Piyasada rekabetten çok yeniliği arayanlar…   Yaratıcı olup yeni fikirleri bütün riskleri göze alarak hayata geçirenler…  Emin adımlarla hedefe ulaşma gayesi içinde olanlar…  Hayata kestirme bir yoldan giriş yapmayı tercih edenler…  GİRİŞİMCİLER!

“Girişimci; soğuk ve profesyonel iş ortamlarında yaşayamayan tropikal bir çiçeğe benzer.”
Deaver Brown

business-race
Girişimciler ekonomiyi canlandırmada önemli bir role sahip oldukları gibi, yeni iş imkanları sunarak istihdam sağlama, yeni hizmet ve ürünlerin sunulması ile tüketici isteklerini karşılama amacı güden yeteneklerdir. Pek çok genç girişimci gerek sermaye anlamında gerekse piyasada bekledikleri desteği bulamama korkusu nedeniyle hep çekingen davrandılar. Fakat yakın zamanda girişimciliğin yaygınlaştırılması ve başarılı işletmelerin kurulması amacıyla çeşitli işletme, kuruluş, özel ve tüzel kişilerin girişimcilere sağladıkları destek programları oldukça teşvik edici oldu.
İşte gelecekte karlı bir iş kurmak isteyenler için ilginç fikirler ve para kazandırması muhtemel yaratıcı işler;

Şişelenmiş Hava Satışı

Şehirde yaşayan canlıların kaliteli oksijen tüketiminin meçhul olduğu bu dönemde oldukça dikkat çekici ve etkili bir yol olarak görülen şişelenmiş hava satışı, kaliteli ve temiz oksijen dolu bir hava solumak isteyenlerin ciğerlerini doğa havası ile dolduruyor. Yakın zamanda İngiltere’de bulunan National Trust Vakfı, İngiltere’nin çeşitli bölgelerinden elde edilen en temiz ve saf havayı şişeleyip satışa sundu. Bölgelere ve iklimlere göre orman havası, deniz kokusu ve göl havası gibi farklı seçenekler sunan vakıf, doğayı ve doğal havayı insanların yaşamlarına dahil etmeyi planlıyor.

Şarjlı Arabalar İçin Özel İstasyon

Elektrik enerjisi ile çalışan otomobillere artan talep ile birlikte elektrik (şarj) temini sağlayan istasyonlara da ihtiyaç artıyor. Şehir kirliliğini düşürerek karbon emisyonunu azaltmayı amaçlayan bu araçlar hem çevreye duyarlı bir ürün olarak hem de yakıt tasarrufu sağlayarak tüketicileri cezbediyor. 2013 yılında piyasaya sürülen Chevrolet Volt ve Nissan Leaf yıllık yakıt masrafını önemli ölçüde azaltıyor ve kullanıcıya düşük ve etkili bir yakıt ekonomisi sağlıyor. Bu araçların elektrik ihtiyaçlarının karşılanması için kurulan şarj istasyonları ise gelecekte talep göreceğe benziyor.

Özgün Çay Lezzetleri

Basit bir anlatım ile birçok çay aroması seçeneğini birleştiren ve tüketiciye “kendi çayını, kendi tadını oluştur” mantığıyla özgür bir alan sunan “Design a Tea”, tüketiciyi kendi alanına çekmeyi başarıyor. %100 içerik, aroma ve bitki çayı sunan şirket çevreye de duyarlı bir tutum sergiliyor. 2007 yılında S. Brian Pfeiffer tarafından online olarak hayata geçirilen bu fikir, çay içmeyi sevenlere kendi çay karışımlarını hazırlamaları için fırsat veriyor.

Ayaklı Reklam Panoları

Yürüyen reklam panoları her ne kadar yeni bir reklamcılık yöntemi olmamasına rağmen şirketler tarafından çok da yaygın kullanılmıyor. Bu yenilikçi reklam fikriyle, hem sokaktaki tüketicinin ilgisini çekebilir aynı zamanda az masraflı bir tanıtım şansı elde edilebilir. Dikkat çekici göründüğü kesin olan bu sübliminal reklamcılık yöntemi ile tüketiciye nüfus etmek kolaylaşıyor. Sokaklarda pek alışık olmadığımız “Moving Board” olarak da adlandırılan bu reklamcılık metodu oldukça etkili görülüyor. Alman GSM operatörü olan T-Mobile de yeni telefonu Exoti’nin tanıtımı için bu yolu seçenlerden.

Leave a Reply