Dünya Kupası’nda Genişleme: 48 Takım

Dört yılda bir tüm futbolseverlerin yaz aylarını süsleyen Dünya Kupası, 2026 yılında farklı bir formatla karşımızda olacak. Geçen hafta İsviçre’nin Zürich kentinde bir araya gelen FIFA Konseyi, 48 takımlı Dünya Kupası sistemini oy birliği ile kabul etti. Peki, futbolun en prestijli turnuvasındaki bu değişikliğin sebepleri neler, yeni sistem futbol severlere neler getirecek, futbolumuzdan neler götürecek? Gelin hep beraber inceleyelim.

Öncelikle bu yeni formatın teknik unsurlarını ele alalım. Turnuva üçer takımdan oluşan 16 gruplu bir sistem ile başlayacak. Her grupta toplam 3 maç oynanacak, kendi grubunda ilk ikiye giren takımlar bir üst tura yükselecek ve son 32’de kendilerine yer bulacaklar. Bundan sonra yapılacak olan maçlar ise eski usule göre ilerleyecek. Son 32 turunu galibiyetle tamamlayan ekipler son 16 turuna ulaşacak. Bu turun ardından takımlar çeyrek finalde mücadele edecekler. Burada da rakiplerini elemeyi başaran takımlar yarı finale son 4 olarak adlarını yazdıracaklar. Kazananların final oynayıp kupaya uzanacakları, kaybedenlerin ise üçüncülük için mücadele edecekleri final maçlarıyla turnuva son bulacak. Toplam maç sayısı 64’ten 80’e çıkacağı için büyük bir heyecan sarmış olsa da bizleri, desteklediğimiz takımların yapacağı maç sayılarının değişmeyip, 7’de devam etmesi biraz üzücü oldu tabii ki. Düzenlenmiş son hâliyle beraber turnuvaya katılacak takım sayısının kıtalara göre dağılımları ise şu şekilde:

Adsız

Kıtalara göre dağılım

Takımların ortaya koyacağı oyun ve turnuva kalitesi de bu değişikliklerden nasibini alacaktır muhakkak. Görüldüğü üzere tek beraberlik bile takımları gruptan çıkarmaya yetebilir. Durum böyle olunca birçok takım dengeli ve savunmaya dayalı bir sistem ile sahaya çıkacaktır. Özellikle ortalamanın altında bir güce sahip olan ülkelerin bu tarz taktikler sergileyeceği de kaçınılmaz bir gerçektir. Geçen yaz Fransa’da düzenlenen Avrupa Şampiyonası’nda, seyir zevkinin yerlerde olması bizleri hüsrana sürüklemişken, bu tarz bir değişiklik ile karşımıza çıkacak olan Dünya Kupası’na karşı geçmişteki saygı ve hayranlığımızı korumamız oldukça zor olacakmış gibi duruyor.

Turnuvaya katılımın kolaylaşması da Dünya Kupası’nın saygınlığına zarar veren bir diğer unsur. Hali hazırda FIFA’ya bağlı 209 federasyon bulunmakta. 48 takımın turnuvaya dâhil olmasıyla beraber her 4 ülkeden biri dünyanın en prestijli futbol turnuvasına katılmaya hak kazanmış olacak.  Bu da demek oluyor ki turnuva takımlarının büyük çoğunluğu, modern futbol seviyesine yeni adapte olan veya Avrupa futbolundan uzak kalmış ülkelerden oluşacak. Bana kalırsa turnuva son 16’da başlayacak.

Infantino

Gianni Infantino

Peki, bu değişikliklerin getirileri neler oldu? Hemen soralım Infantino’ya. Kendileri daha UEFA Genel Sekreteri iken bile marjinal fikirler ortaya atan birisiydi. FIFA başkanlığına adaylık sürecinde, neredeyse her konuşmasında 48 takımlı Dünya Kupası sisteminden bahsetti. Infantino’nun bu konudaki ısrarının ilk nedeni Dünya Kupası’na katılmakta zorlanan ülke federasyonlarının da seçim desteğini almaktı ki bunu başardı. İkincisi ise Dünya Kupası gibi oldukça popüler bir organizasyondan FIFA kasasına daha fazla para aktarmaktı. Son Dünya Kupası’ndan 5.5 milyar dolar elde eden FIFA bu değişiklik ile birlikte bu fiyatı 1milyar dolar daha artırarak 6.5 milyar dolar yapacak. Bunların dışında Infantino’nun en çok üzerinde durduğu kısım ise tüm dünyanın turnuvaya olan ilgisini artırmak. Daha fazla katılımcının daha fazla taraftar çekeceğini düşünen FIFA, tüm futbolseverlerde ilgi uyandırmayı amaçlıyor. Yeni kurulan federasyonlar ve futbola adapte olan yeni ülkeler düşünüldüğünde katılımcı sayısının artırılması, gereken bir durummuş gibi gözüküyor.

Dünya Kupası’na en son 2002 yılında katılan millilerimiz turnuvaya damgasını vurup 3. olmuştu. Ardından gelen Dünya Kupalarına ise katılamadık. Fakat bu yeni formatla beraber turnuvanın değişmez takımlarından biri olacağımıza eminim. Bir zahmet olalım. Güncel takımlar sıralamasında Avrupa’da 10. , Dünya’da ise 24. sırada yer alan millilerimiz, Avrupa kıtasından 16 takımın gitmesiyle beraber turnuvaya katılmakta zorluk yaşamayacaktır. Zaten 209 ülke arasında 48 takımdan biri olamıyorsak futbol ülkesi demeyelim kendimize. Bizleri en çok sevindiren durum ise katılmaya hak kazandığımız her turnuvada ortaya çıkan prim tartışmalarının Dünya Kupası için son bulacak olması.

Leave a Reply

1 comment

  1. Babanazar

    Çok güzel olmuş.

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu