Bir Clark Kent Hikayesi- Superman for All Seasons

Hemen her süper kahramana sempati beslesem de Superman her zaman favori çizgi roman karakterim olmuştur. Superman’i içeren birçok çizgi roman okudum diyebilirim. Ancak bu yazıda bahsedeceğim çizgi roman, diğer Superman çizgi romanlarından oldukça farklı.

Superman for All Seasons, Jeph Loeb tarfından yazılan, Tim Sale tarafından çizilen ve dört kısa sayıdan oluşan bir Superman macerası. Bu macera ilk kez 1998 yılında yayınlanmış. Meraklılar için not düşmekte fayda var, çizgi roman Türkçe’ye de çevrilmiş ancak yeni basımı maalesef ki yok. Ancak sahaflardan veya ikinci el kitap satan sitelerden bulmak mümkün.

clark_forallseasons

Özel güçlere sahip olmak biraz yorucu olabiliyor.

Superman for All Seasons’ta, isminden de anlaşılabileceği üzere, Superman’in dört farklı mevsimde yaşadığı olaylara tanıklık ediyoruz. Hikaye, ilkbaharda başlıyor, kışta bitiyor ve her mevsimin anlatıcısı farklı; örneğin bir mevsimin hikayesini Superman’in babası anlatırken bir tanesini Lana Lang anlatıyor. Superman for All Seasons’un özel bir hikayesi yok diyebiliriz. Her zaman dinlediğimiz, alıştığımız hikaye aslında. Clark Kent Smallville’de güçlerini keşfeder, Metropolis’e gider, Daily Planet’ta işe girer ve buradaki işi sırasında kadim düşmanı Lex Luthor’u yakından izleme fırsatı bulur, ardından maceralar başlar. Elbette ki başka ögeler de var hikayenin içinde, ancak hikayedeki genel şablon bu.

qozsxb8

Superman’in insani tarafına şahit olmak çok güzel!

Öte yandan, Superman for All Seasons’ı diğer Superman çizgi romanlarından ayıran şey, yani Superman for All Seasons’ı özel yapan şey, bu alışılagelmiş şablonun ne kadar güzel aktarıldığı. Diğer çizgi romanlarda yazar-çizerler genelde Superman’ın Clark Kent kimliğini es geçerler, yani fazla zaman harcamazlar, aksiyon yaratabilecekleri kısımlara odaklanırlar. Fakat Superman for All Seasons’ta Clark Kent’in birçok günlük aktivitesine rastlamak mümkün. Örneğin, çizgi romanda Clark Kent’i bir berberde saç kestirirken, arkadaşlarıyla işe alınışını kutlamaya çıkarken, odasında keyif çatarken görmek mümkün. Yani, çizgi romanda Clark Kent’in günlük yaşantısına dair birçok şeye şahit olabiliyoruz. Bunlara ek olarak, Clark Kent’in ilişkilerini gözlemlemek mümkün. Örneğin, Clark Kent’in ilk aşkı yaşayışını, ailesinden ilk ayrılışını, sevdiklerini kaybetme kaygısı güttüğünü, ilk hayal kırıklıklarını yaşaması gibi, kişisel ilişkileriyle alakalı insansı hislerini gözlemlemek oldukça zevkli. Kısacası çizgi roman, Superman’ın düşmanlarına karşı yaptığı destansı uzunluktaki zorlayıcı savaşlarına fazla yer vermemekle birlikte, Superman’in insani taraflarını resmetmeye çalışmış. Ayrıca, Superman’in sahip olduğu güçlerin Clark Kent üzerindeki etkisi de çok hoş şekilde incelenmiş. Yani, süper güçlerini yeni keşfeden bir insanın yaşayabileceği her duygu çizgi romanda resmedilmiş.

Çizgi romanla ilgili göze çarpan bir diğer  şey ise çizimlerinin oldukça güzel olması. Çizimler oldukça sade olmasına rağmen detaylar çok güzel yansıtılmış. Superman çizimleri ise alışık olduğumuz çizimlerden biraz daha farklı olmasına rağmen oldukça güzel. Öte yandan benim hayran kaldığım kısımlar, çizgi romanda yer alan manzara çizimleri. Her mevsimin farklı manzaralarının resmedilme şekline hayran kaldım.

superman-for-all-season_featured

Özellikle bu muhteşem manzara çok hoşuma gitti.

Superman for All Seasons, Superman’in bir kahraman yerine bir insan olarak resmeden bir çizgi roman. Bu yönüyle oldukça ilgi çekici olduğunu söyleyebilirim. Fakat bu demek olmuyor ki hikaye sıkıcı; aksine adrenalinin tavan yaptığı birçok bölüm de var, fakat hikayenin gidişatı hakkında bilgi vermemek için buna değinmedim. Superman for All Seasons, farklı bir Superman keşfetmek isteyen kişiler için harika bir çizgi roman. İlgi duyan insanlara, özellikle Superman’i sevenlere kesinlikle önerebileceğim bir yapıt.

Leave a Reply