Havaların soğumasının piyasaların sıcaklığına hiçbir etki yapmadığı bir haftayı geride bırakıyoruz. Bu hafta Yunanistan başta olmak üzere global etmenler nedeni ile borsa dalgalı seyretti, dolar aşağı yönlü seyretse de hala yüksek. Altın ise 1.5 ayın en düşüğünü gördü.

Dolar/TL

Geçen haftalarda 2.5155 ile tarihi yüksek değerini gören dolar tepki satışları ve Ukrayna ile müzakere haberleri üzerine aşağı yönlü hareketine devam etti. Salı günü Yunanistan’ın yardım paketinde 6 aylık uzatma istemeyi reddetmesi ile düşüşe devam etti. Fakat anlaşma sağlanamaması küresel iyimserliği sadece kısa süreli olarak etkiledi ve aynı günün akşam saatlerinde tekrar 2.45 üstü görüldü. Bu sırada FED’in para politikası toplantısından yine değişik bir mesaj çıkmadı. Fakat yakın zamanlarda gelen enflasyon verilerini değerlendiren ekonomistler, bunun faiz arttırımının ötelenmesine yeterli olmayacağı görüşünde birleşmiş gözüküyor. Dolayısı ile kurda ileri tarihlere dair dalgalı bir seyir beklenmekte.

Yunanistan

Yunanistan’ın köklü değişiklikler umudu ile seçtiği yeni hükumet, şimdilerde daha çok ülkenin borçları ile meşgul. Küçük bir hatırlatma yapmak gerekirse, Yunanistan kendi GSYİH’sinin yüzde yüzünden fazla borçlanmıştı ve şu an diğer Avrupa ülkelerinden gelen para akışı ile ayakta. Vadesi dolan borçların ve faiz ödemelerinin tamamının yapılabilmesi için yeniden kredi kullanılması gerekiyor. Ülke Avrupa Merkez Bankası’nın önerilerini takip ederse borçlarını ödeyebilecek durumda fakat yeni hükumetin anlaşmaya pek niyeti yok. Başbakan Çipras tehditlere boyun eğmeyeceklerini ve yeni bir borç anlaşması için aceleleri olmadığını belirtti.

Faiz ve Enflasyon

Bu hafta gösterge tahvilin (kupon ödeyen tahvillerden en çok işlem göreni) birleşik faizi %8’i aştı. Buna sebep olarak ise Yunanistan’ın müzakereye varamaması gösterildi ve gelişmiş ülke faizlerinde bile 100 baz puana yakın artışlar yaşandı. Petrol fiyatlarındaki düşüşün nedeni ile enflasyonun %1.5 civarında düşmesi bekleniyor.  Maliye Bakanı Şimşek, Merkez Bankası’nın bağımsızlığına dair tartışmaların yatırımcı güvenini olumsuz etkilediğini ve asli görevin enflasyonu istenen düzeye çekmek olduğunu belirtti. Ekonomi Bakanı Zeybekçi ise Merkez Bankası’ndan piyasayı sürükleyen, piyasayı istediklere yere götüren, cesur kararlar beklediğini belirtti. Fakat Merkez Bankasından beklenmesi gereken en önemli özellik Şimşek’in de belirttiği üzere bağımsızlık. Umarız haftaya yapılacak PPK’da seçim öncesi ekonomiyi canlandırmak yerine uzun vadede gelişmeyi destekleyecek kararlar alınır.

Altın

Ocak ayında en fazla reel getiri sağlayan altın bu hafta 1.5 ayın en düşük seviyesine indi. Amerika’da tahvillerin toparlanmaya başlamasının altında satış baskısına neden olduğu gözlemleniyor. Fakat stokların azalması nedeni ile piyasaların bu düşüşe temkinli bakmasında fayda var. Altının ne yönde hareket edeceğini tahmin etmek için de FED açıklamalarını yakından takip etmek yararlı.

 

FED – Amerika Merkez Bankası (Federal Reserve)

GSYİH – Gayri Safi Yurt İçi Hasıla

PPK – Para Politikası Kurulu

Leave a Reply