df1d6d30cf03056ab986a57ab48c2e44

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF), Bank Asya yönetiminin TMSF’ye devrine ilişkin açıklama geldi.

Açıklamada, “Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası AŞ’nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir” denildi.

TMSF açıklamasında, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) kararına istinaden, Asya Katılım Bankası AŞ ile ilgili tedbir alınmak zorunda kalındığı belirtildi.

Zamanında gerekli tedbirler alınmadığı için 2001 krizinde bankaların battığı, vatandaşların mağdur olduğu, bankacılık sektörünün ve Türkiye ekonomisinin büyük zarar gördüğü hatırlatıldı. Ayrıca alınan tedbirlerin öneminin daha iyi anlaşılacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

“5411 sayılı Bankacılık Kanunu, hem Türkiye’nin yaşadığı büyük bankacılık krizlerinden ders alınarak hem de Avrupa Birliği müktesebatına uyum programının gereği olarak, 2005 yılında yürürlüğe girmişti. Asya Katılım Bankası AŞ ile ilgili alınan tedbirler, söz konusu kanunun 18. maddesinin 5. fıkrasına dayanmakta olup, banka yapısının şeffaf olmasını ve denetlenebilmesini amaçlamaktadır.

Batan bankalara bir yenisinin eklenmemesi için, bankanın hissedarlarını, müşterilerini, bankacılık sektörünü ve Türkiye ekonomisini korumak amacıyla, ilgili kanun maddelerinin emrettiği tedbirler alınmış ve Asya Katılım Bankası AŞ’nin yönetim kurulu üyeleri ve genel müdürü değiştirilmiştir. Asya Katılım Bankası AŞ hissedarlarının, müşterilerinin ve bankacılık sektörünün hiçbir sıkıntı yaşamaması için, yeni görevlendirmeler gece yarısı yapılmıştır. Her biri alanında uzman, daha tecrübeli isimlerin yönetmeye başladığı Asya Katılım Bankası AŞ, daha güçlenmiş olarak bankacılık faaliyetlerine devam etmektedir.”

Bu açıklamaların ardından yeni yönetim kurulu üyeleri de belli oldu. Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali İslamoğlu olurken, Genel Müdürlük görevine ise Aydın Gündoğdu atandı. Bilindiği gibi İslamoğlu TMSF Başkan Yardımcısı, Gündoğdu ise yine TMSF’de yönetim kurulu üyesidir. Bank Asya’nın Yönetim Kurulu’nda ayrıca TMSF Başkan Yardımcısı Zülfikar Kanberoğlu, TMSF Daire Başkanları İsmail Güler, Ahmet Mutlu ve Abdullah Güzeldülger ile birlikte İdris Turan İlter, Mehmet Ali Gökçe ve Bedri Sayın yer alacak.

Önümüzdeki günlerde konu ile alakalı tartışmaların artması beklenmektedir.

Leave a Reply

2 comments

  1. Emre Korkmaz

    Görüyorum ki hala daha yorumum yayınlanmış durumda değil
    bunun sebebini yetkililerden öğrenebilir myim?

  2. Oğuz Kaan Karakoyun

    Merhaba Emre Bey,

    Sistemde yorumunuz görünmemektedir. Yorumunuzu bir daha gönderirseniz, gazete kurallarına aykırı bir durum olmadığı takdirde yayınlanacaktır.