Bir adet limonun 2 TL olduğu bir güne uyandık bugün. Limon %150’lik fiyat artışı ile yıla damgasını vurdu ve aynı zamanda ağustos ayı zam şampiyonu oldu. Kilo fiyatı 10 TL’ye ulaşan limon, pazar ve manavların “altın meyvesi” olarak yerini aldı.

Bilindiği üzere TÜİK verilerine göre temmuz ayı yıllık enflasyon %9.32 ile beklentilerin üzerinde çıktı. Temmuz 2014’te endekste yer alan 432 maddeden 234’ünde gerçekleşen artışlarda %30.94 artan fiyat oranı ile sivri biber ilk sırada yer alırken, limon ise %30.23 artış oranıyla 2. sırada yerini aldı. Elbette kurak ve soğuk bir kışı geride bırakmamızın rekoltenin %40.50 oranında düşmesinde büyük etkisi olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor. Bunun dışında dünyanın önemli limon ihracatçıları arasında yer alan Arjantin’in, yine aynı sebepten dolayı limon ağaçlarının zarar görmesi sonucu, dış piyasalarda teminini Türkiye’de bulması ve ülkemizdeki depolarda yer alan ürünün 15.000 tona yakınının ihracat yoluyla başta Arjantin olmak üzere Romanya, Rusya, Gürcistan, Ukrayna gibi ülkelere dağıtılması ise fiyat artışındaki diğer bir önemli neden. Depolarda saklanan ürünün yaz sıcakları dolayısıyla zarar görmesi ile birlikte çürümenin artması sonucu depodaki malların azalması ise fiyat artışındaki diğer sebepler arasında yer alıyor. Vatandaş ise limonu ağız tadıyla tam anlamıyla dokuzuncu ayın 10’u ilâ 15’i arası yeni mahsulün pazara sürülmesiyle yiyebilecek.

limon 2

Bilindiği üzere ılıman iklim seven limonun Ege ve Akdeniz kıyıları ile ABD’de başta Kaliforniya ve Florida eyaletleri olmak üzere Amerika kıtasının çoğunda yetiştirilir durumda. FAO’ya (Gıda ve Tarım Örgütü) göre Hindistan dünya limon üretiminin %18,9’unu tek başına sağlamakta. Onu sırasıyla Meksika, Arjantin ve Çin’in takip ettiği sıralamada, Türkiye ise 7. sırada yer alarak dünyadaki önemli limon üreticisi ve ihracatçısı konumunda yer alıyor. Genel olarak Türkiye’nin limon ihracatındaki bu yerinin belirlenmesindeki nedenlere bakacak olursak, Uzak Doğu’ya yapılan limon satışları önem kazanıyor. Bilindiği üzere 2003 yılında kurulan, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı ile Yaş, Meyve ve Sebze İhracatçı Birlikleri temsilcilerinden oluşan “Uzak Doğu’ya Yaş Meyve İhracatını Geliştirme Komitesi”nin yürüttüğü çalışmalar sonucunda bu yılın ocak ayında Uzak Doğu’nun en zengin ülkelerinden olan Japonya ile limon ihracatı önündeki engeller kaldırılmış, söz konusu coğrafyadaki pazar payı büyük ölçüde artırılmıştı.

Bunun dışında dünyanın tek doğal soğuk hava depolarının bulunduğu Kapadokya bölgesinde stoklanan limonun, Ürgüp Sanayi ve Ticaret Odası Meclis Başkanı Hilmi Yazıcı tarafından yapılan açıklamaya göre teşvikin 12 aya çıkarılması halinde ihracatının 15-20 milyon dolardan 40-45 milyon dolara çıkması bekleniyor.

Leave a Reply