BSO Gururla Sunar: Brahms, Alman Requiem’i

Bilkent Senfoni Orkestrası 30 Mayıs‘ta Brahms‘ın muazzam eseri Alman Requiem’ini seslendirecek. Antonio Pirolli yönetimindeki konserin solistleri soprano Burcu Uyar ve bariton Georg Nigl. BSO’ya Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer yönetimindeki Saygun Filarmoni Korosu eşlik edecek. Saygun Filarmoni Korosu çatısı altındaki topluluklar şöyle: AÇMD Ankara Çoksesli Korosu üyeleri, Ankara Vokal Üyeleri, Berliner Cappella’dan iki üye (Almanya), 
eseri Mart 2015’ten beri İstanbul’da şefleri Masis Aram Gözbek yönetiminde çalışan Boğaziçi Caz Korosu’nun tümü,
 Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu’nun tümü, 
Gazi Üniversitesi Müzik Eğitimi ABD Koroları’ndan üyeler,
 Muzaffer Arkan Kızlar Korosu üyeleri,
 MÜZED Muammer Sun Korosu üyeleri, Türkiye Polifonik Korolar Derneği üyeleri,
 Ankara ve dışından bağımsız üyeler.

53

Brahms, Alman Requiem’i Projesi
Aralık 2014’te; Ankara Çoksesli Korosu, Ankara Vokal, Muzaffer Arkan Kızlar Korosu, MÜZED Muammer Sun Korosu ve Türkiye Polifonik Korolar Derneği – Dernek Korosu’ndan üyeler; Ertuğrul Oğuz Fırat Korosu’nun tüm üyeleri ve Ankara’da çeşitli korolarda yer alan bireysel katılımcılar bir araya gelerek, 70 kişilik bir kadro ile Saygun Filarmoni Korosu Brahms Projesi’nin çalışmalarını başlatmışlardır. Haftada bir gün yapılan çalışmalar, Nisan ayı ile yoğunlaşmış, yaklaşık 30 çalışma ile eser konsere hazırlanmıştır.

 Projeye, Mart 2015’te Boğaziçi Caz Korosu (BCK) da katılmıştır. Bu tarihten itibaren BCK, Ankara ile koordinasyonlu bir çalışmaya girerek şefleri Masis Aram Gözbek ile İstanbul’da çok yoğun bir tempo ile eseri çalışmıştır. Koro, gerçekleştirdikleri konserlerin yanı sıra Ankara çalışmalarına paralel olarak yapıtı Mayıs başında tamamlamış, bu şekilde tüm üyeler 9 Mayıs’ta Ankara’da bir araya gelerek, maestro Antonio Pirolli ile ilk provayı gerçekleştirmişlerdir. Bu süreç içinde şehir dışından katılımcılar ve Almanya – Berliner Cappella Korosu’ndan da bir üye SFK’ye eklenmiştir.

Konserin solistleri ve şefi hakkında biraz bilgi vermek gerekirse:

antonio pirolli 1
Antonio Pirolli
Roma’da doğan Antonio Pirolli Roma’daki Santa Cecilia Konservatuvarı’nın piyano, kompozisyon, koro ve orkestra yönetimi bölümlerinden pekiyi dereceyle mezun oldu. Zoltan Pesko, Vladimir Delman ve Rudolf Barshai ile çalışan Pirolli, 1987 yılında 3. Arturo Toscanini Şeflik Yarışması’nda üçüncülük ödülünü kazandı. Türkiye’ye geldikten sonra, 1995-2000 yılları arasında Ankara Devlet Opera ve Balesi’nin, 2002-2005 yılları arasında İstanbul Devlet Opera ve Balesi’nin Genel Müzik Direktörlüğü görevini yürüttü. Çok geniş bir opera ve senfoni repertuvarına sahip olan Pirolli, dünyanın en önemli operaları, senfoni orkestraları ve festivallerinden davet almaktadır.
2013 yılında İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nda orkestra şefliği dersleri vermiştir. Antonio Pirolli, operaya olan tutkusunun yanı sıra, genç romantik senfoniler ve modern müzik repertuvarında da başarısını kanıtlamıştır. Sanatçı yurt dışında şeflik kariyerine devam etmektedir. 
burcu uyar
     Burcu Uyar, soprano
  Burcu Uyar, Türkiye’de piyano ve gitar dersleri alırken, şan eğitimine başlamıştır.        Üstün müzik ve ses yeteneği ile kolayca konservatuvara girmeyi başarmıştır. Kısa bir    süre sonra profesyoneller tarafından fark edilerek Jacques Offenbach’ın Hoffmann’ın  Masalları operasında Olympia rolü ile İzmir Devlet Operası’nda sahneye adım    atmıştır. Ardından Milano’da As. Li. Co. (Associazione Lirica e Concertistica Italiana)  Yarışması’nı kazanarak Avrupa’ya gitmiştir. 2004-2005 sezonunda Fransa’da CNIPAL  (Centre National d’Artistes Lyriques) opera stüdyosuna katılmış, Marseille  Operası’nda Donizetti’nin Maria Stuarda’sında Anna’yı, Sacred Music Festival’de  Kenneth Montgomery yönetiminde Beethoven’in İsa Zeytin Dağında oratoryosunda soprano partisini  seslendirmiştir. Aynı yıl İstanbul ve Çanakkale’de İbrahim Yazıcı yönetiminde Carl Orff’un Carmina Burana’sında  ve Beethoven’ın 9. Senfoni’sinde yer almıştır.
Nigl_BerndUhlig3

 

Georg Nigl, bariton
“Georg Nigl bir dahi.” Le Figaro (Christian Merlin, 22.11.2011)
Çocukken Viyana Erkek Çocuk Korosunda solo söyleyen Nigl, daha sonra Hilde Zadek’in öğrencisi olmuştur. Günümüzde sanatçı, erken dönem müzikleri konusunda bir uzmandır ve çağdaş müziğin aranan yorumcularından biri olarak dünya çapında üne sahiptir.
Geçtiğimiz sezonlarda sanatçı, Wiener Festwochen, Bolşoy Tiyatrosu ve Teatro alla Scala’da Wozzeck’i, Bayerische Staatsoper’de Peter Eötvös’ün Die Tragödie des Teufels’inde oyuna adını veren rolü, La Monnaie’de Cavalli’nin La Calisto’sunda Mercurio’yu, La Fenice’te Schoenberg’in Von Heute auf Morgen’ini seslendirmiş, Salzburger Festspiele’de, Shanghai Konser Salonunda ve Wiener Konzerthaus’ta resitaller vermiştir.
 SFK ve koro şefleri hakkında meraklılarına bilgiler aşağıda yer almaktadır.
Saygun Filarmoni Korosu
Saygun Filarmoni Korosu (SFK), ulusal-uluslararası zeminde koroları ve bireyleri bir araya getirerek büyük ölçekli eserler seslendirmek amacıyla, koro şefleri Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer tarafından Kasım 2014’te kurulmuştur. SFK üyelerinin ortak özelliği, koro müziğine gönül vermiş, bu alanda eğitim ve deneyim sahibi koro üyeleri olmalarıdır. Üyelerin çoğunluğu, çeşitli müzik okullarından mezun olmuş müzisyenler veya müzik öğrencileridir. Bununla birlikte, koro deneyimleri yüksek, değişik meslek gruplarından koro üyeleri de SFK bünyesinde yer almaktadır.

 SFK’nın altyapısı, 2013-14 döneminde Çiğdem Aytepe ve Atilla Çağdaş Değer’in çalıştırdığı üç koronun bir araya gelerek, Mozart “Ave Verum Corpus” ve Bujor Hoinic “Gordion Kantatı”nı Ankara Gençlik Senfoni Orkestrası ile seslendirmesiyle oluşmuştur. Koronun kuruluşundan sonra seslendirdiği ilk eser, Gustav Holst’un “Gezegenler”idir (Bilkent Senfoni Orkestrası, Şef Santtu-Matias Rouvali, 25 Şubat 2015).

SFK, Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı, Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi desteği ve Koro Eğitimcileri Derneği eşgüdümünde çalışmalarını sürdürmektedir.

Çiğdem Aytepe, koro şefi

Müzik eğitimine çocuk korolarında şarkı söyleyerek başladı. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı (HÜADK) Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü lisans programından, 2009 yılında Orkestra ve Koro Şefliği yüksek lisans programından mezun oldu. 2004 yılından beri katıldığı çalıştaylarda uluslararası üne sahip şeflerle koro şefliği çalışma fırsatı buldu. 2005 yılından beri HÜADK’nda çalışmakta olan Aytepe, halen meslektaşı Atilla Çağdaş Değer ile birlikte; kurdukları üç koroyu yönetmekte,  çok sayıda müzik ve koro eğitimi projesi yürütmektedir.
Atilla Çağdaş Değer, koro şefi
2002 yılında Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi Koro Sanat Dalı’ndan, 2012 yılında ise Gazi Üniversitesi Eğitim Bilimleri Enstitüsü Müzik Öğretmenliği doktora programından mezun oldu. Türkiye ve yurt dışında çok değerli şeflerle çalışma olanağı buldu. Koro eğitimciliğine 1998 yılında MSSF Erken Müzik Eğitimi Birimi’nde başladı. 2006 yılından beri H.Ü. Ankara Devlet Konservatuvarı’nda öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır. Muzaffer Arkan Kızlar Korosu ve MÜZED Muammer Sun Korosu’nun şefliğini yürüten Değer, meslektaşı Çiğdem Aytepe ile tasarladıkları koro projelerini gerçekleştirmeyi sürdürmektedir.
Masis Aram Gözbek, koro şefi
2004 yılında, Radyo Boğaziçi’nin düzenlediği, 6. “Battle of the Bands” yarışmasında birinci oldu. 2005’te KASDAV Liselerarası Müzik Yarışması’nda üçüncü oldu. ABD, Almanya, Avusturya, Çin, İtalya, İsveç, Letonya, Macaristan gibi ülkelerde sayısız yarışma, festival ve ustalık sınıfına katıldı. Boğaziçi Caz Korosu’yla Dünya Şampiyonluğu dahil uluslararası birçok ödül kazandı, yurt içi ve yurt dışında sayısız performansa imza attı. Ertesi yıl, MSGSÜ Devlet Konservatuvarı Kompozisyon ve Orkestra Şefliği Bölümü’nü kazandı. 2013’te, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörlük Özel Ödülü ve 19. TOYP (Ten Outstanding Young Persons) Türkiye Finali’nde, Kültürel Başarı kategorisinde “Türkiye’nin En Başarılı Genci” ödülünü aldı. 
    30 Mayıs Cumartesi günü Bilkent Konser Salonu‘nda saat 20.00’de başlayacak konserin      biletlerini; www.mybilet.com adresinden temin edebilirsiniz. Konserden bir saat önce Tunus Caddesi ve Milli  Kütüphane’den hareket eden ücretsiz servisler izleyicilermizi Bilkent Konser Salonu’na ulaştıracaktır.
 
                             Bilkent Konser Salonu Gişesi Tel: 290 1775       www.bso.bilkent.edu.tr

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu