Supergiant Games’in Son Çıkan Oyunu Hades

Supergiant Games 2009 da Amerika da kurulmuş bir oyun stüdyosudur. Kurulduğu günden beri birbirinden başarılı 3 oyun çıkaran stüdyo 16 Aralık 2018 de dördüncü oyunları Hades’i bitmemiş(erken erişim) haliyle yayımladı. Hades firmanın önceki 3 oyunu Bastion, Transistor ve Pyre’ın aksine RPG(RYO) yerine rogue-lite türünde bir oyun aynı zamanda izometrik bir bakış açısına sahip ve hack and slash tarzı bir dövüş sistemine sahip. Oyun adından da anlaşılabileceği gibi Yunan mitolojisi ile ilgili. Oyundan Hades’in oğlu olan Zagerus’u kontrol etmekteyiz. Zagerus babasının hükmettiği kasvetli yeraltı dünyasından bıkmış durumdadır ve diğer tanrıların yaşamakta olduğu Olimpos dağına çıkmak istemektedir ne yazık ki bu isteğini gerçekleştirmesi hiçte kolay olmayacak çünkü babası onun yeraltından ayrılmasını istememektedir ama Zagerus diğer tanrılarla yaşamakta kararlıdır böylece yeraltından kaçış yolculuğumuzda başlamış olur.

Hades’in hikayesi oyunun içine başarılı bir biçimde yedirilmiş ve hikâye genellikle iki şekilde ilerliyor. Hikâye ya siz ölüp de kendiniz oyunu başında bulduğunuzda babanız ve taht odasındaki karakterle olan konuşmalarınız yardımıyla ya da yolculuğunuz sırasınca karşılaştığınız ve size o tura özel güçlendirmeler veren bir yandan da sizle iletişim kuran Olimpos tanrıları aracılığıyla ilerliyor.

Son olarak oyunun mekaniklerine dair de bilgi vermek isterim. Hades diğer bütün rogue-lite tipi oyunlar da olduğu gibi karakterinizin tekrar tekrar ölmesi üzerinden ilerlemekte yani ölmekten kaçınmanın bir anlamı yok. Elbette öldüğünüz zaman belli başlı kazanımlarınızı kaybediyorsunuz (örnek silahınızı geliştiren tüm edinimleriniz) ama ölmeniz sonucu kaybetmediğiniz geliştirme ve eşyalar sayesinde oyunda güçleniyor ve ilerleme kaydedebiliyorsunuz.

Kısacası Hades erken erişim olmasına rağmen dört dörtlük bir oyun zaten Supergiant Games’den de daha azını beklemezdim önceki üç oyunlarındaki kalitenin altında kalmamışlar. Şu an da sadece Epic Games Store da bulunan oyunun erken erişimden çıkınca farklı oyun platformlarında yayınlanması bekleniyor.

Leave a Reply