Son 10 yılda süregelen araştırmalar erkek kısırlığının yapılan sağlıklı diyetlerle azaltılabileceğini ortaya koydu. Düzenli spor yapmayıp, sağlıksız beslenen erkek bireyler yıllar içerisinde üreme performanslarını kaybetmeye başlıyorlar. Günümüzde birçok bireyin kulak aşinası olduğu Akdeniz diyeti ise hem sperm kalitesini, hem döllenme şansını pozitif yönde etkiliyor.

Bu konu üzerine yapılan son çalışmada, 14 ülkeden 100’ün üzerinde sağlıklı ve kısırlık sorunu yaşayan erkek birey ele alındı; sperm sayısı, mobilitesi ve kalıtımsal özellikler ile ilgili çok çeşitli ve yararlı sonuçlar elde edildi. Çalışmanın ilk basamağı olan gözlem çalışmasına göre; koenzim Q10 ve mitoQ gibi antioksidanlar, B ve E grubu vitaminleri, çinko, omega-3, güneşten alınan biyoyararlanımı yüksek olan D vitamini, meyve ve sebze, kalsiyum içeren gıdalar kısırlık sorununu çözmede çok olumlu etkiye sahipler. Kızartmalar, doymuş yağa sahip olan çeşitli gıdalar, yağlı sütler, kahve ve gazlı içeceklerin ise tam aksi bir etkiye sahip olduğu ortaya kondu. Ve aynı araştırmanın ortaya çıkardığı güncel rakamlara göre, erkek kısırlığı tüm kısırlık türlerinin %30’unu oluşturuyor ve bebek sahibi olmada gitgide önemli olan bu konu için sürekli olarak çeşitli çözüm yöntemleri geliştiriliyor.

Yeni Bir Çözüm

Amerika’daki Binghamton Üniversitesi’nde yapılan araştırma, günlük 75 gram(yaklaşık 10 ceviz içi) tüketmenin; sperm sağlığı, mobilitesi ve yapısı açısından pozitif etkiye sahip olabileceğini ortaya koydu. Yapılan çalışmalar her ne kadar fareler üzerinde yapılmış olsa da, ceviz tüketen farelerin sperm kalitesinde ciddi düzeyde artış olduğunu ortaya koydu. Evet, ceviz yağlı bir yiyecek ama yapısında çoklu doymamış yağ asitleri var. Çoklu doymamış yağ asitleri, vücut hücrelerinin gelişimine ve onarılmasına yardımcı olan temel besin maddelerinin en önemlilerinden. Cevizin, sperm sağlığı açısından faydalı olduğunu fareler üzerinde kanıtlanmış durumda. Tabii ki, ileri çalışmalar insanlar üzerinde de yapılmak zorunda. Fakat; şimdilik bilgimize göre, abartmadan yenilen cevizin erkeklerin üreme sağlığı açısından faydası çok, zararı yok.

Kaynakça:

  1. https://www.webmd.com/infertility-and-reproduction/news/20120815/walnuts-may-improve-sperm-quality-healthy-men#1

Leave a Reply