Bu yazı da Yunanistan’ın yeni statüsü hakkında olacaktır ve bir önceki yazının devamı niteliğindedir. Bilindiği gibi Yunanistan, artık gelişmiş ülkelerden birisi değil. Artık gelişmekte olan bir devlet olan Yunanistan’ın işsizlik ve likidite ihtiyacı sorunları üzerine bir önceki yazıda değinilmişti. Şimdi ise seviyeleri belirleyen kurum olan MSCI firmasının diğer kararları ve Yunanistan hakkındaki kararının ekonomik etkileri üzerine biraz konuşalım.

krizo yunan

Açılımı Morgan Stanley Capital International olan MSCI bir finansal endeks sağlayıcı kurumdur. Bir çok farklı görevi olan kurumun en önemli görevlerinden bir tanesi, ülkelerin sınıflandırılmasını belirlemektir. Yani ülkelerin çeşitli özellik ve gelişme hızlarına bağlı olarak, onların gelişmişlik düzeylerini belirler. Mümkün olduğunca adil olmaya çalıştığını iddia eden kurumun bu güne kadar ki bir çok kararı tartışılmıştır. Belki de en son kararı en çok tartışılan kararıdır.

11 Haziran tarihinde kurumun yaptığı basın toplantısında, bazı ülkeler hakkında yeni sınıflandırmaların yapıldığı söylendi. Daha sonra da yazılı bir metin, kamuoyu ile paylaşıldı. Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri devletleri “yeni gelişen piyasalar” seviyesinden “gelişmekte olan ülkeler” seviyesine yükseltildi. Bu karar zaten bekleniyordu. Gelişmekte olan ülkeler arasında bulunan Fas ise, tıpkı Yunanistan gibi bir küme aşağı indirildi. Ancak Fas, Yunanistan kadar konuşulmadı. Bunun nedeni ise Yunanistan’ın “gelişmiş ülkeler” seviyesinden aşağı indirilen ilk devlet olmasında gizlidir.

Belki de bugüne kadar hiç hayal edilemeyen bir şey gerçekleşmiş oluyor. Bir çok ülke gelişmiş ülkeler arasına girmeyi kendilerine amaç edinmişler ve bu doğrultuda çalışma yapmaktadırlar. Ama bugün görülüyor ki o seviyeye gelmek de önemli değil. Orada kalabilmek için de belirli bir çaba gerekiyor. Yunanistan, avro bölgesine girdikten sonra kişi başına düşen milli gelirini artırdı. Bu artırım, ülkenin üretim seviyesini artırmasıyla gerçekleşmedi. Yalnızca AB tarafından kendisine verilen fonlar sayesinde gerçekleşti. Yunanistan daha doğru politikilar izlemiş olsaydı bugün ekonomisini daha da büyütmüş bir devlet olarak karşımıza çıkabilirdi. Ne yazık ki bunları yapamayarak kendi kuyusunu kendisi kazdı. Sonuç olarak Yunanistan, bütün dünyada itibarını kaybetmiş bir devlet olmuştur.

krizcik yunan

Son olarak MSCI almış olduğu bu kararlarda ne kadar etkin? Bu sorunun cevabı hitap ettikleri yatırımcılarının toplam parasında gizlidir. Toplamda yaklaşık 7 trilyon dolarlık bir meblağ üzerinde etkisi olan MSCI’nın, aslında ne kadar önemli bir kuruluş olduğunu söylemeye gerek yoktur. Çünkü birkaç ay önce farklı kurumlar, Yunanistan’ın küme düşürülmesi yönünde adım atmışlardı. Örneğin ABD’li fon Russell Investment Yunanistan’ı “gelişmekte olan ülkeler” statüsüne düşürdüğünü duyurmuştu. Ancak MSCI kurumunun bu hamleyi yapması çok daha fazla ses getirmiştir. Bunun en önemli nedeni ise bahsedilen 7 trilyon dolarlık sıcak paradır.

 

-yazının devamı gelecektir-

Leave a Reply