzerine yakın bir zaman içinde fiyatların düşmesi bekleniyor. Ama bizi bu patates lobisinden koruyan patates timine bir teşekkürü kendime görev sayarım.

Leave a Reply