20-24 Nisan tarihleri arasında Türkiye ve dünya ekonomilerinde yaşanan başlıca gelişmelerden bahsedeceğimiz bu yazıda, Türkiye ekonomisinin gidişatı hakkında cumhurbaşkanı ve ilgili bakanlar tarafından yapılan açıklamaları, politika faizinde yapılan değişiklikleri, tüketici güven endeksi verisinin değerlendirmesini, Euro Bölgesi ekonomisinde uygulanan QE’nin (parasal genişleme) etkisinin henüz hissedilmemesini ve doların haftalık seyrini başlıklar halinde ele alacağız.

mehmet şimsekCumhurbaşkanı Erdoğan ve Bakan Şimşek’in Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Erdoğan bu haftanın başında “Ekonomideki şu andaki bu geçici kriz Allah’ın izniyle aşılacaktır. Analiz şirketleri hedefleri farklı bir şekilde ortaya koyuyorsa da Türkiye sıçramasına devam edecektir.” ifadesiyle Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik durumu dile getirdi ve ekonominin geleceği hakkında “Bugün de diyorum ki bu patinaj uzun sürmez. Hükumetimiz ekonominin, günün ihtiyaçlarına uygun şekilde yeni bir anlayışla, yeni yaklaşımla güçlendirilmesi konusunda yoğun bir çalışma içerisinde. Bu kapsamda yapılan hazırlıklar peyderpey hayata geçiriliyor.” şeklindeki ifadesiyle umut verici bir açıklamada bulundu.

Maliye Bakanı Şimşek, Cumhurbaşkanın açıklamasından sonra “Geçici yavaşlama var, kriz diye tanımlanamaz” diye konuştu. Bakan Şimşek açıklamasını ekonomik verilere dayandırarak gördüklerinin krize işaret etmediğinin üstünde şu cümlelerle durdu; “Türkiye, geçen sene büyümede birçok gelişmekte olan ülkelere göre daha iyi, buna kriz diyemem. Türkiye’de iş gücüne katılım oranı artıyor. Nüfusumuz genç, 1,3 milyon kişiye iş bulmuşuz ama 1,7 milyon kişi iş talep etmiş, 400 bin kişi artmış işsiz. Bu işsizlikte bir miktar artıştır ama Türkiye 1,3 milyon kişiye de iş bulmuştur. Türkiye’de reel faizler sıfıra yakın yani yüzde 1-2 aralığında ben buna kriz diyemem.”

Zeybekçi ise bu hafta yaptığı bir açıklamada kur artışıyla ilgili endişe edilecek bir durumun olmadığını söyledi.

merkez-bankasiMerkez Bankası Faizde Değişikliğe Gitmedi

TCMB’den yapılan açıklamada, gecelik faiz oranlarından, marjinal fonlama oranının yüzde 10.75, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranının yüzde 10.25, Merkez Bankası borçlanma faiz oranı yüzde 7.25 seviyelerinde bırakıldığını açıkladı. Açıklamada, politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranını da yüzde 7.5’te bıraktı.
Açıklamada ekonominin gidişatı yönünde de bazı değerlendirmelere yer verildi. Para politikasındaki sıkı duruşla ve alınan önlemlerin etkisiyle kredi sektörünün durumunun daha ılımlı olduğuna, özellikle tüketici kredilerinin ılımlı seyrinin cari dengenin iyileşmesinde rol oynadığına değinildi.

444333

Tüketici Güveni Yönünü Yukarı Çevirdi

Geçen ay azalma yaşanan Tüketici Güven Endeksi, Nisan ayında bir önceki aya göre yüzde 1,5 arttı. Tasarruf etme ihtimali endeksi yüzde 8,5 arttı. Mart ayında 20,61 olan endeks, nisanda 22,37 değerine çıktı. Bu artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığını göstermektedir.

 

 

aaaEuro Bölgesi’nde QE’nin Etkisi Henüz Hissedilmedi

Euro bölgesinin imalat, sanayi ve hizmet sektörlerinde yaşanan büyüme nisan ayı içerisinde yavaşladı. Açıklanan veri üzerine Avrupa Merkez Bankası (AMB), ekonomiyi canlandırmak için uygulanmaya başlanan tahvil alımı (QE) politikasının henüz etkisini göstermediğini, etkisinin hissedilmesinin zaman alacağını belirtti.
AMB Başkanı Mario Draghi 1.1 trilyon euroluk (1.2 trilyon dolar) programın hali hazırda birtakım pozitif etkiler yarattığı yönünde açıklama yapmıştı. Ancak öte yandan bölge ekonomisinde hükumetler tarafından gerçekleştirilecek reformlar olmadan sürdürülebilir bir toparlanma sağlanamayacağı konusunda uyarıda bulunmuştu. Sadece para politikasına dayalı bir iyileşme beklenmemesi uyarısında bulunan Mario Draghi, ülkelerin mali politikaları ve reformlarının da QE’nin etkisinin hissedilmesinde önemli bir yeri olduğunu vurgulamıştır.

dolar

Dolar/TL’den Yeni Rekor

Dolar/TL Perşembe günü 2.7343’ü görmesinin ardından yükselişine devam etti, 2.74’ün üstüne çıkarak rekor tazeledi. Kapanışı ise 2.721’le yaptı.

 

Leave a Reply