Legends of Runeterra İncelemesi

Legends of Runeterra Riot Games tarafından 29 Nisan’da Microsoft Windows, Android ve IOS platformlarında piyasaya sürülmüş ücretsiz bir kart oyunudur. Oyunun içinde yer alan tüm kartlar Riot Games’in ilk oyunu olan Leauge of Legends’ın Runeterra adlı evreninin bir parçasıdır. Piyasadaki pekçok kart oyununun aksine, iyi bir desteye sahip olmanız için sizi ne küçük bir servet harcamaya ne de her gün saatlerce oyunu oynamaya zorlamıyor. Düzenli olarak günde bir saat oynarsanız birkaç ay içinde oyundaki hemen hemen her karta sahip olabilirsiniz.

Oyunda şimdilik yedi bölge var; Bilgewater, Demacia, Freljord, Ionia, Noxus, Piltower ve Zaun, Gölge Adalar ve Targon. Oyunda 529 kart var ve aynı kartan en fazla üç adet sahip olunabilir. Yani kart koleksiyonunuzu 100% tamamlarsanız, 1587 kartınız oluyor. Gerçi bu sayı 14 Ekim’de değişecek, oyuna 40 yeni kart eklenecek.

Oyunu oynamak için 40 karttan oluşan bir desteye ihtiyacınız var. Desteniz en fazla iki bölgenin kartlarından oluşabilir. Oyunda 20 cana sahipsiniz ve amacınız rakibin canını 0’a indirmek. Oyuna elinize dört kart çekerek başlıyorsunuz ve isterseniz bu dört karttan istemediklerinizi destenize geri koyup, yerlerine rasgele kart çekebilirsiniz. Bunun dışında her tur başında 1 kart çekiyorsunuz. Dolayısla 1. turda elinizde beş kart bulunuyor.

Herhangi bir kartı oynayabilmek için, kartın sol üstünde yazan kadar Mana harcamanız gerekiyor. Raund başında kaçıncı raundaysanız o kadar Mana alıyorsunuz. Mesela 5. raundaysanız oyun size 5 Mana vermekte, eğer raund sonunda bütün mananızı harcamamışsanız en fazla 3 Mana biriktirebilirsiniz. Ancak önceki turdan arta kalan manayı sadece büyü kartlarını oynarken kullanabilirsiniz. Arta kalan Mana oyun ekranında sağda bulunan hilal şeklindeki barın altındaki 3 daireyle gösterilir.

Oyunda 3 tip kart var; şampiyon, takipçi ve büyü. Kendi turunuzda yere en fazla 1 şampiyon veya takipçi kartı koyabilirsiniz. Yere 1 kart koyduktan sonra, sıra rakibinize geçer. Büyü kartlarınızıysa Mananız yettiği kadar art arda oynayabilirsiniz. Ancak büyüler gerçekleşmeden önce rakibinizin bu büyülere karşılık verme şansı vardır (büyülerin bazı istisnaları var bunu daha derinlikli bir biçimde açıklayacağım).

Destenizde en fazla altı adet şampiyon kartı bulundurabilirsiniz. Elbette ki bu destenize altı farklı isimde şampiyon koymanın iyi bir fikir olduğu anlamına gelmiyor. Destenizde iki farklı şampiyondan üçer adet bulundurmanız çok daha kullanışlı. Şampiyon kartlarının her biri kendilerine has özel yeteneklere ve seviye atlama koşullarına sahipler. Seviye atlama koşullarını sağladığınızdaysa, şampiyonunuzun yeteneği güçleniyor.

Takipçi kartlarının bazıları da özel yeteneklere sahip fakat şampiyonların aksine takipçi kartlarınız seviye atlayamaz. Şampiyon kartlarının tamamı ve takipçi kartlarının birçoğu anahtar kelimelere sahiptir. Bu anahtar kelimeler onlara bazı işleyiş biçimleri katar. Oyunda birçok anahtar kelime var, ama merak etmeyin kartın üzerindeki anahtar kelimenin üstüne fareyle gelirseniz açıklamasını bulabilirsiniz, yani hepsini anında öğrenmek zorunda değilsiniz. Yine de küçük bir örnekle açıklamak istiyorum; yukarıdaki görselde bulunan Hecarim adlı şampiyon kartı overwhelm (Aban) anahtar kelimesine sahip, seviye atlamamış Hecarim 5 saldırı gücünde ve diyelim ki 3 canı olan bir birime saldırdı, Hecarim’in saldırı gücü bu birimden 2 fazla Aban anahtar kelimesi bu 2 fazla hasarı rakibinizin canından götürmesine izin vermekte.

Büyü kartları size rakibinizin stratejisini bozmakta yardım eder. Büyüler anlık, hızlı ve yavaş olarak 3 türe ayrılıyor. Anlık büyülerin oynarsanız turunuzu kaybetmiyorsunuz yani rakibiniz hiçbir şekilde oynadığınız büyüyü durduramıyor. Hızlı bir büyü oynadığınız takdirde ise rakibiniz size karşı anlık veya hızlı bir büyü oynayabilme hakkına sahip. Yavaş büyülerse hızlı ve anlık büyülere karşı oynanamayan kartlardır ama hızlı ve anlık büyüleri yavaş büyülere karşı oynayabilirsiniz.

Böyle bakıldığında oyun size karmaşık gelebilir. Ama endişelenmeyin ilk başladığınızda oyun mekaniklerinin tamamını Tutorial aracılığıyla parça parça öğretiyor, bunun dışında yapay zekaya karşı oynayarak da oyunu kavrayabilirsiniz. Eğer normal kurallardan sıkılırsanız, farklı kurallara sahip laboratuvarda da oynayabilirsiniz. Laboratuvarın oynanış biçimi 2 haftada bir değişiyor, bu sayede labaratuvardan bile sıkılmıyorsunz.

Sonuç; Legends of Runeterra şu an piyasada bulunan en oyuncu dostu kart oyunu. Eğlenceli mekaniklere sahip, birkaç ayda bir yeni eklenen kartlar ve birkaç hafta bir gerçekleşen yamalarla asla tek düzeleşmiyor. Şu ana kadar kart oyunlarıyla bir deneyiminiz yoksa bile bu oyuna bir şans vermenizi öneririm sizi hayal kırıklığına uğratmayacak.

Leave a Reply