Avrupa’nın Curiosity’si olarak değerlendirilen ExoMars projesi giderek daha somut bir hal almaya başladı.

Projenin bitiş tarihinin bir yıl öteye atılmış olması ve beklenenden çok daha pahalıya mal olacak olması, Avrupa Uzay Ajansı(ESA) üye devletlerinin projeden vazgeçecekleri korkusunu uyandırmış olsa da, araştırma bakanları  projeye bağlılıklarını ifade ederek,  projenin her ne olursa olsun devam edeceğini belirttiler.

ESA toplantısı, Luzern

İlk başta 2018’de bitmesi planlanan projenin bitiş tarihi 2021 olarak görünüyor.

Luzern, İsviçre’de yapılan bir ESA toplantısında, araştırma bakanları projenin tamamlanması için gereken mütevazı bütçenin 436 milyon avro olduğu yönünde ortaklaşa karar aldılar.

Aynı toplantıda, Avrupa’nın Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na erişiminin en az 2024’e kadar sürmesi gerektiğini belirtildi. Bu, Avrupa’lı astronotlar için istasyonu ziyaret etme olanağı sağlayacak. Bu öneri ile birlikte İtalyan astronot Luca Parmitano’nun 2019 yılında istasyona gönderilmesi için teklifte bulunuldu.

İtalyan astoronot, ikinci kez uzaya çıkacak gibi görünüyor

Proje ve proje dolayısıyla çıkacak olan giderlerin karşılanabilmesi için her üye devletin yaklaşık 11 milyar avro ödemesinin uygun olacağı belirtildi.

ESA direktörü Profesör Jan Woerner “Bu bizi gerçek anlamda ileriye taşıyacak büyük miktarda bir para” diyerek durumu yorumladı.

Marsa keşif aracı gönderilmesi ExoMars projesinin ikinci kısmı.

İlk kısım uydu aracılığı ile Mars atmosferinde bulunan ve yüzeydeki mikroplar tarafından üretilmesi muhtemel  gazları incelemekten oluşuyor.

Projenin ikinci ve daha zorlayıcı kısmı, Mars yüzeyine bir keşif aracı göndermek. Gönderilen araç gezegen kazarak incelemeleri daha detaylandırmak ve organizmaları direkt olarak belirlemek için kullanılacak.

Gönderilecek aracın geliştirilmesinde yaşanan sürekli gecikmeler, projenin bütçesini arttıran etkenlerden biri.

Fakat geçtiğimiz günlerde araç genel hatlarıyla ortaya çıktı. Bu gelişmeyle birlikte proje daha detaylı bir hale geldi.

Kızıl gezegende yaşam arayışı için, biri Dünya üzerinde kalarak, çıkabilecek sorunları uzaktan çözmek için kullanılmak üzere üç araç kullanılacak.

Gecikmelerden ve buna bağlı çıkan tartışmalardan sonra ExoMars donanımı, sonunda somut bir hal almaya başladı.

Yapılan örnek araç çok yakında çevre koşulları testleri için Toulouse’da bir tesise gönderilecek.

Örnek araç tasarımı

ESA üye devletleri kritik tasarımın gözden geçirilmesi için 8 mayıs günü toplanacak. Bu toplantı, projenin herhangi bir kısmının değiştirilmesi önerileri için son şans olacak. Toplantıda küçük değişiklik önerileri tartışmaya açık olacak olsa da, projenin genel yönü ve amacında herhangi bir değişikliğe gidilmeyecek.

İki yıl gecikmeli de olsa, ExoMars projesi son hızla devam ediyor.

Leave a Reply