Onur Air Türkiye havacılık sektörüne 1992’de adım atarak bu sektörün önemli markalarından biri haline geldi. Onur Air ekibi bugün 1600 çalışanı ve 32 uçağı ile yurtiçinde 14, yurtdışında 5 tarifeli uçuş gerçekleştiriyor. İzmir, Bodrum, Antalya, Dalaman ve KKTC Ercan’dan tarifesiz seferler de düzenleyen şirket, haziranda Antalya, Erzincan, Batman, Sivas ve Malatya’ya çapraz uçuş başlatacak. Şirket, geçen yıl 3 milyonun üzerinde yolcu taşıdı.

Onur Air’de uzun süredir yürütülen satış işlemleri sonuçlandı. Şirketin yüzde 70’i 250 milyon dolara Kudret Tuncel ile Dubai asıllı İngiliz işadamı Mehdi Shams’a satıldı. Yüzde 30 hissenin sahibi Cankut Bagana da bir süre sonra hisselerini Kudret Tuncel ve Mehdi Shams’a devredeceğini açıkladı.

Onur Air Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Şahabettin Bolukçu’nun cnbce.com’a verdiği demeçte Bollukçu gelen teklifin çok güzel olduğunu ve değerlendirmelerine göre Onur Air markasının yükseleceğine inandıklarını belirterek satışın hayırlı olmasını diledi. Bollukçu “Havacılıkta yatırım küçük olmaz zaten. Yeni uçaklar alacaklar. Tarifeli seferlere ağırlık verecekler. Onur Air ismini de değiştirmeyecekler.” diyerek  yeni ortakların çok büyük yatırım yapacaklarını iletti. Ayrıca havacılık sektöründe 24 yıllık tecrübesi bulunan Bollukçu, yönetimde bir değişiklik olmayacağını ancak kendisinin bugün itibariyle görevine 1-2 ay ara verildikten sonra tekliflere açık olduğunu söyledi.

Şirketin yeni sahiplerinden Kudret Tuncel’in İstanbul Esenyurt’ta ENES Makina adlı bir şirketi bulunmaktadır. Kozmetik sanayii sektöründe aerosol, parfüm dolum ve kapatma makinaları üretimine 1985 yılında başlayan Kudret TUNCEL, 1996 yılında ENES Makina Sanayini kurarak makina üretimi ve servis hizmetlerine bu firma adı altında devam etmektedir.Şirketin diğer ortağı olan Mehdi Shams de, ABD, İngiltere, Almanya, Dubai, Çin ve İran’da ofisi bulunan Home Persian şirketinin sahibi.

Satış işleminin Rekabet Kurumu tarafından onaylandığı belirtildi. Onur Air’in yüzde 30 hissesini elinde bulunduran işadamı Cankut Bagana, şirketin yönetim kurulu başkanlığı ve genel müdürlük görevini bir süre daha sürdürdükten sonra yüzde 30 hissesini de yeni ortaklara bırakacak.

Ben de Onur Air ailesine tebriklerimi ileterek bu anlaşmanın Onur Air markası için hayırlı olmasını diliyorum.

Leave a Reply