#10YEARSCHALLENGE MACBOOK PRO NASIL DEĞİŞTİ ?

Bugün sizlere kısa süre önce trend olmuş #10yearschallange akımına bir yenisini eklemek için buradayım. Sosyal medya kullanan neredeyse herkes bu akıma uyarak 2009 yılındaki halleriyle 2019 yılında nasıl göründüklerini karşılaştıran fotoğraflarını paylaştı. İnsanlar 10 yıl içerisindeki bu değişimlerini paylaşırken dizüstü bilgisayarlar bu süreçte nasıl değiştiler? Günümüzde 10 yıl önceki gibi kalın, ağır ve çok geniş alan kaplayan Laptoplar görmüyoruz. Onların yerini ekmek dilimlemenize yarayabilecek kadar ince, tabiri caizse tüy kadar hafif ve neredeyse bir A4 kağıdı kadar yer kaplayan cihazlar aldı. Bu değişimler için CD girişi gibi birçok girişten veya bataryadan fedakarlıklar verildi tabi. Bu değişimleri oyuncu laptopları dışında günlük hayatta kullandığımız neredeyse bütün laptoplarda görüyoruz ama ben bugün spesifik olarak MacBook Pro’nun 10 yıl önceki haliyle bugün satışta olan son versiyonunu karşılaştırmak istiyorum.

Steve Jobs zamanında çıkmış olan 2009 MacBook Pro da diğer laptop modelleri gibi giderek incelmekten, hacimsel olarak küçülmekten ve ağırlığını hafifletmekten nasibini alarak gelmiş günümüze. Her ne kadar diğer modeller kadar bir incelme göstermemiş olsa da kendisi de etrafının çevreleyen girişlerinden kurtulup 4 adet Thunderbolt 3 (USB-C) bağlantı noktası ve 3.5 mm kulaklık girişine sahip bir hale gelmiş. Bu durum bizleri muhakkak bir ya da daha fazla çoklayıcıyı almak zorunda bırakmakla beraber daha ince bir görünüme kavuşmasının da anahtarı.

Modelimizin 4 GB DDR3 bellekten 16 GB DDR4 belleğe çıktığını da görüyoruz. Dahili hafızası 250 GB, 320 GB ve 500 GB olarak gelen 2009 modelimiz günümüzde 256 GB’tan 4 TB’a kadar alınabilir duruma çıkmış bulunmakta. Gerçi 4 TB’lık modelin çok fazla kişi tarafından tercih edileceğinden emin değilim, neticede ülkemizde giriş fiyatı 21 bin 500 lira olan 15 inç MacBook Pro 47 bin liraya yükseliyor. Biz zaten bu model için hep 5 basamaklı fiyatlardan bahsediyoruz ama Amerika’da bile insanların 4 TB hafızası olsun diye bir laptopa 6 bin dolar vereceklerini düşünmüyorum. Her zaman yaptığım gibi fiyatların çok yüksek olmasından yakındıktan sonra kıyaslamaya dönecek olursam, 2009 model MacBook Pro’da NVIDIA GeForce 9400M grafik işlemcisini kullandıklarını, günümüzdeki MacBook Pro’da ise Radeon Pro 560X kullanıldığını görüyoruz. 

Tekrardan ürünlerimizin dışına baktığımızda 2009 modelinde görmediğimiz bazı yenilikler görüyoruz. Fonksiyon tuşlarının olduğu satırın dokunmatik hale getirilip Touch Bar olması ve o zamanlarda hayatımızda olmayan Touch ID teknolojisinin eklenmesi gibi. Son olarak iki model arasındaki başka bir boyut farkını kıyaslayacak olursak trackpad yeni modelle birlikte kocaman bir hale geldi. Bu şekilde de görmüş olduk ki bazı yerlerden boyutlar küçülürken bazı yerden de büyüyebiliyormuş.

 

Leave a Reply