Bu sabaha karşı oy sayımı tamamlanan Brexit referandumunda Avrupa Birliğinden ayrılma taraftarları %51,9 ile seçimi kazandı. %72,2 ile 1992’den beri en çok katılımın olduğu bu seçimde gülen taraf ayrılık taraftarları oldu. 382 bölgede yapılan oy sayımlarında İskoçya ve Kuzey İrlanda bariz bir farkla “Kalma” derken özellikle İngiltere oyunu “Ayrılma” yönünde oy kullandı.

Aradaki farkın açılması ile birlikte küresel piyasalarda çöküş yaşandı. Japonya NIKKEI 225 %7,92, Hong Kong HANG SENG %4,52 düşüşle günü kapatırken Amerika vadeli NASDAQ endeksi an itibariyle %4,49, S&P 500 %4,49 düşüşte. Bunların yanında Türkiye BİST 100 güne %5 düşüşle başladı(09:45).

Diğer taraftan İngiliz Pound’u Dolar karşısında 1985’den beri en düşük seviyeye geldi. Referandum öncesi 1,4766 seviyesinde bulunan GBP/USD, şu an 1,3685’den işlem görüyor(09:51).

Bütün yatırım enstürmanları içinde güvenli liman konumunda olan altının ons fiyatında pozitif yönde %4,73 değişim oldu.

EUR/USD paritesinde de %2,71’lik bir düşüş oldu, 1,10 seviyesinde bulunan parite yakın bir zamanda eşitliği zorlayacak gibi duruyor.

USD/TRY’de de %3’e yakın bir değişim oldu. 2,94 seviyelerinde dolaşan paritenin daha fazla tepki vereceğini sanmıyorum.

Beklenen 

Piyasalar kendini “Kalma” yönünde hazırladığı için bu tarz sert düşüşlerin olması normal. Fakat şu an Avrupa piyasalarında büyük bir belirsizlik hakim ve bunun yansıması olarak önümüzdeki haftada da bu düşüşler devam edecek gibi gözüküyor. Büyük Britanya’ya karşı alınacak tavırlar ve yapılacak anlaşmalar ortamı yumuşatırken diğer yandan bu belirsizliği daha da körükleyebilir. Yakın planda yatırımcı parasını Altın ve kıymetli emtiaya kaydıracaktır ve kaydırmaya da başladı ama Britanya’nın AB’den ayrılmasını beklemeyen piyasaların uzun vadede herhangi bir plan yapmadığı aşikar.

Avrupa Birliği

Büyük Britanya’nın Avrupa Birliğinden ayrılması ile birlikte Avrupa karışacak gibi gözüküyor. Mülteci krizi, negatif faiz ve işsizlik gibi problemlere uğraşan Euro bölgesi Britanya’dan aldığı darbe ile dağılma sürecine gidebilir. Bu hususta Almanya ve Fransa’dan gelecek açıklamalar büyük önem taşımaktadır.

www.bbc.co.uk

Leave a Reply