Bilkent + Girişimcilik + Reklam = Mustafa Aykut Ecevit

1981 yılında Ankara’da doğup Teğmen Kalmaz İlköğretim Okulu’ndan sonra ortaokul ve liseyi ODTÜ Koleji’nde tamamlayan ve Bilkent Üniversitesi İletişim ve Tasarım Bölümü’nden 2004’te diploma alan Mustafa Aykut Ecevit, mezun olduğu yıl kurduğu MAE Reklam Ajansı’nda 11. yılını sürdürüyor. Mustafa Aykut Ecevit, Bilkent’i hayatının özel bir yerine koyan mezunlardan. Aldığı eğitimin en büyük katkısını olaylara çok yönlü bakabilmek olarak özetliyor. “Geçmişe dönüp baktığımda tasarımla ilişkili derslerimizin çok sağlam bir temel oluşturduğunu görüyorum.” diyor ve ekliyor: “Reklamcılık, internet teknolojileri, gazetecilik, video prodüksiyon derslerimizi hep önemli isimlerden aldık. Fotoğrafçılık Kulübü ve daha birçok toplulukla sayısız etkinlik düzenledik. Bizim bölümümüz de zaten başlı başına bir kulüp gibiydi. Bir projeye başlanırdı; bakmışız ki herkes beraber çalışıyor. Bu açılım, iletişim bağlamında ekip çalışması ve ağ kurmanın gücünü anladığım noktadır. Bilkent, yaşamımın en güzel yıllarından dördünü ifade ediyor bana.”

Ecevit’in ajansı Ankara ve İstanbul’da iki ofisle faaliyet gösteriyor. Bu yılın sonuna doğru Paris’te de bir ofis açacaklarını, Avrupa’nın zor bir pazar olmasına rağmen ülkemize yatırım yapacak olan dış firmaları çekebileceklerini düşünüyor. En heyecan verici hedefini, gelecekte ajansın bir ayağını ABD’ye taşımak şeklinde tanımlıyor. Profesyonel yaşantısında reklamcılığın yanı sıra marka danışmanlığıyla da ilgilendiğini vurgulayan Ecevit, konu hakkında şu paragrafı açıyor: “Türkiye’de reklamcılık, pazarlama ve marka çalışmaları çok sağlam bir zeminde yükselmiyor. Binlerce ajans her yıl ticaret sicili gazetesine kayıt yaptırsa da sadece bir tasarım programı ve estetik algı bizim sektörde yeterli olmaz. Ben marka konusunda ciddi eğitimler ve seminerler veriyorum. Kimi zaman çeşitli ajanslar da pazarlama ve konumlandırma içerikli destek alır benden. Başka ajanslarla çalışan büyük kuruluşlara danışmanlık da yapıyorum. Bu alanda Türkiye’nin hatırı sayılır isimlerinden biri olmayı amaçlıyorum.”

bioresim

Mezunumuz kızı ile birlikte

Genç reklamcı, sözlerine şu cümlelerle devam ediyor: “Üniversite hayatım süresince zorunlu stajların yanında yazları Sinefekt’te çalıştım; çünkü ben zamanın boşa harcanamayacak kadar kıymetli olduğuna inanıyorum. O yüzden neredeyse hiçbir gün boşluğum yok. Tüm vaktimi işime, aileme ve dostlarıma bölüştürüyorum. 4 yaşında bir kızım var. Eşim ve kızımla yaptığım her şey benim için özel bir ilgi alanıdır. Çok okurum, çok yazarım. Kitaplar kadar dergileri de severim. Sektörün hemen her organizasyonuna katılmaya gayret ederim. Profesyonel olarak fotoğraf çekiyorum; 7 yaşından beri objektiflerle iç içeyim. Beni en çok rahatlatan şey ise yelkenciliktir. Hobilerim için bir hedef koymamı isteseler, hiç düşünmeden, büyük bir yelkenlide dünyayı gezerken fotoğraf çekmek derim.”

Mezunumuzun firmayı kurmasındaki amacı kısaca şu cümle ile özetliyor:  “Her iyi marka, dünya vatandaşı olmayı hak ediyor. Birlikte ülkemizden Dünya’ya açılabilen nice markalara imza atabilmek dileği ile.”

Mustafa Aykut Ecevit’e başarılarının devamını diliyoruz.

Kaynakça:

  • Dergi Bilkent, sayı 23.
  • www.mustafaaykutecevit.com

 

Leave a Reply

Yazıcı Tamiri Sigma Defence Ankara Kız Yurdu