“Porsche kullanacağına Fiat kullan, Volkswagen kullan”. Bu sözler Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ait. Partisinin Kızılcahamam istişare toplantısında konuşan Erdoğan, ÖTV zammını bu şekilde değerlendirdi. Peki, bu ÖTV zammının perde arkasında duran ana neden nedir? Bu sorulduğunda bütün ekonomistler hep bir ağızdan “Cari Açığı Kapatmak” diyor. Ekonomistlere ders verecek bir konumda değilim lakin sıradaki soruma da cevap almak istiyorum. Cari açığı kapatmak için ne yapmamız gerekiyor? Bu soruya da cevap hazır “Yerli üretim ve tüketimi desteklemeliyiz”.

Bu işin tüketim kısmını ele alalım. Başbakan’ın da kullandığı örneği ele alırsam belki daha ilgi çekici bir yazı ortaya çıkmış olurum. Bu gaye ile yola çıkarak kendimi bir tüketici yerine koyuyorum ve araba almak için kendimi otomobil markalarının “showroom”larında buluyorum. Maddi durumumda bir sıkıntı yok ve elimde iki seçenek var. Birincisi Türkiye’de üretimi yapılan Renault Fluence diğeri Alman Mercedes Benz. Şimdi soruyorum. Biz yollardaki kaliteyi artırmak mı istiyoruz? Her akıllı Türk evladının bu soruya olumlu cevap vereceğini düşünerek ben de Mercedes almaya karar veriyorum. Yollardaki kaliteden kastım ise insanların can güvenliği, doğaya salınan karbondioksit salınımı vs. Ülkemizde halen kaliteli üretim sıkıntısı var iken yerli üretimi nasıl teşvik edeceğiz? Şuan ülkemizde dünya markası olabilmiş tek şirket var o da Türk Hava Yolları. Yerli tüketimi desteklemeye karar vermeden önce bir öz eleştiri yapılması kanaatindeyim. Başbakan bu şekilde demeç verince halk demez mi “Siz lüks arabalara binerken bizden nasıl böyle bir istekte bulunursunuz?” Cari açığı kapatmak istiyorsak benim naçizane önerilerim de şu yönde olacaktır:

  • Üniversitelere ve araştırma merkezlerine daha çok bütçe ayrılmalıdır. Teknoloji buralarda bilimsel araştırmalar sonucunda geliştirilebilir.
  • Her şehre üniversite açmak yerine, o şehrin genel geçim kaynağını geliştirecek yüksekokullar açılması daha faydalı olacaktır. Örneğin, Erzincan Üniversitesi’nde Elektrik-elektronik Mühendisliği bölümü yerine Gıda Mühendisliği bölümü açılması daha uygundur. Hayvancılığın ve tarımın gelişmiş olduğu, teknoloji üzerine gelişmiş fabrikaların bulunmadığı küçük bir şehirde böyle bir mühendislik fakültesinin bulunmasının sonucu ülkedeki işsizlik oranını artırmaktan başka bir şey değildir.
  • Devlet büyük firmalara kaliteli üretim yapabilmesi için gerekli olan teşviki sağlamalıdır.

Şimdi önceden sorduğum soruyu tekrar soruyorum “Cari açığı kapatmak için ne yapmamız gerekiyor?”

Leave a Reply