Bitcoin Çılgınlığı (2)

Salı günü Paris’te düzenlenen “Le Web” konferansı tüm dünyadan yöneticileri, teknoloji danışmanlarını ve yatırımcıları bir araya getirdi. Son ayların oldukça ses getiren olayı Bİtcoin, konferansta da etkisini gösterdi ve ana tartışma konularından birisi oldu. Türünün ilk örneği olan bu sanal para birimi için birçok karşıt görüş ortaya atılsa da genel kanı yolunun açık olduğu ve finansal anlamda bir kısım köklü değişimlere ön ayak olabileceği.

Her ne kadar Bitcoin’deki inanılmaz artış sayesinde parasını bu işe Bitcoin ‘in değeri henüz birkaç dolarken yatıran erken girişimcilerden birçok kişi şuan milyoner olmuş olsa da, sanal paranın kullanım alanları yani harcama yapabileceğini marketler henüz oldukça sınırlı. Bu marketler şuan için birkaç alışveriş sitesiyle sınırlı fakat her geçen gün yeni fikirler ve yeni olası market fikirleri ortaya çıkmakta.

my_precious_bitcoin

Bitcoin’in özünde olan kimlik bilgilerinin gizliliği ise birçok kişi için Bitcoin’nin yayılması yolundaki mevcut ve yakın gelecekteki  önemli bir tehdit ve problem olarak görülmekte. Kimileri bu gizlilik sayesinde Bitcoin’in kolayca uyuşturu ve çocuk pornosu ticaretinde kullanılabileceğinden şüphelenmekte.  Bu duruma örnek olarak geçtiğimiz haftalarda,  Bitcoin ile uyuşturucu alışverişine olanak veren ünlü yeraltı internet sitesi “Silk Road” FBI tarafından kapatıldı ve sahibi Ross Ulbricht ( diğer adıyla Dread Pirate Ulbricht) gözaltına alındı.  Ulbricht’in bu uyuşturucu sitesinden toplamda 9,5 milyon Bitcoin’lik yani günümüz kuruyla yaklaşık 1.2 milyar dolarlık gelir elde ettiği açıklandı.

Şimdilik, Bitcoin’in değerindeki ani  büyük dalgalanmalar, yeni marketlerin gelişmesindeki ve sıradan günlük kullanıcıların da Bitcoin dünyasına girmesindeki en büyük engel gibi gözükmekte. Fakat inanıyorum ki eninde sonunda bu hareketlilik ve dalgalanma yavaşlayacak; o noktadan itibaren Bitcoin çok daha geniş çaplı yatırımcı ve kullanıcıyı kendisine çekecek ve güncel para sistemine karşı gerçek bir alternatif olduğunu bizlere kanıtlayacak.

 

Kaynaklar:
Resim: http://ieet.org/

Leave a Reply